16 вересня
Завантажити ще

Звідки з'явився ураган «Борис», чи дістанеться він до України і скільки ще вируватиме

Звідки з'явився ураган «Борис», чи дістанеться він до України і скільки ще вируватиме
Фото: ФБ Клімат News Planet

У Європі вирує «Борис»: ураган викликав зливи від Австрії до Румунії, що призвело до найсильніших повеней за останні три десятиліття. Найбільше постраждали райони Чехії та Польщі, ураган накрив також Словаччину і Угорщину та підбирається до кордонів України. Чи принесе нам «Борис» такі ж руйнації та повені – розбиралася журналістка Коротко про.

«Борис» убив людей

Європа йде поступово під воду, і як мінімум до кінця вівторка ситуація не стане кращою, передбачають синоптики. «Борис» вирує вже кілька днів, частину Європейського континенту оголошено зоною стихійного лиха, є відомості про загиблих і зниклих безвісти мешканців різних країн – кажуть щонайменше про 15 загиблих.

У неділю тисячі людей було евакуйовано зі своїх будинків у Чехії. Через проливні дощі, що не припиняються, річки почали виходити з берегів, змиваючи мости і руйнуючи будинки. Багато міст майже повністю затопило. Також ураган викликав відключення електроенергії.

На середину понеділка, 16 вересня, «Борис» забрав життя пожежника в Австрії, який займався відкачуванням води з підвалу, потонулого громадянина Польщі, п'ятьох румунів, а в Чехії кількох людей досі не можуть знайти після часткового спаду води з сіл.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск оголосив у країні становище стихійного лиха. У місті Глухолази неподалік польсько-чеського кордону впав підмитий міст, його «собрат» у гірському місті Строне-Сленську опинився під валами води з греблі, яку прорвало. Поруч, у Чехії, поліція досі шукає трьох людей в автомобілі, який у суботу впав в річку Стариць неподалік села Липова-Лазне, що за 176 км від Праги. Кількість опадів у цьому районі досягла близько 500 мм. За три дні в деяких регіонах країни випала 3-місячна норма опадів.

В Угорщині до рекордних значень майже у 9 метрів піднімається рівень річки Дунай. В Австрії передмістя Відня оголошено зоною стихійного лиха, а уряд заявив про безпрецедентну надзвичайну ситуацію.

Стихія поширюється з небаченою швидкістю, приклад місто Строне-Сльонську у Польщі затоплене за лічені години Фото: ФБ Клімат News Planet

Стихія поширюється з небаченою швидкістю, приклад місто Строне-Сльонську у Польщі затоплене за лічені години Фото: ФБ Клімат News Planet

У всьому винне глобальне потепління

Як повідомляє ВВС, ураган «Борис» вже приніс екстремальні опади до Центральної та Східної Європи. Нові зливи прогнозуються щонайменше до кінця понеділка, а може, й надалі.

Чому ураган «Борис» взагалі трапився, ще й із такими наслідками? Видання вказує дві причини, з посиланням на синоптиків: по-перше, холодне повітря з півночі змішалося з вологою, що надійшла з надзвичайно теплих вод Середземного та Чорного морів («дякуємо» аномальній літній спеці). По-друге, за своєю сутністю ураган – це область низького тиску. І вона застрягла між областями високого тиску на заході та на сході Європейського континенту.

Тобто від Генуезької затоки на північ вирушила область низького тиску з великою кількістю опадів та сильними вітрами. Водяна пара із Середземного моря опинилась у центрі Європи і тепер знаходиться між двома областями високого тиску. Подітися шторму поки що нікуди, тому й виливається дощем та вітром там, де «застряг».

Європейське агентство з моніторингу зміни клімату Copernicus повідомляло, що серпень минулого року був найспекотнішим місяцем за всю історію спостережень: середня глобальна температура становила 16,82 градуса. Серпень-2024 був таким же спекотним. Що вище температура, то теплішими стають океани та річки і більше води з них випаровується. Це часто призводить до рясних дощів.

