Завантажити ще
back icon

Звуковий «терор»: як мінімізувати шкоду від шуму генераторів та сирен

Звуковий «терор»: як мінімізувати шкоду від шуму генераторів та сирен
Фото: архів Коротко про

Життя в мегаполісі і так згубне для слуху, а у воєнний час додалися нові подразники - сирени, генератори, вибухи. Військова “симфонія” без дозволу вривається у наші будинки та вулиці і негативно позначається не тільки на нашій нервовій системі, а й на слуху. Та й на здоров'ї загалом.

На жаль, генератори та сирени нікуди не подінуться. То як хоча б мінімізувати шкоду від цієї шумової агресії? Про це Коротко про розповів кандидат медичних наук, лікар Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Отто Стойка.

"Шум робить стрес хронічним"

- Отто Олександровичу, практично щодня день з вимкненням світла включають десятки генераторів магазини, перукарні, кав'ярні, багато хто з них розташований і зовсім біля житлових будинків, тобто - і в квартирі не сховаєшся. Кілька разів на день гудуть сирени, не кажучи вже про активний рух транспорту. Як це все впливає на нас?

- Невипадково зайвий шум ВООЗ називає "шумовим забрудненням", здатним серйозно впливати на здоров'я. Ця проблема була актуальною ще до війни через транспорт. Особливо страждають люди, які живуть та працюють біля трас. Через шум виникає постійний фоновий стрес.

Отто Стійка. Фото: facebook.com/otto.stoyka

Отто Стійка. Фото: facebook.com/otto.stoyka

Сьогодні додали нові джерела шуму - рідкісний день обходиться без сирен і працюючих генераторів. Корисними для слуху їх не назвеш.

Рівень шуму від генератора коливається від 50 до 80 ДБ. Якщо малопотужний дизельний видаватиме звук у межах 80-90 ДБ, то бензинові шумлять менше, - 60-70 ДБ. Потужні генератори менше шумлять і можуть стояти один від одного на пристойній відстані. Тому вибрати краще один потужний генератор, ніж безліч маленьких, які розташовані близько один до одного.

– Наскільки всі ці звуки впливають на нервову систему? Які проблеми може спричинити такий шум?

- Що стосується стресу, безумовно, надлишок шуму чи шумове забруднення – такий самий шкідливий чинник, як і атмосферне забруднення.

Постійний шум підвищує нервову напругу, робить наш стрес хронічним. Тривале вплив шуму призводить до перенапруження нервових клітин - підвищується рівень тривожності та дратівливість.

Гучні звуки здатні підвищувати тиск, через що може розвинутись гіпертонічна хвороба. Разом із надлишком шуму зростає ризик серцевих нападів. Особливо така ситуація небезпечна для людей, які мають проблеми із серцево-судинною системою.

Шум негативно впливає на працездатність: складно зосередитись на поточних завданнях, на роботі. Тут і розлади уваги, і погіршення пам'яті. Ми стаємо неуважними, частіше припускаємося помилок, швидше втомлюємося. Дітям складніше вчитися

Шум може викликати дзвін у вухах, головний біль. Не виходить до ладу відпочити у власній квартирі.

Особливо страждає сон через раптові гучні звуки в нічний час - систематичні атаки та сирени здоров'я не додають. У результаті, ми до ладу не відпочиваємо і неминуче відчуваємо перевтому.

Якщо перебувати під впливом гучного шуму довго, виникає ризик нейросенсорної приглухуватості і навіть втрати слуху (уражаються волоскові клітини внутрішнього вуха).

До речі, крім атмосферного та шумового, існує і світлове забруднення - коли людина не може відпочити через велику кількість світла, особливо вночі. Все це серйозна проблема, яка знижує якість нашого життя та негативно позначається на здоров'ї.

"Кращі ліки від шуму - тиша"

– Як відпочити від зайвого шуму? Чи використовувати беруші протягом дня?

- Намагайтеся триматися подалі від генераторів, шикувати свій маршрут так, щоб ходити на пристойній відстані від них. Найчастіше влаштовуйте вилазки на природу, будьте там, де є тиша.

Проблема в тому, що уникнути шуму повністю не можна. Можна порадити закривати вікна та двері, ліквідувати щілини, щоб звуки менше проникали до будинку. Однак зовсім не відчиняти вікон теж не можна: приміщення потрібно провітрювати, хоча б іноді. В ідеалі робити шумоізоляцію. Але це теж не завжди можливо та ефективно.

Ще одна проблема генераторів, окрім шуму, – вони забруднюють повітря.

- Як визначити рівень шуму навколо себе та що з цим робити?

