21 листопада
Завантажити ще

Олексій Moonfish Месь: пішов слідом за другом «Джусом» з різницею в один рік та один день

Олексій Moonfish Месь: пішов слідом за другом «Джусом» з різницею в один рік та один день
Фото: ФБ144-е винищувальне крило

В Україні поховали героя – провідного українського пілота Олексія Меся (позивний Moonfish), який загинув у катастрофі винищувача F-16 під час повітряної атаки. Якою була ця людина, яка стала символом української боротьби на небі та на землі, - в Коротко про.

Таємниця позивного залишилася нерозкритою

Про Олексія Меся відомо не так багато. Народився 20 жовтня 1993 року і з дитинства захоплювався авіацією - пристрасть, яка згодом визначила його військову кар'єру. Родом із Шепетівки, жив у Луцьку, проходив військову службу за контрактом. 2022 року його зарахували до особового складу військової частини на посаду командира ескадрильї українських винищувачів МіГ-29, заступника командира операційної групи.

Позивний «Мунфіш» - «місячна риба» - він отримав через один із курйозних випадків у житті, про який, втім, пілот так ніколи і не розповів.

- Він не любив публічності та уваги журналістів, але як справжній офіцер без вагань виконував завдання, навіть якщо це годинникові інтерв'ю англійською мовою для іноземних медіа… Він першим із українських льотчиків сів за штурвал F-16, першим почав виконувати бойові завдання. Єдине, про що шкодував – що не має змоги і достатньо часу бачити, як росте донька. Водночас говорив, що зробить все від нього залежне, щоб над нею та коханою дружиною було мирне українське небо, - згадує подруга льотчика Тетяна Шевчук. – Олексій був зразковим льотчиком. Завжди відмінником, завжди першим, завжди найкращим.

Нідерландський журналіст Крістіан Пауве відзначав:

- Він завжди давав інтерв'ю, не називаючи свого імені, і завжди в масці, щоб не впізнали. Тепер відомо, що справжнє ім'я Moonfish – Олексій Месь…

Прощання з Олексієм Месем. Фото: Facebook.com/PvkZahid

Прощання з Олексієм Месем. Фото: Facebook.com/PvkZahid

Рік – за пів року

Олексій входив до першої групи з шести українських пілотів, які проходили у США підготовку до польотів F-16 у серпні 2023 року. Замість запланованих кількох років навчання Месь із колегами пройшли курс лише за пів року. Тоді закордонні ЗМІ не шкодували епітетів, захоплюючись навичками українських льотчиків та їх майже надприродними здібностями до навчання. Наші хлопці скромно говорили, що «кілька років» у них немає – у їхній країні йде війна, і все потрібно якнайшвидше.

В Україні Moonfish був відомий як один із головних лобістів постачання в Україну літаків F-16. Разом зі своїм другом – пілотом Андрієм Пильщиковим (позивний Juice), з яким вони разом навчалися у Харківському національному університеті Повітряних сил ім. Івана Кожедуба, Moonfish докладав неймовірних зусиль, щоб західні партнери нарешті усвідомили ступінь небезпеки незакритого неба України та допомогли нашій країні із винищувачами. І Олексія, і Андрія називали «обличчям кампанії країни щодо отримання винищувачів F-16».

Українці зустрічалися з кількома американськими законодавцями та пояснили, які сучасні системи озброєння найбільше потрібні Україні. На деяких зустрічах пілотів супроводжував відомий голлівудський актор Шон Пенн, який підтримує Україну. Після спілкування пілотів з Адамом Кінзінгером – американським політиком, підполковником Національної гвардії ВПС, Кінзінгер представив Закон про льотчиків-винищувачів України до Палати представників Сполучених Штатів 17 червня 2022 року. Законопроєкт підтримали інші члени Конгресу.

Андрій Пильщиков та Олексій Месь (праворуч) разом навчалися у Харківському авіаційному національному університеті Повітряних сил ім. Івана Кожедуба. Фото: ФБ Лілія Авер'янова

Андрій Пильщиков та Олексій Месь (праворуч) разом навчалися у Харківському авіаційному національному університеті Повітряних сил ім. Івана Кожедуба. Фото: ФБ Лілія Авер'янова

«Передчуття, що вони не переживуть війни»

Влітку минулого року "Джус" загинув в авіакатастрофі під час виконання бойового завдання. Як розповідає CNN, політ на F-16 був їхньою спільною мрією – і здійснити її вдалося лише Олексію Moonfish.

- З них двох Moonfish був тихим: авіаційний гік, який не бажав публічності. Але коли Juicа не стало, Moonfish довелося посісти його місце. У інтерв'ю CNN він зізнався, що якби Juice живий, він би давав інтерв'ю. Небагатослівний, захоплений своєю роботою, він тримав емоції під контролем. Прямолінійна людина, яка знала все про F-16. «Андрій був людиною ідей та головною рушійною силою всього цього, - сказав Moonfish. – І я відчуваю відповідальність перед ним за те, щоб ці літаки прибули», – цитує пілота видання CNN.

За інформацією командування Повітряних сил України, Moonfish знищив три крилаті ракети та один ударний безпілотник у понеділок, перш ніж загинув у результаті аварії.

– Він героїчно провів свій останній бій у небі. 26 серпня Олексій під час відбиття російського масованого ракетно-авіаційного комбінованого удару знищив три крилаті ракети та один ударний БпЛА. Олексій урятував українців від смертоносних російських ракет. На жаль, ціною власного життя, - йдеться у повідомленні Повітряних сил. Посмертно Олексію Месю було присвоєно звання полковника.

У Луцьку пройшли похорони, де полковника Олексія Меся поховали з усіма військовими почестями. У небо над містом піднялися українські військові літаки, які здійснили проліт на згадку про свого загиблого товариша.

«Коли я зустрівся з українськими пілотами «Джусом» та «Мунфішем», я мав неприємне передчуття, що вони не переживуть війну», - написав колишній конгресмен США Адам Кінгзінгер у соцмережі X.

Навчання на F-16 українські льотчики проходили разом та загинули з різницею на рік та один день: Андрій «Джус» – 25 серпня 2023 року, а Олексій Moonfish – 26 серпня 2024 року.

Джус та

Джус та "Мунфіш" спілкувалися у тому числі і з іноземними ЗМІ, щоб привернути більше уваги до України. Фото: ФБ Лілія Авер'янова