Минулими вихідними європейські метеослужби запровадили червоний код у різних країнах, що вказує на ризик тривалих дощів та небезпеки для життя людей. Найкраснішою була саме Чехія, трохи блідіша – деякі частини Австрії, потім йшла Польща та окремі райони Німеччини. І начебто служби почали готуватися – запасатися мішками з піском, наприклад, але все одно не встигли.

Хоча, якщо порівнювати з аналогічними погодними катаклізмами у 1997 та 2002 роках, то Польща та Чехія, можна сказати, впоралися непогано. Здивувалася дивним погодним проявам Румунія, яка забула події 20-річної і більше давнини. Зараз у країні евакуюють людей тисячами, а в сільських будинках рівень води від річок, що розлилися і зійшли з гір, вже досягає людського зросту.

Тим часом гірськолижні курорти Австрії замело снігом. Фото: ФБ Клімат News Planet

Тим часом гірськолижні курорти Австрії замело снігом. Фото: ФБ Клімат News Planet

Ураган тягне свої щупальця в Україну через Молдову

Дісталося й Молдові: столична річка Бик вийшла з берегів, зупинила транспортне сполучення та затопила Кишинівський театр опери та балету. Влада оголосила жовтий та помаранчевий рівні небезпеки. Без електрики опинилося 13 населених пунктів. Затоплено кілька підвалів приватних будинків та багатоквартирних будинків, вийшли з берегів річки та деякі озера, затоплено кілька парків. Людей закликали у вихідні не виходити на вулиці. Сміливців збивають з ніг потоки води, що шалено мчать вулицями.

Україна, на жаль, не залишається осторонь наслідків урагану «Борис». Так, у східних регіонах країни вирують сильні вітри, що виривають дерева з корінням із землі, а в Одесі за декілька днів випала майже півмісячна норма опадів. Через зливу затоплено кілька вулиць у Київському та Пересипському районах, ускладнений дорожній рух на кількох вулицях та проспектах. У зону підтоплення потрапив район Пересипського мосту, було зупинено рух кількох трамвайних маршрутів.

Через повені скасовано деякі залізничні рейси з Чехії та Польщі до України. Рейс Відень – Київ – Відень курсує як Будапешт – Київ – Будапешт. Не доїжджає до кінцевої станції поїзд із Чопа до Відня, а лише до Будапешта. Скасовано поїзд Прага - Перемишль – Прага.

Втім, синоптик Наталка Діденко вважає, що України це стихійне лихо не торкнеться. За її словами, 17 вересня у більшості областей буде тепло та сухо. Локальні дощі очікуються лише на крайньому заході України, місцями на півдні, можливо, з грозами.

Однак і надалі буде поривчастий вітер, а на Лівобережжі України навіть до штормового.

Щодо «Бориса», то синоптик Укргідрометцентру Наталія Птуха, яку цитує портал VisitUkraine, повідомляє, що більшість її колег у Європі вважають нинішню погоду аномальною і прогнозують, що шторм «Борис» заспокоїться лише на початку наступного тижня. Однак зараз інтенсивність циклону вже йде на спад.

У тему

У Польщі порятунок постраждалих від "Бориса" не обмежується людьми. Так, у Глухолазах разом із зруйнованим мостом у воду впав собака. Песика вважали загиблим, проте раптово з'ясувалося, що він живий, просто течія віднесла його на кілька метрів уперед. Через пару годин собаку дістали живим і неушкодженим.

За долею вівчарки, що потрапила лихо, в Глухолазах стежила вся Польща. Фото: ФБ Клімат News Planet

За долею вівчарки, що потрапила лихо, в Глухолазах стежила вся Польща. Фото: ФБ Клімат News Planet

До речі

Україна вже запропонувала допомогу Молдові, Польщі, Румунії, Словаччині, Угорщині та Чехії у подоланні наслідків повеней. Як повідомив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, до Польщі вирушить підрозділ спеціалістів ДСНС.