Завантажити ще

Як вибрати ялинку та скільки вона коштуватиме на ялинкових базарах-2024

Як вибрати ялинку та скільки вона коштуватиме на ялинкових базарах-2024
Фото: ФБ ДП «Ліси України»

Вже цими вихідними (30 листопада - 1 грудня), напередодні Дня святого Миколая, у багатьох містах України відкриються ялинкові базари. Журналістка Коротко про дізнавалась, як вибрати якісне «живе» новорічне дерево, скільки грошей потрібно брати з собою на ялинковий базар та як зберегти ялинку свіжою якнайдовше.

Купив деревце? Поповнив бюджет

Справжня ялинка (сосна чи ялиця) - це традиційний символ різдвяних свят. І цілющий запах хвої ніколи не дасть штучне дерево і будь-які якісні ароматизатори. Хвойний аромат якраз дарує відчуття Різдва, казки, мандаринів, подарунків. І щастя, такого як в дитинстві. Більш того, свіжий хвойний запах ще й корисний, адже воює з бактеріями та вірусами.

Але є і мінус живих різдвяних дерев: ростуть довго, десятки років. Та лісівники заспокоюють, мовляв, у кожній області України є плантації, де вирощують хвойні спеціально до свят. І бадьоро рапортують: 20 тисяч новорічних ялинок вже готові до продажу у лісництвах ДП «Ліси України» на Буковині, Тернопільщині та Хмельниччині. Поки що саме в цих областях порахували підготовлені деревця. Більш того, вже наступного тижня у багатьох українських містах відчиняються ялинкові базари. Лісівники наполегливо просять купувати ялинки саме на таких спеціальних торгових майданчиках.

- Придбавши офіційно заготовлене дерево, ви не тільки отримуєте якісну продукцію, але й підтримуєте економіку країни, - пояснюють у ДП «Ліси України». - Кошти від продажу таких ялинок спрямовуються на розвиток лісового господарства та наповнення місцевого і державного бюджетів. Не підтримуйте браконьєрів – обирайте легальні дерева!

Браконьєрів підтримувати, звісно, не хочемо. Але як зрозуміти, що ось ця ялинка чи сосна вирощені спеціально до різдвяних свят і зрубані офіційно й відповідно до всіх норм та вимог?

Лісники нагадують:

  • Таке деревце має мати бирки зі штрих-кодом. Кожна офіційна ялинка повинна бути промаркована. Перевірити код можна на сайті. Набір цифр з бирки треба ввести у спеціальне віконечко. Через кілька секунд з’явиться інформація про те, у якому саме лісництві заготовили це дерево.
  • І, звісно, документи. Не соромтеся запитати у продавця накладну з лісництва та дозвільні документи на торгівлю.

Кажуть, на ялинкових базарах «своє» деревце знайде навіть найбільш вибагливий покупець. У «Лісах України» назвали ціни - від 120 грн за метр. До прикладу, вартість триметрової ялини стартуватиме від 600 грн. Сосна трохи дешевша. А за маленьку ялинку (1,5 м) проситимуть від 150-200 грн. Але враховуйте, що поки ялинка/сосна доїдуть до базару, ціни можуть і вирости. Так, торік ціни стартували від 400 грн.

Лісівники наполегливо просять купувати ялинки саме на таких спеціальних торгових майданчиках. Фото: ФБ ДП «Ліси України»

Лісівники наполегливо просять купувати ялинки саме на таких спеціальних торгових майданчиках. Фото: ФБ ДП «Ліси України»

Як обрати ялинку?

Лісництва пропонують різноманітні варіанти новорічних дерев: від високих пухнастих красунь до компактних ялинок для невеликих приміщень. Окрім того, деякі підприємства реалізовують ялинки в горщиках, їх після свят можна висадити у відкритий ґрунт, зберігши дерево для майбутніх років.

Українці зазвичай купують сосну звичайну та ялину колючу. Якщо вдома є маленькі діти та тварини, то першу якраз не радимо: надто жорстка та колюча.

Деякі продавці пропонують ще й ялицю білу. Це хвойне дерево, схоже на ялинку, густе, але голки пласкі, заокруглені на кінцях, нежорсткі та навіть шовковисті на дотик. Такі колючки не зашкодять дітям і домашнім тваринам.

Сосна, ялинка чи ялиця – важливо, аби дерево було свіжим, тому що стоятиме і тішитиме впродовж усіх різдвяних свят. І ось кілька важливих ознак якісного деревця:

  • Злегка струсніть крону. Якщо голки обсипаються – дерево давно зрубали.
  • Розітріть в руках кілька голочок. Одразу відчуєте легкий хвойний аромат і липкість на руках. Це ще одна ознака свіжості.
  • Колір голок повинен бути однорідним зеленим (темним чи світлішим – це вже залежить від сорту дерева).
  • І гілки, і голки у свіжого дерева - пружні: легко гнуться і одразу випрямляються.
  • Уважно роздивіться стовбур. Він має бути товстим, міцним. На ньому не повинно бути моху, а зріз має бути без темних плям.
  • Уникайте ялинок, на яких є бурі чи жовті гілки. Це дерево зрубали давним-давно.

Офіційне деревце має мати бирку зі штрих-кодом. Фото: ФБ ДП «Ліси України»

Офіційне деревце має мати бирку зі штрих-кодом. Фото: ФБ ДП «Ліси України»

Коли купувати різдвяне деревце?

Лісівники кажуть, що якісна ялинка або сосна може простояти в теплому приміщенні 4-5 тижнів. Ось і вираховуйте. Але майте на увазі: чим ближче до Різдва, тим менший вибір зелених красунь.

Як доглядати за ялинкою у будинку?

Виявляється, ялина, сосна чи ялиця досить примхливі. Й існують певні правила та секрети догляду за різдвяними деревами.

  • Придбали ялинку? Не поспішайте встановлювати її у теплій кімнаті, нехай акліматизується, наприклад, на балконі.
  • Різдвяне дерево можна поставити у відро з піском чи камінням, або ж у підставку з водою. Обирайте зручний спосіб.
  • Хвойні не люблять тепла. Батареї, радіатори, газові та електроплити, «тепла підлога» прискорять масове випадіння голок з ялини чи сосни.
  • У підставці, в якій стоїть дерево, має бути свіжа вода. Якщо у відрі пісок, то рясно підливайте. Ялина потребує мінімум півтора літра на день.
  • Додайте до води кілька таблеток аспірину або ложок гліцерину, чи навіть цукру. В народі кажуть, що це природні консерванти, і з такою «підгодівлею» ялинка стоятиме довше.

Якісна ялинка або сосна може простояти в теплому приміщенні 4-5 тижнів. Фото: ФБ ДП «Ліси України»

Якісна ялинка або сосна може простояти в теплому приміщенні 4-5 тижнів. Фото: ФБ ДП «Ліси України»