Завантажити ще

Розробник LifesaverSIM: тренуватися рятувати життя тепер можна у своєму телефоні

Розробник LifesaverSIM: тренуватися рятувати життя тепер можна у своєму телефоні
Фото: скриншот с приложения LifesaverSIM

Тренувати навички з тактичної медицини тепер можна у симуляторі LifesaverSIM. Це мобільний додаток, який розроблено українцями, в тому числі і захисниками України з передової. За його допомогою можна розвивати у собі навички порятунку життя.  Встановити його можна на свій смартфон за допомогою Google Play чи AppStore. Вiн,  до речі,  доступний у "Дії". Завантажується буквально за пару хвилин, швидко встановлюється і відмінно «грається» (додаток безкоштовний). Інтерфейс у грі максимально зрозумілий. 

Кореспондент Коротко про поспілкувався з дотичним до розробки додатку бойовим медиком та інструктором такмеду з досвідом допомоги пораненим від початку повномасштабного вторгнення Максимом (позивний «Йода»), щоб дізнатися більше про цей проєкт. 

Додаток інструктора не замінить

Один із авторів проекту  інструктор такмеду Максимом (позивний «Йода»). Фото: Особистий архів Максима

Один із авторів проекту інструктор такмеду Максимом (позивний «Йода»). Фото: Особистий архів Максима

- Що підштовхнуло вас до створення такого симулятора?
- Нестача інструкторів та велике їх завантаження. В першу чергу. Крім цього, треба було дати можливість військовослужбовцям цікаво проводити час, при цьому навчаючись. Перше завдання було зрозумілим – створення  інструменту для військових користувачів, який допоможе вивчити протокол надання допомоги самостійно.
Друга мета - допомогти інструкторам, тому що через брак військових інструкторів їх не вистачає для навчання усіх мобілізованих. Коли на одного інструктора припадає група з 15-30 людей - це надзвичайно важко. З таким навантаженням ти фізично і морально виснажуєшся день за днем, місяць за місяцем. А відповідно і знижується ефективність такого викладання.

Після досліджень ми зрозуміли, що на ринку немає вільно доступних мобільних симуляторів з тактичної медицини. Є великі складні спеціалізовані проєкти західної розробки, які вимагають дороговартісного устаткування. Існуючі мобільні рішення сфокусовані суто на пасивне навчання. Тому ми самі створили і заповнили нову нішу. 

- Чи є ваш додаток заміною інструктора? Чи можна ним замінити, наприклад, курси?

- LifesaverSIM ні в якому разі не позиціонується як заміна інструктора чи практичного навчання. Я прихильник того, що всі мають пройти практичне навчання, і не годину чи дві, а хоча б день для вивчення протоколу і його усвідомлення та практичні відпрацювання маніпуляцій. І ще мінімум пів дня або цілий день треба виділити виключно на симуляції. Сумно, що на підготовку з домедичної допомоги  виділяється всього 13 годин. На мою думку, це мало. На папері маємо 2 години теорії, 8 годин практики і 3 години самопідготовки, а по факту це не завжди так.

- Як давно ви працюєте над розробкою і вдосконаленням додатку?

- Симулятор уже трохи більше року в розробці. Прототип в «гральному» вигляді зʼявився за 3 місяці, а далі почався активний процес покращення як візуальних, так і протокольних речей. У квітні 2024-го від початку розробки ми випустили наш симулятор на Google Play і App Store.  

Інетерфейс програми максимально простий і зручний Фото: скриншот с приложения LifesaverSIM

Інетерфейс програми максимально простий і зручний Фото: скриншот с приложения LifesaverSIM

Вчить базовим знанням і економить кошти

- Які знання симулятор надає гравцю?

- Це теорія плюс віртуально-практичні знання по алгоритму MARCH:

  • M (Massive bleeding) - Масивна кровотеча
  • A (Airway Management) - Управління дихальними шляхами
  • R (Respiration) – Дихання
  • C (Circulation) – Циркуляція
  • H (Head injury/Hypothermia/Hypovolemia) - Травма голови/Гіпотермія/Гіповолемія

Також усім добре відомо, що у екстремальних ситуаціях у людини спрацюють лише ті навички, що доведені у неї до автоматизму, а напрацювання таких навиків власне і забезпечує симулятор через багаторазове проходження рятувальних місій. Самі ми нічого не придумали, а лише віртуалізуємо, перетворюючи в код існуючі стандарти, які затверджено відповідними міжнародними організаціями. 

- Чи буде версія для ПК? Чи лише мобільна версія? І чому?

- Ми створили саме мобільну версією, бо її значно простіше розповсюдити, щоб кожен мав у своїй кишені додаток, за яким можна навчатись. ПК менше підходить, бо є питання до розгортання інфраструктури в польових умовах та економічної складової. Погодьтеся, що дешевше буде забезпечити інструкторську групу планшетами, ніж ПК. А телефон є з собою у кожного, тому масштабувати значно простіше через мобільний пристрій. У більшості людей вже сенсорні екрани, на яких інтуїтивно простіше керування, ніж було б на будь-якій іншій платформі.  

- Ви як інструктор можете сказати, чому цей застосунок дуже потрібний?

- Симулятор - це помічник інструктора для формування когнітивних умінь у курсантів. Він дозволить розвантажити рутину та сфокусувати зусилля  інструктора на практичних відпрацюваннях.

Також я розумію, що забезпечення не завжди є достатнім і якісним. Наприклад, якщо курсанту дати китайський турнікет, щоб він покрутив його і розібрався, то скільки проживе той турнікет? Ну 10 накладань, максимум 20 - а далі у сміття.

Що дозволить симулятор? Розібратися і зрозуміти, як і куди треба накладати турнікет, послідовність накладання тощо. Як наслідок - це зменшить зношування ресурсу навчального майна та збільшить засвоєння базових речей, які цілком можна пояснювати у симуляторі. З цією метою і були створені симулятори для техніки, авіації, ракетних комплексів та ін., щоб здешевити процес навчання та амортизацію реальних машин. Накладання турнікету є також травматичним процесом, тому краще вчитися на віртуальному пораненому, щоб зробити процес навчання безпечним. 

У додатку враховано максимально всі ситуації, з якими стикаються бійці на передовій Фото: скриншот с приложения LifesaverSIM

У додатку враховано максимально всі ситуації, з якими стикаються бійці на передовій Фото: скриншот с приложения LifesaverSIM

Що стосується самонавчання, то людина швидше вчитиметься саме за допомогою гри, а не за допомогою перегляду відео чи читання книжок. Ти гру запустив, ти бавишся, тобі цікаво з користю. Скажу більше: ми плануємо розширювати додаток системами досягнень, дошок лідерів та іншим. 

Як інструктор хочу сказати, що освоїти навички порятунку життя необхідно усім - не тільки військовим, але й цивільним. І це можна зробити самостійно у нашому симуляторі LifesaverSIM. Потім обов'язково пройти практичний курс надання допомоги з фаховим інструктором і підтримувати постійно ці знання на високому рівні, граючись у симуляторі. Також придбати собі аптечку з належних засобів, якими ви вже вмієте користуватися. Лише після цього ви зможете з упевненістю знати, що, коли «прилетить» або настане інша екстремальна ситуація, ви впевнено врятуєте людське життя.