6 сiчня
Завантажити ще

Перший день нових графіків відключень світла: що змінилося та як працює

Перший день нових графіків відключень світла: що змінилося та як працює
Фото: Укрнерго

З 16 грудня Укренерго запровадило чергові – уніфіковані – графіки відключення електроенергії для всієї країни. Тепер режим "викл/вкл" діятиме однаково в усіх українських містах. Журналіст Коротко про моніторила режим роботи в нових умовах та відповіла на найпопулярніші запитання споживачів.

Навіщо потрібний один графік для всієї країни?

«Уніфікований національний графік дозволить виправити ситуацію, коли під час однакового застосування обмежень деякі області були зі світлом більше, а інші – менше», - повідомили в енергопостачальній компанії ДПЕК.

Іншими словами, зараз перерозподіл електроенергії по регіонах стає гнучкішим, і ситуації, коли в одній області світло не вимикають взагалі, а в іншій споживачі не отримують його майже цілодобово, будуть мінімізовані.

«Проте слід розуміти, що в країні значно пошкоджено магістральні підстанції, які передають електроенергію від однієї частини країни до іншої, тому до деяких регіонів електроенергію просто неможливо доставити», - додають у ДТЕК.

Що таке черга у випадку відключення електроенергії?

Споживачів кожної області, які не входять до переліку об'єктів критичної інфраструктури, поділено на шість черг. Кожна черга – це група побутових споживачів та бізнесу, які споживають певну кількість мегават.

Навіщо потрібні підчерги, невже недостатньо було черг відключення?

Кожна черга графіка погодинних відключень додатково розділена на дві підчерги, щоб обмеження подачі електроенергії були точніше та рівномірніше розподілені між регіонами в середині кожної області. Наприклад, якщо знеструмлення однієї черги – надто багато, то диспетчер може віддати команду на відключення 0,5 черги чи 2,5 черги, якщо двох черг буде мало.

Як показав досвід першого дня (16 грудня), графік запланованих вимкнень підчерг не відрізнявся від черги. Можна припустити, що така тенденція збережеться, а ось якісь із підчерг можуть не вимикатися через надлишок електроенергії.

Чи відбувається вмикання-вимикання одночасно?

На відключення та включення абонентів офіційно відводиться до 30 хвилин. Нагадаємо, за старими графіками відведений для цього проміжок часу міг становити 60 хвилин. За даними Коротко про, протягом 16 грудня запізнень у режимі включення в Києві та ряді обласних центрів не відбувалося.

Це одна з переваг роботи нової системи стабілізуючих вимкнень світла. Складені графіки розподіляються на підчерги так, щоб уникнути коливань напруги в момент одночасного переходу з однієї черги (підчерги) на іншу. Графіки зміщені на 30 хвилин один від одного для забезпечення одночасного вимкнення черги (підчерги) в одному блоці та включення черги (підчерги) в іншому блоці.

Говорячи мовою обивателя, процес відбувається набагато м'якше, без різких стрибків напруги.

Чи є у графіках проміжки часу «світла, швидше за все, не буде» та «швидше за все, буде»?

Ні, буде чітка вказівка ​​на часові проміжки: «Світло є» (світле поле у ​​графіку) та «Світла немає» (темне).

Єдина ілюстрація, де допускається ймовірність, це прогнозні графіки на тиждень, де будуть вказані часові періоди, коли світло може бути вимкнене. Повторимося, у щоденних графіках вказаний час змінюватися не повинен (якщо не буде аварійних відключень).

А навіщо потрібні прогнози на тиждень?

Оскільки протягом доби повністю вирівняти тривалість відключень кожної групи неможливо, остаточне вирівнювання тривалості відключень проходитиме за підсумками тижня.

Скільки часу споживачі будуть зі світлом?

Після відновлення електропостачання споживачі повинні бути зі світлом щонайменше дві години, точніше – до 3,5 години між відключеннями (за умови, що в цей період у мережі не буде аварій). Графіки складені з розрахунку на обсяг не менше ніж 75% від максимального споживання електроенергії з 8:00 до 22:00 у режимний день.

У сукупності це дасть 56 годин на тиждень зі світлом для кожної черги – проти 38 «світлових» годин у попередніх версіях графіків. Тобто «світлового часу» у конкретної людини у конкретній міській квартирі має стати більше.

Як діятимуть нові графіки відключень для промисловості?

Для бізнесу графіки обмеження потужності будуть ведені з 7-ї ранку до 9-ї вечора. В Укренерго пояснили, що через російські атаки на енергооб'єкти в листопаді вони пошкоджені і зараз триває ремонт. Контроль над виконанням цих графіків буде посилено. Якщо підприємства не виконуватимуть вимоги та дотримуватимуться графіків обмеження потужності – оператори системи розподілу (обленерго) можуть застосувати самостійно графіки аварійного відключення споживачів, підключених до їхніх мереж. А оператори системи передачі – застосувати графік аварійних відключень до тих споживачів, хто підключений до магістральних мереж.

Де дивитись актуальні графіки відключень наступного дня?

На сайтах обленерго, ДТЕК та YASNO.