Біля української антарктичної наукової станції імені академіка Вернадського зафіксували новий погодний рекорд. Вночі 22 вересня швидкість вітру там сягнула 42,5 м/с або 153 км/год! Це найбільший показник за всю історію спостережень - з 1947 року, повідомляє Національний антарктичний науковий центр.
- За шкалою Бофорта таку швидкість відносять до найвищих 12 балів та визначають як ураган. Якщо ж простіше, то вітер біля станції розігнався, немов швидкісний потяг, - кажуть полярники.
Науковці зазначають, що такий “сюрприз” дістався нічному черговому, механіку 29-ї УАЕ Віталію Камінському. Під час обходу він помітив, що один з прив'язаних човнів збирається “тікати” в океан. Тож розбудив колег, щоб міцніше прив'язати всі човни. У підсумку “втікача” повернули на місце, а на “Вернадському” обійшлося без особливих руйнувань.
Сильні вітри дмуть в цьому районі постійно. Саме вони, а не міцні морози найбільше дошкуляють полярникам, особливо коли ще й з опадами.
Для порівняння: в Україні середня швидкість вітру понад 15 м/с протягом тривалого часу вважається стихійним явищем. Околиці "Вернадського" до таких вітрів звиклі, тому що тут вони бувають і до 10 днів на місяць. Попередній максимум швидкості вітру (40,1 м/с) на "Вернадському" фіксували двічі – 1991-го та 2015 року. Тоді ці значення припадали на серпень, а тепер в лідери вийшов вересень.
Полярники кажуть, що саме вересень є найбільш вітряним за середньомісячною швидкістю - 16 м/с. Потім йдуть жовтень і травень, тобто перехідні сезони року.
За словами очільника відділу фізики атмосфери та геокосмосу НАНЦ Дениса Пішняка, протягом останнього десятиліття на “Вернадському” досить часто відзначали вітряні рекорди за окремі місяці.
- Тільки 2017 року був встановлений рекорд липня - 39 м/с, а 2016-го - рекорд вересня, 36 м/с, який нині був побитий. Так відбувається відповідно до тенденції зміни клімату: траєкторії циклонів зміщуються ближче до станції, а їхня інтенсивність, ймовірно, зростає, - пояснив науковець.