23 липня
Завантажити ще

Напередодні Олімпіади: з Парижа вивозять безпритульних, атлетам не дали кондиціонери, сміттярі загрожують страйком

Напередодні Олімпіади: з Парижа вивозять безпритульних, атлетам не дали кондиціонери, сміттярі загрожують страйком
Фото: REUTERS

У п'ятницю, 26 липня, стартують Олімпійські ігри у Парижі, і тривоги щодо рівня безпеки як у столиці, так і в її передмісті вже перевищили критичні значення. За влучним зауваженням агентства France Press, ці змагання «викликають у французьких поліцейських холодний піт»: вони вперше забезпечуватимуть безпеку такої кількості людей на такій величезній території.

Підтримувати безпеку їдуть профі з Ізраїлю, Британії, Іспанії, Катару

Вже відомо про 45 000 співробітників сил безпеки, які усі два тижні Ігор будуть перебувати на чергуванні. До них для допомоги їдуть завзяті співробітники Служби безпеки Ізраїлю «Шин-Бет», які зі зброєю в руках планують захищати ізраїльських спортсменів, які вже отримують погрози телефонами та електронною поштою. Очікується прибуття професіоналів із СБ Великобританії, Іспанії та Катару.

Разом із поліцейськими охоронятимуть порядок у Парижі під час Олімпіади 10 000 солдатів. Вони зможуть дістатися до будь-якого з олімпійських об'єктів міста протягом 30 хвилин. Військові не заарештовуватимуть порушників чи підозрілих осіб, але можуть затримувати їх до прибуття поліції.

На допомогу людям приходить і техніка. Небо над Парижем стане безпольотною зоною радіусом 150 кілометрів. Контролюватимуть порядок на висоті винищувачі Rafale, розвідники AWACS промоніторять кожен метр повітряного простору, плюс у небі постійно будуть розвідувальні безпілотники Reaper, гелікоптери, здатні перевозити снайперів та обладнання для нейтралізації безпілотників. І поліція каже, що це далеко не всі засоби захисту та контролю, але тримає інше у секреті.

Безпеці на Іграх буде приділено особливу увагу. Фото: REUTERS

Безпеці на Іграх буде приділено особливу увагу. Фото: REUTERS

Танці на Нотр-Дам та 9 мільйонів проблем

Особливу увагу привертає церемонія відкриття Ігор. Вперше вона пройде за межами стадіону. Справді, чому б і ні, якщо її девіз – «Ігри широко відкриті»? Близько 6000–7000 спортсменів пропливуть 6-кілометровою (чотирьохмильною) ділянкою річки Сени від мосту Аустерліц на сході до Ейфелевої вежі на 85 баржах і човнах. До 500 000 осіб зможуть особисто спостерігати за тим, що відбувається, зі спеціально побудованих трибун, де квитки продаються за ціною до 2700 євро ($2900), і безкоштовно - на берегах річки, а також з балконів та квартир з видом на місто. Уся ця територія вже перевірена поліцейським та собаками-шукачами.

Шоу церемонії відкриття поділено на 12 частин, у яких задіяно близько 3000 танцюристів, співаків та артистів. Вони, відповідно, танцюватимуть і співатимуть на обох берегах річки, мостах і суміжних пам'ятках. Навіть собору Паризької Богоматері, який зараз перебуває на реставрації після сильних пожеж 2019 року, знайшлося застосування: на його лісах, можливо, виступить окрема група танцюристів.

Чотиригодинне шоу обіцяє бути грандіозним і побити всі рекорди масштабності. У всякому разі, кількість проданих квитків – майже 9 мільйонів – вже прогнула цей же показник Олімпіади в Атланті 1996 року. Тоді Ігри були визнані наймасовішими за участю глядачів. Париж уже відібрав у Атланти першість, а квитки на деякі з 45 олімпійських видів спорту все ще продаються.

Тому є і холодний піт на лобах французьких жандармів, і снайпери у літаках над Парижем. Понад 2000 спортсменів вже приїхали і розмістилися в Олімпійському селищі, майже всі національні Олімпійські комітети країн-учасниць перебувають у Парижі – і все це треба охороняти як зіницю ока.

