Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Стати помічником нардепа: працювати безкоштовно, але користуватися «корочкою»

Стати помічником нардепа: працювати безкоштовно, але користуватися «корочкою»
Фото: Depositphotos

Одразу три народних депутати протягом тижня написали на своїх сторінках пости-оголошення, що шукають собі помічників. Вимоги розписують кілометрові, а ось працювати пропонують в основному на громадських засадах.

«Корочка» відкриває двері

"Шукаю помічників для своєї команди. Хочу мати оперативну інформацію на місцях і бути ближче до виборців, розуміти, що діється в місцевій політиці, хто кому кум/сват/брат, хто ображає простих людей і як його притягнути до відповідальності", - написав HR-оголошення на своїй сторінці в Фейсбуці народний депутат Олексій Мовчан.

Політик уточнив, що кандидат має бути з вищою освітою і усвідомлювати, що йде працювати волонтером.

- Кого я шукаю? Амбітних, самодостатніх і небайдужих до рідного краю людей, які хочуть працювати і розвивати свою громаду, стежать за політичним життям, мають ідеї та шукають шляхи їх реалізації, є енергія і натхнення для змін в країні, час для громадської активності та план дій, - озвучив вимоги до помічників Олексій Мовчан.

На його думку, вакансія дуже-таки приваблива, оскільки хоч робота і безкоштовна, але «корочка» помічника нардепа відкриває багато дверей: «можна брати участь у сесіях і громадських обговореннях міських і селищних рад», «регулярно спілкуватися з людьми, аналізувати проблеми», «прокачувати" себе як політика ».

Нескінченний список вимог

На три місяці в свою команду шукає сильного медійника і менеджера SMM (з можливістю продовження роботи) народний депутат Ліза Ясько. Тільки ось, судячи з вимог, які висунула парламентар, черга з бажаючих навряд чи вишикується. Судіть самі.

- Вимоги: вища освіта, досвід роботи журналістом або PR-менеджером з функціями SMM (буде перевагою), досвід роботи продюсером (буде перевагою), вміння працювати на різних медіаплатформах (Instagram, Facebook, Youtube), розуміння й інтерес до політичного життя України, вміння працювати з візуальними комунікаціями і володіти відповідним програмним забезпеченням для дизайну і SMM, вміння налаштовувати таргет, навички копірайтера, вміння писати живі тексти в різних стилях: статті, пости, підводки і т.д., володіння англійською мовою на рівні Intermediate і вище, грамотно українською мовою усно та письмово, стратегічність, стресостійкість, адаптивність, відкритість до змін, амбітність, готовність брати на себе відповідальність; вміння виконувати KPI, націленість на результат, вміння працювати у команді, відданість патріотичниим цінностям, - перерахувала побажання до кандидата Ліза Ясько.

Перелік функціональних обов'язків не менш великий. Щоправда, Ясько готова платити гарному фахівцеві. Скільки? Все залежить від співбесіди. За інформацією «КП" в Україні», на сильного медійника закладений бюджет в 1500 доларів.

Звільнив за зв'язок із «рішалами»

У пошуках помічника і народний депутат Андрій Клочко. Політик пояснив, що вирішив оновити свою команду, оскільки «дехто порушив головну умову роботи в моїй команді». І цією умовою було - «не вступати в «неформальні» відносини з представниками лобістських груп та "рішалами».

- Мені стало відомо, що дехто з моїх помічників піддався спокусі і діяв за моєю спиною, прикриваючись моїм ім'ям. Я маю намір це виправити, - заявив Клочко і оголосив конкурс з пошуку собі нового помічника.

Вимоги вельми скромні: «Людина, яка має свіжий погляд на проблеми, що не вирішуються роками, підтримує ідею реформ, ініційованих президентом Зеленським, енергійний, є час на громадську активність». Вік значення не має. Оплата -... на громадських засадах.

Хитрощі з зарплатою

За безкоштовно з народним депутатом погодяться працювати тільки студенти-романтики/кар'єристи або «ділки». Перші можуть керуватися тим, що співпраця з депутатом - це старт їхньої політичної кар'єри. Придивляться, обзаведуться контактами, набудуть досвід і залишаться далі працювати з депутатом або його колегами, але вже з відповідною оплатою праці.

Іншим важливе посвідчення помічника нардепа. З ним можна непогано «левачити».

Досвідчені й відповідальні помічники мають свій цінник.

- Менше ніж за 30-35 тисяч гривень хороший фахівець не погодиться працювати з депутатом. Ну хіба що це буде амбітний і перспективний новачок. З особистого досвіду скажу, що ті помічники, які дійсно працюють, а не халтурять, - виписують законопроекти, готують депутатові аналітику/тези виступів з профільної темі, організовують і модерують робочі групи, зустрічі, ведуть документообіг, листування з різними держорганами і виборцями, - оцінюють свою роботу в середньому в 1,5-2 тисячі доларів на місяць. Так, частину грошей вони можуть отримувати офіційно на карту. А частину - "в конверті", або повністю все "в конверті", або як ФОПи, - розповідає на правах анонімності Катерина, яка є помічницею народного депутата вже четверте скликання.

