Цього разу наша столиця випередила майже усі міста світу. Щоправда, це мало тішить, адже Київ потрапив до «трійки» міст, у яких найбільш забруднене повітря. Куди там Пекіну та Джакарті з їхнім вічним смогом! У повітрі столиці України відчувається різкий запах гару. Синоптики заспокоюють: це тимчасово. Вже за день-другий ситуація покращиться, і дихати стане легше. А тим часом зачиняйте вікна та не виходьте зайвий раз на вулицю. І користуйтеся порадами, які зібрала кореспондентка Коротко про.
Що стосується Києва, то є кілька причин. По-перше, погода. Насолоджуєтеся теплими осінніми днями? Розплачуємось за це якістю повітря.
- Тепла та суха погода сприятиме накопиченню забруднюючих речовин (діоксиду сірки та формальдегіду) у приземному шарі повітря, - пояснюють синоптики Гідрометцентру.
По-друге, навколо Києва палають торф'яники, і цей дим обволікає столицю. Ну і звісно, із закінченням сезону відпусток збільшилася кількість автівок у місті. Це також призводить до забруднення повітря.
А взагалі екологи кажуть, що з кожним роком дихати стає все важче. На жаль, джерелами забруднення повітря є практично все у сучасному місті: викиди автомобілів, лісові пожежі, дим заводів і фабрик, знесення будівель, спалювання сміття та навіть пил з вулиць.
Перш за все нагадаємо, що чисте повітря містить не тільки кисень, а й азот, вуглекислий та інші гази. Але все це у певній, «правильній», кількості. У випадку, коли рівень газів, зокрема вуглекислого, різко зростає – повітря стає забрудненим. Також у смогу є сульфати, нітрати, аміак, хлорид натрію, озон, діоксид сірки. Більш того, у ньому можна знайти навіть мишʼяк, свинець, ртуть.
Та надмірний рівень СО – це ще «квіточки». Для людського здоров’я більш небезпечний дрібнодисперсний пил РМ2,5. Дрібненький, тонший, аніж людська волосина, легко потрапляє в наш організм.
Цей пил може бути різного складу – тверді мікроскопічні частинки різних кислот (сульфатів, нітратів), металів, води тощо. Дрібнодисперсний пил РМ2,5 називають невидимим вбивцею. Людина дихає, дрібні часточки попадають у дихальні шляхи, легені, далі у судини. І якщо надихатися цього пилу забагато, то є ризик отримати різноманітні легеневі та серцеві захворювання, різні види алергії, онкозахролювань, проблем з репродуктивною системою, з кістками. Імунітет людини виснажується.
Як завжди - діти, люди старшого віку, алергіки та вагітні жінки. Їм лікарі радять навіть не потикатися на вулицю, коли там нічим дихати.
- Діти найбільш уразливі до забрудненості повітря, оскільки їхні органи ще не досягли достатнього рівня розвитку, - пояснює Коротко про лікар-педіатр Любов Гарпар. – Якщо дитина часто дихатиме забрудненим повітрям, то це порушить розвиток її організму. Особливо треба бути обережними з найменшими дітками. Уся та таблиця Менделеєва, що є у смогу, впливає на розвиток мозку в ранні роки життя.
Так! Це те, що рекомендують лікарі у ситуації, коли на вулиці нічим дихати. А ще варто:
Збільшити споживання рідини до 2-3 літрів на день для дорослих. Також медики рекомендують пити мінеральну воду, фреші, кефір, киснево-білкові коктейлі. Тобто усе, щоб поповнити кількість мінеральних солей в організмі.
Дієві, але треба обрати саме те, що підходить тому чи іншому будинку. Встановлення якісного очищувача повітря допоможе фільтрувати забруднене повітря. Хорошим вибором може бути механічний або газовий фільтр, оскільки певні УФ-фільтри неефективні проти твердих частинок.
Основні штучні методи очищення повітря:
При виборі очищувача необхідно враховувати загальну площу житла і види речовин, які слід видаляти.
Є системи очищення, які монтуються у вбудовану в будинку вентиляцію. А є невеличкі переносні. Вартість останніх стартує від 4 тисяч грн.
Регулярне вологе прибирання – і дихати буде легше. А ще зібрати дрібнодисперсний пил допомагають кімнатні рослини, наприклад, хлорофітум та алое вера.
Рятують, ще й ефективно. Тому екологи закликають не вирубувати дерева, а, навпаки, насаджувати нові. Дерева фільтрують і очищують повітря від шкідливих забруднювачів. Більш того, вчені підрахували, що одне доросле дерево може накопичувати до 6 кілограмів вуглецю щороку, таким чином покращуючи загальну якість повітря для всіх. Особливо важливо, щоб дерева росли «зеленою стіною» обабіч доріг.