А тут ще й організатори церемонії відкриття зі своєю уявою, що розігралася. Провести 4-годинний захід на природі та розмістити спортивні арени для змагань у громадських місцях – задум, звичайно, креативний, але може вилізти боком, враховуючи невдоволення парижан і загальну тривожну атмосферу у світі.

Сувеніри з логотипами Олімпіади продають усюди. Фото: Дар'я Маслакова

Сувеніри з логотипами Олімпіади продають усюди. Фото: Дар'я Маслакова

Хвилі фекальної Сени несуть невдоволення парижан

Начальник поліції Парижа Лоран Нуньєс заявив, що маршрут церемонії відкриття проходитиме всередині зони суворого режиму – «антитерористичного периметра». Усі, хто захоче увійти до зони за кілька днів до церемонії та в день відкриття Олімпіади, повинні заздалегідь зареєструватися онлайн та пройти перевірку особистих даних.

А мешканці центру Парижа або туристи, які забронювали номери в готелях на берегах Сени, отримають перепустки зі спеціальним QR-кодом. Також по всьому маршруту встановлено кілька тисяч металевих загорож безпеки.

Парижани уїдливо коментують ці заходи безпеки.

- Дещо схоже на «Планету мавп». Їм потрібно лише кинути нам трохи арахісу, - сказала в коментарі агентству AFP мешканка острова Сен-Луї в центрі Парижа Аїса Яго.

Вже закрито для транспорту прибережні центральні райони столиці. До суботи, 27 червня, не відкриються декілька центральних станцій паризького метро. В аеропортах "Шарль де Голль" та "Орлі" співробітники погрожували оголосити страйк напередодні відкриття Олімпіади – профспілки стверджують, що всім необхідно підвищити зарплати та виплатити «олімпійські премії». Начебто домовилися, але прапор протесту, що випав з рук стюардів і вантажників, підхопили столичні сміттярі.

Напруга наростає. Тільки-но вщухли пристрасті навколо закритої для купання з 1923 року Сени (у річковій воді було виявлено таку кількість фекальних бактерій, що зовсім незрозуміло, як організатори Ігор-2024 планували проводити там змагання з водних видів спорту), тільки-но міністр спорту Франції Амелі Удеа-Кастера і мер Парижа Анна Ідальго особисто викупалися в Сені після якогось очищення, щоб продемонструвати її безпеку, як тут же з'явилися нові проблеми.

Наприклад, організатори Ігор під прапором збереження довкілля та боротьби зі змінами клімату не встановили в Олімпійському селищі кондиціонери. Мовляв, кондиціонери викидають парникові гази, натомість є геотермальна система охолодження, яка подає холодну воду зі свердловини. Паризька угода щодо клімату, екологічно чисті Олімпійські ігри – символічно, красиво та… трошки безглуздо. Після повідомлень французької метеослужби Météo France, що у дні змагань у Франції буде, м'яко кажучи, дуже жарко (щось близько +40), команди з Великобританії, Німеччини, Італії, Японії, Канади, Ірландії, Греції та Австралії приїхали зі своїми кондиціонерами. Перелякані організатори, щоб не втратити обличчя, одразу ж заявили, що самі забезпечать постачання 2500 охолоджувальних пристроїв до Олімпійського селища, мовляв, хотіли ж краще, але майбутнім олімпійським чемпіонам видніше. Плакали «найекологічніші Ігри», хоча це, напевно, краще, ніж масові непритомності іноземних громадян у Парижі від перегріву, сонячних ударів, інсультів, опіків…

Сувеніри з логотипами Олімпіади продають усюди. Фото: Дар'я Маслакова

Сувеніри з логотипами Олімпіади продають усюди. Фото: Дар'я Маслакова

Турист нині не той

Жителі Парижа продовжують обурюватись незручностями, які їм доведеться терпіти більше двох тижнів. У кого була можливість - ті на час Ігор поїхали подалі від столиці, особливо популярною раптом стала Північна Африка. Власники кафе та магазинів засмучені: місцеві клієнти прохолоджуються, туристи цього року до Парижа не так щоб рвуться через труднощі під час підготовки до Олімпіади. Залишаються лише глядачі Олімпіади, але навряд чи вони зроблять великий чек паризьким бутікам та кав'ярням.

