17 вересня
Завантажити ще

Автор тризуба для «Батьківщини-матері»: Він буде триматися не менше, ніж вся скульптура

Автор тризуба для «Батьківщини-матері»: Він буде триматися не менше, ніж вся скульптура
Фото: Ercin Erturk/Anadolu Agency via Getty Image

Днями стало відомо, що український герб на щиті монумента «Батьківщина-мати» став іржавіти у місці швів, які прикріпляють до щита сам тризуб. В Інституті електрозварювання ім. Патона заявили, що буцімто установку герба з ними не узгоджували і роботи через це були виконані неякісно. Це загрожує цілісності конструкції монумента, і може бути таке, що «щит впаде комусь на голову».

Але ж не пройшло ще й року, як встановили тризуб на щит (до річниці Незалежності України 23 серпня 2023 року). Кореспондент Коротко про поцікавився станом конструкції у скульптора Олексія Пергаменщика, автора тризуба для монумента "Батьківщина-мати".

Зміна кольору швів - це норма

Олексій Пергаменщик. Фото: Особистий архів

Олексій Пергаменщик. Фото: Особистий архів

- Пане Олексію, нещодавно з’явилась повідомлення про те, що місця кріплення тризуба на щиті почали піддаватись корозії. Що вам про це відомо і чи так це взагалі?

 - Мені відомо абсолютно все. Ще коли ми варили, проводили зварювальні роботи, я був присутній на всіх етапах виготовлення і, в тому числі, на всіх етапах монтажу. І оскільки я і сам умію варити, то приварював цей перший фрагмент власноруч. Пробний зразок, на основі моїх креслень, які я розробив, тоді затверджував і прем'єр-міністр України Шмигаль, і тодішній міністр культури Ткаченко. І відповідно до своїх креслень я зробив зразок - нижній кут щита - і показав усім, хто ухвалював рішення. Тоді вибрали мій проєкт.
Стосовно того, що там є якась зміна в кольорі... Зміна насправді є. Вона закономірна. Чому? Взагалі що таке нержавіюча сталь? В чому суть саме цього ґатунку? Цей ґатунок сталі має 10% хрому, 16% нікелю і 1% титану. Ці метали забезпечують те, що сплав не піддається корозії. Може піддаватись оксидації, а не корозії тільки зовнішній шар товщиною в декілька атомів, і це завдяки тому, що в нержавіючій сталі є до 0,08% вуглецю. Оцей вуглець вступає у реакцію з киснем, і зовнішній шар трошки жовтіє. Інститут ім. Патона, який ще з початку 2023 року співпрацює з нами, зробив обстеження, згідно з яким - це нормальне пожовтіння швів. Тож в порядку обслуговування вони зробили разом з компанією, яка монтувала герб, косметичне виправлення дефектів.

- Чи була порушена технологія зварювання при виконанні робіт на щиті монумента?

- Я бачив, як російські пропагандисти роздувають, що там все поржавіло і скоро впаде на голову… Це абсолютно, на всі 100%, не відповідає дійсності. Я, як автор, запевняю, що кріплення щита зроблено так же само, як була зроблена і "Батьківщина-мати». До речі, на самому монументі теж є таке пожовтіння швів. І це абсолютно не впливає на конструкцію. Ніяк. Це хибне твердження, що там щось поржавіло.

Технологія зварювання не була порушена. І співробітники Інституту Патона зараз чомусь кажуть, що під час установки був вітер і неможливо було варити. Вони натякають на те, що згідно з технологією, коли ти вариш «нержавійку», має бути зона з інертними газами. А якщо був вітер, то, мовляв, інертні гази видувались під час варіння. Але процес зварювання може відбутися лише тоді, коли присутні інертні гази у відповідній кількості. Отже, якщо воно приварене, то значить, там були інертні гази і всі умови, щоб воно було зроблено. Бо сам процес зварювання інакше б не відбувся.

Ідеальні розміри зазорів для зварювання

- Тоді чому так багато розмов з приводу того, що щось іде не так?

- Вся ця ситуація – це роздування неіснуючої проблеми, сфабрикованої російськими пропагандистами. І всі медіа, що розповсюдили це, вони підіграли нашому ворогу. Про ці шви інституту ім. Патона було давно відомо. Але чомусь медіа саме зараз, напередодні річниці, виносять це в світ. Музей також постійно моніторить якість швів, і вони також говорять про те, що це поточна експлуатація конструкції, для якої зміна кольору швів – це абсолютно нормальне явище. Це не значить що воно одразу починає псуватись і відвалюватись.

- Є гарантії, що з монументом все буде добре?

- Я хочу звернути увагу: якість мого проєктування і робіт була такими, що, коли тризуб підвісили на поверхню щита (враховуючи радіус вигину щита, який становить 7 метрів), то щит і тризуб співпали так, що не було навіть отвору, щоб просунути палець. Це свідчить про те, що навіть за такої великої площі тризуб був дуже точно підігнаний до існуючої конструкції. А конструкцію я сам заміряв власноруч. Я перший, хто за 42 роки туди виліз і подивився, перевірив розміри і дав фінальні розміри щита, щоб до нього виготовити тризуб. Всі зазори були менші, ніж палець. Це ідеальні зазори для зварювання. Тому вона буде триматися не менше, ніж ця скульптура, я даю 100% гарантії.