21 листопада
Завантажити ще

На двох стільцях: чому Туреччина та Ізраїль двояко ставляться до війни в Україні

На двох стільцях: чому Туреччина та Ізраїль двояко ставляться до війни в Україні
Фото: REUTERS/Ронен Звулун

Сьогодні президент Туреччини Реджеп Ердоган під час телефонних переговорів з Володимиром Путіним не лише відзначив важливість припинення вогню, відкриття гуманітарних коридорів та підписання мирної угоди, не лише висловив готовність виступити як посередник, а й висловив «глибоке занепокоєння» тим, що у відповідь на вторгнення Росії в Україні в деяких країнах Заходу російська культура та її діячі зазнали дискримінації.

У середу, 2 березня, коли Генасамблея ООН схвалила резолюцію із засудженням російського озброєного вторгнення в Україну та закликом до Москви про негайне виведення з української території всіх військовослужбовців армії РФ, то резолюцію підтримала 141 держава зі 193 членів ООН.

Проти виступили друзі Росії – Білорусь, Сирія, КНДР та Еритрея. Утрималось 34 країни, серед яких Китай, Індія, Вірменія. Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Іран, Ірак, Куба, Монголія. Всі ці країни тією чи іншою мірою налагоджені та партнерські відносини з Росією. Крім цього, санкції проти Росії не підтримали Туреччина, Ізраїль.

І вашим, і нашим

Президент Туреччини Реджеп Ердоган наголосив, що його країна прагне підтримувати відносини як з Україною, так і з Росією.

"У нас із Росією політичні, військові та економічні відносини. Те саме з Україною. Ми не можемо відмовитися від цього, якщо ви мене запитаєте, тому що наша країна має значні інтереси в цьому плані", – пояснив він Ердоган.

Туреччина, яка є членом НАТО, має тісні стосунки як з Києвом, так і з Росією та неодноразово закликала припинити бойові дії після того, як Путін оголосив про повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого.

Ізраїль, близький союзник США, хоч і засудив російське вторгнення, висловив солідарність з Києвом і направив Україні гуманітарну допомогу, відразу заявив, що підтримуватиме зв'язок з Москвою в надії допомогти послабити кризу. Проте Ізраїль заблокував передачу Україні системи протиракетної оборони (ПРО) «Залізний купол». Ізраїль робить все, щоб не опинитися між Заходом та Україною, з одного боку, та Росією з іншого.

"Починаючи з літа минулого року Ізраїль зробив серію кроків, намагаючись запобігти зіткненню з американцями та з українцями у цій справі, і зумів зняти це питання (про передачу Залізного купола Києву) з порядку денного. Офіційні особи в Україні висловили розчарування позицією повідомляє ізраїльське видання "Едіот ахронот".

У ході неофіційних переговорів Єрусалим дав зрозуміти адміністрації США, що не зможе погодитись на передачу Києву батарей «Залізний купол» через відносини з Росією. Американська влада погодилася з доводами Ізраїлю, і від передачі «Залізного бані» Україні відмовилася.

Замість засудження – посередництво

Водночас Ізраїль також пропонує Києву та Москві свої послуги як посередник, як того попросив президент України Володимир Зеленський. Прем'єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннет учора неофіційно відвідав Москву, щоб провести зустріч із президентом РФ Володимиром Путіним.

Тема обговорення – війна, яку розв'язала Росія проти України. Потім він поговорив телефоном із президентом України Володимиром Зеленським. Беннетт, ортодоксальний єврей, здійснив політ до Москви з порушенням закону про суботу («шабат»), тому що юдаїзм дозволяє це, коли мета полягає в тому, щоб зберегти людські життя, повідомив його представник.

За словами представника ізраїльського уряду, Беннет координує свої зусилля зі США, Францією та Німеччиною. Після зустрічі з Путіним Беннет попрямував до Берліна для переговорів з канцлером Німеччини Олафом Шольцем.

Президент Франції Еммануель Макрон поговорив із Беннетом перед вильотом до Москви. "Вони залишатимуться на зв'язку з метою досягнення домовленості щодо припинення вогню, і це буде узгоджено з канцлером Німеччини Олафом Шольцем", - сказав офіційний представник Єлисейського палацу.

Туреччина та Ізраїль зайняли багатовекторну позицію

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу аналітичного центру «Український інститут майбутнього» Ілля Куса пояснює двоїсту позицію Туреччини та Ізраїлю щодо Росії та України їхньої зацікавленістю відносин одночасно Києвом та Москвою.

- Вони мають інтереси як з Україною, так і з Росією і вони не хочуть псувати ці відносини, - каже експерт.

На Росії вони пов'язані у питаннях регіональної безпеки, особливо у сирійському напрямі, де в них із Москвою склався тендітний баланс і взаєморозуміння. Що дозволяє Ізраїлю не перейматися своєю безпекою. У Туреччині з Росією склалися торговельно-економічні та військово-технологічні відносини. Там же тримається баланс, сформований на Південному Кавказі (Вірменія-Азербайджан). Крім цього, турки не хочуть втрачати гроші на розрив відносин з Росією. Тому вони займають такі позиції.

Ізраїль давно співпрацює з нами за найрізноманітнішими напрямками. Зріс товарообіг, багато культурних проектів. Чого вартий новий меморіальний комплекс у Бабиному Яру. Є співпраця у військовій площині.

Туреччина має цілий букет інтересів в Україні. Це майже 5 мільярдів доларів товарообігу, турки є одні з найбільших інвесторів в українську економіку. Плюс до цього постачання зброї та можливість серійного виробництва «Байракторів» в Україні.

- Оскільки вони займають прагматичну багатовекторну позицію, то такою ж багатовекторною є їхня реакція на війну в Україні, - зазначив Ілля Куса.