Авіакомпанія Delta Airlines повідомила, що очікує втрати доходів у розмірі 100 мільйонів доларів США (91,85 мільйона євро) через Олімпійські ігри в Парижі, тому що більшість туристів і мандрівників не хочуть летіти до французької столиці через велике скупчення людей і високі ціни.

"Занадто багато людей? Виправимо!» - мабуть, подумала паризька влада і... влаштувала чистку Парижа, на час Ігор виселивши з нього сотні бездомних, циган, наркоманів, працівників секс-індустрії та мігрантів. Втім, влада поки що заперечує проведення цього «заходу», у тривожний барабан забили громадські діячі: зробити з Парижа «листівку до Олімпіади» у такий спосіб, вважають вони, неможливо і неприйнятно.

Декілька сотень мігрантів у квітні виселили з найбільшого в країні сквоту Вітрі-сюр-Сен, на південь від Парижа. Виселеним запропонували сісти в автобуси та виїхати в інші частини Франції. Тоді ж навесні близько 400 людей вивезли зі сквоту на острові Сен-Дені, неподалік Олімпійського селища, у північному передмісті. Потім дві сотні бездомних зникли зі сквоту в Тіє і знайшлися на іншому кінці країни. Усіх вивезених розмістили у притулках і попросили щонайменше три тижні не показуватись ні в Парижі, ні в його передмісті.

Приховати «соціальне чищення» владі Франції не вдалося. Тепер вони кажуть, що це зовсім не передолімпійська підготовка, а реалізація затвердженого давним-давно плану: мовляв, Париж переповнений, треба зняти з нього частину мігрантсько-безпритульного вантажу та розподілити його рівномірно по всій Франції. А те, що це перед Олімпіадою – чистої води збіг.

Загалом можна уявити, на яких нервах проходить підготовка до паризької Олімпіади. Хочеться сподіватися, що світ здригнеться лише від радості рекордів, а не від страху терористичних атак і не завжди логічних дій влади.

Символіка літньої Олімпіади благополучно переноситься на зимовий одяг. Фото: Дар'я Маслакова

Символіка літньої Олімпіади благополучно переноситься на зимовий одяг. Фото: Дар'я Маслакова

Де дивитись

В Україні Олімпійські ігри офіційно транслюватиме «Суспільне», зокрема, його регіональні канали та «Суспільне Спорт». Покажуть усі змагання, у яких беруть участь українські спортсмени. Точний час трансляції поки що не називається, оскільки розклад змагань може формуватися за добу до початку (наприклад, так відбувається з розкладом по тенісу).

Однозначно відомо, що будуть показані церемонії відкриття та закриття Олімпіади-2024, усі дні змагання та футбольні матчі, у тому числі Україна – Ірак, який відбудеться до відкриття Олімпіади 24 липня о 20:00.

Офіційна церемонія відкриття Олімпійських ігор-2024 (пряма трансляція) розпочнеться 26 липня о 21:00 за Києвом, але краще підключитися на пів години раніше – українські ведучі вже будуть в ефірі.

Трансляції змагань розпочинатимуться щодня о 10:00 та триватимуть до півночі.

На сайті «Суспільне. Спорт» буде відкрито 4 додаткові потоки трансляції змагань ОІ-2024 з українським коментатором. На Youtube-каналі щодня виходитиме дайджест основних подій дня змагань.

Також Ігри транслюватимуться у прямому ефірі на каналах групи France Télévisions: France 2, France 3 та France 4 та на Eurosport 1, Eurosport 2, Eurosport 3 - Eurosport 9.

Олімпіаду можна буде переглянути у розділі «Спорт» на спеціальному однойменному підрозділі Megogo та у вигляді поп-ап каналів Discovery+ у розділі «Телебачення» та у спеціальному розділі Discovery+.