– У нас є ціла лабораторія. Вони знають норми, виїжджають на вимір шуму в приміщеннях за скаргами організацій та конкретних людей, дають свій висновок. Офіційна скарга йде на «Держпродспоживслужбу» - та передає її до нашого відділу - він виїжджає на замір. Це безкоштовно. Лабораторія, у свою чергу, віддає висновок у «Держпродспоживслужбу».

Можна кооперуватися із власником, домагатися, щоб орендарі не ставили по 10 дизелів, кожен свій, а замість них стояв один генератор – на безпечній відстані від будинку. До такого рішення або має підштовхнути держава, або про це потурбується Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ): головним чином, це проблема багатоквартирних будинків. У кожному під'їзді – магазини-кав'ярні, кожний зі своїм генератором. Інша справа, коли замість 10 маленьких генераторів працює один потужний, на весь будинок.

Є програма компенсації 75% вартості генераторів для забезпечення потреб об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) від Київської міськадміністрації. Десь влада покриє їх вартість повністю, десь частково. Програма діяла з початку повномасштабного вторгнення, також вона буде актуальною на опалювальний сезон 2024-2025 років.

Добре було б встановити генератор на пристойній відстані від будинку, провести кабель – це могло стати універсальним вирішенням проблеми. Краще коли стоїть щось сильне і одне.

А поки, навіть коли люди просто йдуть вулицею хвилин 10-15, встигають надихатись газом, наслухатися шуму генераторів – це і стрес для організму, і на слух погано впливає. Особливо критично для людей похилого віку: слух отже з віком погіршується.

Зовнішній шум заважає сприймати тихіші звуки. Літні люди перестають чути, коли телефонує телефон. І звичайні люди часом його можуть не чути, а у літніх людей через гучні звуки особливо різко погіршується якість слуху.

- Чи можна звикнути до шуму, припинити його помічати? Або в будь-якому випадку він негативно впливатиме на нас?

– З одного боку, для захисту від шуму включаються регуляторні механізми організму. Згодом знижується чутливість до шумового фону, нам стає легше його сприймати психологічно. З іншого боку, фізіологічно негативний вплив на слух залишається актуальним.

Конкретно

Як захистити себе від впливу шуму

Якщо зайвий шум шкодить здоров'ю, то тиша - навпаки - здатна зцілювати. Захистіть себе від шуму, наскільки це можливо. Зменшити рівень тривоги та стресу допоможе щоденна “практика тиші”.

  • Відмовтеся від прослуховування музики на повну гучність, особливо в навушниках (це згубно для слуху).
  • Не вмикайте телевізор у фоновому режимі.
  • Найчастіше залишайте мегаполіси: у природних умовах слухові клітини відновлюються швидше. Найкраще вирушати на природу на кілька днів.
  • Зробіть звукоізоляцію підлоги, стелі, стін, другі вхідні двері допоможе скоротити кількість шуму у власному будинку, як і щільні штори.
  • Використовуйте беруші (вони здатні нейтралізувати від 25 до 35 дБ шуму).

Як впливає рівень шуму на слух

  • Шум від 50 до 65 дБа викликає дратівливість.
  • 70-90 дБА призводять до захворювання нервової системи. Почастішує серцебиття, підвищується тиск, звужуються судини
  • 90+ дБА – порушується робота слухового апарату. З'являється шум у вухах, біль голови, нудота.
  • Шум 100+ дБ призводить до зниження слуху, виникає ризик глухоти.
  • 130+ дБА – ризик розриву барабанних перетинок, розвитку глухоти, руйнування нервових клітин, розрив капілярів, судин.

До речі

Наскільки шумить

  • Шум лісу – 10 дБА.
  • Шепіт людини (до 1 метрів) – 20 дБА.
  • Звук працюючого комп'ютера – 30 дБА.
  • Шум холодильника – 40 дБА.
  • Середня гучність телевізора – 60 дБА.
  • Шум пилососу – 70 дБА.
  • Інтенсивний дорожній рух, плач дитини – 80 дБА.
  • Шум поїзда/мотоцикла, що проїжджає повз, і - 90–100 дБА.
  • Звук музики у нічному клубі – 110 дБА.
  • Шум від пролітаючого реактивного літака - 130-140 дБА.
  • Звук вибуху – 200 дБА – смертельний для людини.

До речі

Згідно з дослідженням фізіолога Лючано Бернарді, 2 хвилини тиші здатні розслабити сильніше, ніж прослуховування музики для відпочинку.

А щоб відновити нервові клітини в гіпокампі (частині мозку, що відповідає за пам'ять та емоції), достатньо двох годин тиші щодня.