Чинне законодавство передбачає, що один народний депутат може залучити до 31 помічника. Може, але не зобов'язаний. Це право парламентарія - брати в штат до себе одного, двох або 31 помічника. З держбюджету на фонд оплати помічників виділяється сума, еквівалентна 25 прожитковим мінімумам (на сьогодні це 57 350 гривень).

- Останнім часом також поширеною стала практика, коли співфінансують роботу помічника народного депутата грандові структури. Наприклад, депутат є членом комітету з питань охорони здоров'я або протидії корупції. І іноземні організації/проекти, які допомагають Україні просувати реформи в зазначених сферах, оформляють такого помічника як свого експерта. Зрештою всім вигідно - держава економить, оскільки хорошому фахівцеві офіційно можна платити «мінімалку», депутат з власного гаманця не доплачує помічникові, а помічник отримує непогану зарплату від грандовського проекту, проект же фінансує роботу людину, яка дійсно працює, а не складає гарні звітні графіки чи картинки в «канву», - розповідає помічник народного депутата Ігор, який саме так і оформлений.

Список вимог до кандидатів у депутатів дуже об'ємний. Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Список вимог до кандидатів у депутатів дуже об'ємний. Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

40% «пустушок»

За словами наших співрозмовників, близько 40% з усіх помічників народних депутатів - це помічники-«пустушки», тобто люди, які лише формально числяться консультантами народного депутата. З решти 60% активних помічників близько 90% - так звані бійці невидимого фронту, люди, які де-юре і де-факто допомагають організувати ефективну роботу депутата, але не потрапляють до об'єктив фото і відеокамер. Їх практично не побачиш в кулуарах Верховної Ради, а на їхніх сторінках в соцмережах немає гламурних фото з парламенту.

Станом на середину серпня цього року у Верховній Раді працювали 4188 помічників народних депутатів. Переважна більшість з них - 3130 - на громадських засадах, 990 - за строковим трудовим договором на постійній основі, а 68 помічників - за строковим трудовим договором за сумісництвом. Про таку статистику повідомив Громадський рух «Чесно».

У топ-5 народних депутатів, які мають найбільше помічників, входять такі народні обранці: парламентарій від ОПЗЖ Юрій Павленко (31 помічник), Вадим Івченко від «Батьківщини» (29), Сергій Мандзій і Святослав Юраш від «Слуги народу» (29 ), Сергій Шахов від «Довіри» (25).

Навіщо так багато?

- У мене тільки 2 помічники оформлені за контрактом і отримують зарплату. Жоден з них не має статусу держслужбовця. Всі інші працюють на громадських засадах. Всі мої помічники - люди з вищою освітою, а деякі й не з одним дипломом. Люди, перевірені часом. Серед них немає ані брата, ані свата, ані кума, ані сусіда, - сказав «КП" в Україні» Сергій Шахов.

За його словами, кастингу з підбору помічників він не проводив. Штат помічників формувався поступово.

- Я провів 22 круглих столи за об'єднання України. І під час цих заходів знайомився з активістами, які спочатку допомагали мені у волонтерській діяльності і зараз вже допомагають у статусі помічників народного депутата. Чому так багато? Я не вважаю, що багато. У докарантинний час у мене на окрузі працювало 26 прийомних (зараз вони переведені в онлайн-режим). У кожному обласному центрі у мене є прийомні. Ці помічники допомагають мені вести активну роботу з виборцями. Крім того, вони спеціалізуються кожен у своєму напрямку: пенсійного забезпечення, з комунальних тарифів, економічної діяльності, екологічних питань, кримінальних проваджень і т.д, - сказав Шахов.

БУЛО ДІЛО

Демарш помічників

Одразу практично всіх своїх помічників позбувся народний депутат-мажоритарник з Одеси Артем Дмитрук. А все через політику, яку сповідує депутат. Від нього пішли помічники-активісти громадської організації «Спільна мета».

- Організація довгий час займає виключно проукраїнську позицію, що розходиться з новим курсом Дмитрука, який постійно потрапляє в політичні скандали, а днями дав інтерв'ю проросійському блогеру Анатолію Шарію, що знаходиться під санкціями РНБО. Місяць тому ми колективно покинули його. На сьогоднішній день у Дмитрука налічується 5 помічників (всі на громадських засадах). А ще в липні їх налічувалося 15, і серед них був Володимир Савченко (на платній основі), - сказав глава ГО Володимир Савченко.