Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Візит Герцога. Які в України перспективи дружби з Ізраїлем

Візит Герцога. Які в України перспективи дружби з Ізраїлем
Фото: ФБ Іцхака Герцога

Протокольно цей візит приурочений до 80-ї річниці трагедії в Бабиному Яру. Але запланована зустріч з президентом України Володимиром Зеленським передбачає, що між країнами будуть досягнуті нові домовленості про співпрацю.

Глави держав разом з членами ізраїльського кнесету братимуть участь і у відкритті київського Меморіального центру Голокосту.

Візит ізраїльського президента почнеться з покладання вінка до могили Невідомого солдата в Києві, потім - офіційний прийом у президентському палаці і зустріч з президентом України Володимиром Зеленським. На наступний день Іцхак Герцог виступить у Верховній Раді, проведе зустріч з президентом ФРН Штайнмайером і єврейською громадою і візьме участь у церемонії вшанування пам'яті жертв Бабиного Яру.

Вони сказали «так»

Безумовно, Україна і Ізраїль пов'язані дуже тісно, і не тільки культурно, а й історично, економічно, навіть десь політично. Для багатьох українців Ізраїль - хороший приклад того, як з'явилося в ХХ столітті держава змогла за короткий період пройти шлях від бідної країни, на яку зверхньо дивилися інші держави, до держави з найвищим авторитетом в світі. Досягти високої точки розвитку, незважаючи на нескінченний військовий конфлікт, організувати сили безпеки, які стали зразком для наслідування, - Ізраїлю вдалося досить швидко і ефективно.

При цьому не останню роль зіграло і основна властивість ізраїльської зовнішньої політики - певна нейтральність. Ізраїль ніколи відкрито не конфліктував з іншими країнами (крім тих, які він вважає власними територіями), не висловлював відразу свою позицію, докладно розбираючись в причинах і наслідках. Наприклад, в 2014 році Ізраїль ніяк не висловлювався про те, що відбувається на сході України, по всій видимості, прикидаючи, погіршаться чи його відносини з Росією, якщо вона скаже Україні «так». Через кілька років «так» таки прозвучало, але, оскільки напруження вже спав, Росія не образилася...

Україна заплатить їм пенсії

П'ять років тому, в 75-ту річницю трагедії Бабиного Яру, в Київ приїжджав тодішній президент Ізраїлю Реувен Рівлін. Тоді він заявив, крім усього іншого, що рівень антисемітизму в Україні - один з найнижчих в світі. Україна і Ізраїль підтримують досить хороші дружні відносини. Свідченням цього може бути, наприклад, обсяг двосторонньої торгівлі, який в цьому році вже перевалив за 1 млрд доларів, експорт українських товарів до Ізраїлю - понад 710 млн доларів (зерно, чорний метали, алкогольні та безалкогольні напої, жири і масла, насіння і плоди олійних рослин і т.д.), а з 1 січня 2021 рік набула чинності угода про створення зони вільної торгівлі між двома країнами. За цією угодою Ізраїль скасував 80% ввізних мит для українських промислових товарів і понад 9% - для агросектору, так що збільшення товарообігу в два рази - цілком ймовірна перспектива.

Свідченням дружби двох країн може стати і заяву Пенсійного фонду України про готовність виплачувати пенсії жителям Ізраїлю і Німеччини - після ратифікації двосторонніх угод між Україною і цими країнами. Такі угоди вже існують між Україною і 23 країнами світу, з наступного року список повинен поповнитися Ізраїлем і Німеччиною.

Суть процедури в тому, що країни беруть на себе взаємні зобов'язання щодо виплати пенсій громадянам пенсійного віку. Якщо людина працювала в Україні, а на сьогоднішній день проживає в Ізраїлі, наприклад, то Україна виплачує йому частину пенсії пропорційно часу, відпрацьованому в Україні. Те ж саме відбувається і навпаки. Тільки на угоду з Ізраїлем ПФУ планує витратити 8,6 млрд гривень, але наскільки життєздатна ця схема - покаже дефіцитний бюджет України на 2022 рік.

Перебудуватися під Ізраїль

Напевно, один з елементів успіху Ізраїлю на внутрішній і зовнішньополітичній арені - це здатність покладатися тільки на самого себе. Так вже історично склалося, що до євреїв в різних країнах ставилися однаково: коли вони потрібні - ласкаво просимо, коли потреби немає - на вихід. Природно, в такій ситуації виручали тільки власні сили, кмітливість, працьовитість, розрахунок... Це увійшло і в державну політику Ізраїлю - все самі. Самі побудували міста в пустелі, самі придумали систему безпеки, самі розбираються з коронавірусів (ще й іншим допомагають).

Відмінний приклад для України. Навіть глава Міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв'ю британському виданню The Independent розповів, що Ізраїль міг би багато чому навчити країну.

«Україна... засвоїла ряд гірких уроків, західні обіцянки, ймовірно, не виконуються. Ми можемо покладатися тільки на себе, і в короткостроковій і середньостроковій перспективі повинні перебудуватися «під Ізраїль». Обставини не залишають вибору. Армія, дипломатія і український народ - ось що нам потрібно, щоб вижити », - цитує Кулеба видання.

Звичайно, непорозуміння між Україною і Ізраїлем є, але це, скоріше, показник динаміки відносин, а не мертвого штилю. Наприклад, присвоєння звання Герой України Роману Шухевичу, шанування пам'яті ОУН-УПА викликає в Ізраїлі обурення, оскільки дані організації вважаються причетними до винищування євреїв.

Але якщо є бажання домовлятися - завжди можна домовитися і знайти компроміс. Ізраїль якось вміє це робити, і Україна може стати його здібною ученицею.

ДУМКА ПОЛІТОЛОГА

«Залізний купол» був би для нас цікавий

Політолог Володимир Фесенко вважає, що Ізраїль цікавий для нашої країни в першу чергу в економічній і оборонній сфері.

Політолог Володимир Фесенко. Фото: ФБ Володимира Фесенко

Політолог Володимир Фесенко. Фото: ФБ Володимира Фесенко

- Після 2014 року для багатьох українців Ізраїль став прикладом того, як маленька країна ефективно веде боротьбу за свою безпеку, створює ефективні збройні сили і спецслужби. Це впливова держава: незважаючи на невеликі масштаби, Ізраїль має вагу в Європі і США, часто - через єврейські громади. Особливо сильні ізраїльські фінансові кола - а це потенційні інвестори, - каже політолог.

Розвивати відносини з Ізраїлем в першу чергу варто було б з різних галузей - в Ізраїлі багатий досвід передових технологій, починаючи від сільського господарства і закінчуючи військовою сферою.

- Так, буде непросто. Деякими технологіями, наприклад тактичної системою протиракетної оборони «Залізний купол», Ізраїль не дуже хоче ділитися з іншими країнами. Але для нас це було б дуже цікаво, - підкреслює Володимир Фесенко.

Приїзд президента Ізраїлю в Україну - свідоцтво добрих стійких взаємовідносин цієї близькосхідної країни з Україною, до нас приїжджали і президенти, і прем'єр-міністри Ізраїлю - гідно зустрічали і наші делегації в Ізраїлі. Так що можна говорити як мінімум про взаєморозуміння і як максимум - розраховувати на допомогу і співпрацю з Ізраїлем у найбільш важливих для України сферах життя.

Новини по темі: Новини Ізраїлю