Літня спека, холодильник без електрики... А їсти треба все одно. Що треба знати, щоб убезпечити себе від кишкових інфекцій і найнебезпечнішої із них – ботулізму? Про це Коротко про розповіла завідувачка інфекційного відділення Київської міської клінічної лікарні №5, головний позаштатний експерт з інфекційних хвороб столичного Департаменту охорони здоров’я Тетяна Єгорова.
- Тетяно Андріївно, влітку багато кишкових інфекцій. Чому стільки уваги та пересторог саме до ботулізму?
- Ботулізм вважається однією із найнебезпечніших інфекцій, тому що токсин, який виробляється бактеріями Clostridium botulinum, несе ризик високої летальності. Симптоми хвороби можуть проявитися буквально з перших годин після вживання отруєної їжі або через кілька днів. Чим коротший інкубаційний період, тим важчий перебіг захворювання.
Причиною ботулізму найчастіше стає домашня консервація, приготована без доступу кисню, копчена, в’ялена риба.
- Який відсоток летальності?
- Все залежить від перебігу, від важкості стану хворого. Зараз назвати реальний відсоток летальності важко, бо допомога, як правило, надається вчасно, і це рятує життя. Раніше при ботулізмі вводили спеціальну сироватку, а зараз - глобулін, який нейтралізує збудник.
- Влітку часто доводиться хапатися за живіт. Як відрізнити ботулізм від звичайного кишково-шлункового розладу?
- Ботулізм теж відноситься до кишкових інфекцій, тому перші прояви можуть здатися знайомими – незначна нудота з одноразовою блювотою або без, слабкість, зниження апетиту, пронос. Але є відмінності: пронос не триває довго, після послаблення у хворого починаються закрепи, здуття живота. А найхарактерніша ознака – це порушення зору: сітка перед очима або двоїння предметів. Хворий може добре бачити те, що далеко, але не здатен прочитати текст із книги.
Також людина може страждати від сухості у роті, порушуються функції ковтання – хворий відчуває ком у горлі, через який навіть важко випити води. Ще може змінюватися або пропадати голос.
- Що робити: записуватися на прийом до сімейного лікаря чи викликати швидку допомогу?
- Отруєння ботулотоксином вимагає невідкладної реакції, тому треба викликати швидку допомогу. Особливо, якщо ви вживали, перед тим як занедужати, консерви, в’ялену чи копчену рибу.
- Але швидка не завжди готова приїхати на пронос чи блювоту. Що треба говорити?
- Якщо ви не можете правильно описати те, що з вами відбувається, фельдшер, який чергує, має переключити на консультацію лікаря – у швидкої допомоги є така функція. Лікар поставить фахові запитання, визначить таким чином загрозу і надішле медичну карету.
- Чимало людей досі не з’їли тушонку чи консервовані салати, якими торік запасалися на “голодну зиму”. Що з тим добром робити? Викинути шкода...
- Підступність ботулізму в тому, що він не змінює зовнішній вид продуктів, їхній запах та смак. Насамперед треба дивитися на стан банки. Якщо вона “бомбасна”, як кажуть у народі, то нічого жаліти не треба – однозначно викидати. Навіть якщо кришка лише трошки здулася. Це стосується не тільки тушонки, а й усіх консервованих продуктів, включаючи помідори та огірки.
Якщо банка в нормальному стані, кришка тримається міцно, без деформацій, вміст рекомендується термічно обробити – переварити або пересмажити.
- Ботулізм пов’язують з консервами та рибою. А чи може він бути у інших продуктах? Наприклад, якщо в таку спеку купити свіже сало.
- Сало, коли воно оброблене без доступу кисню, не несе загрози ботулізму. Але може стати причиною інших кишкових інфекцій, якщо продавець порушив санітарні правила. Тому сало, м’ясо треба купувати на офіційних ринках, де є контроль, а не поруч з дорогою.
Це стосується не тільки сала, а й молочних продуктів. У спеку на ринках рекомендую купувати тільки ті, які можна термічно обробити, наприклад, молоко та м’який сир.
- Любителі в’яленої чи копченої рибки можуть придбати її в супермаркеті. Так само, як і консерви. Можна довіряти офіційним виробникам?
- Чому ми застерігаємо проти домашнього консервування та копчення? Тому що там людина робить так, як вважає за потрібне. Продукція, яка реалізується в торговельних закладах, виготовляється за технологіями, що включають температурний режим, умови зберігання тощо. На прилавок така продукція потрапляє, пройшовши перевірки, а тому можна говорити, що вона захищена.
Останніми роками не було зареєстрованих випадків, коли люди заражалися ботулізмом від магазинної продукції.
Консерви можуть бути на вигляд нормальні – без неприємного запаху чи цвілі, але токсин може бути. Колаж: dpssko.gov.ua
- Влітку люди виїжджають на природу на день, на всі вихідні. Найпростіше взяти з собою консерви. Наскільки це безпечно?
- Насамперед, треба розуміти, що не можна брати із собою продукти, які швидко псуються. І не залишати на завтра відкриті рибні консерви в томаті. У будь-якому разі, якщо ми хочемо, щоб на відпочинку нам було смачно, треба запастися сумкою-холодильником. А якщо ні, то віддати перевагу продуктам, які не псуються або не швидко псуються. Це сухе печиво, водичка, твердий сир.
- Сумка-холодильник - це добре, а от що робити з просто холодильником? Добре, якщо електрику вимикають на 3 – 4 години, а якщо на 8 годин?! Не всі господині готові готувати свіже щодня. Зазвичай страви розраховуються на кілька днів.
- Якщо готуєте із запасом, вибирайте страви, які можна піддати повторній термічній обробці. Наприклад, суп. Вчорашній треба не просто підігріти, а прокип’ятити. Другу страву пропарити під кришкою на сковорідці. Ботулізму це не стосується, але стосується інших кишкових інфекцій.
Якщо немає можливості термічно обробити, то від їжі, яка довго була без холоду, краще відмовитися. Лікуватися буде дорожче, ніж пожертвувати продуктами.
- Мікрохвильова піч вбиває шкідливі бактерії?
- Якщо вибрати правильний режим з високими температурами. Але краще все-таки прокип’ятити. Наш міністр Віктор Ляшко попереджав, що у зв’язку з відключеннями електрики збільшиться кількість кишкових інфекцій через неправильне зберігання продуктів. Йдеться не тільки про домашні страви, а й готові куплені.
- М’ясо, ковбаску, що “грілися” у холодильнику, можна обсмажити?
- Якби не реалії сьогодення, я б радила відмовитися від такої їжі. Але з огляду на те, що багато людей через війну змушені економити, ми наголошуємо на необхідності термічної обробки.
Пацієнти, які прибувають до нас з різними розладами та інфекціями, розповідають, що їли суп, зварений чотири дні тому, кашу, яка три дні простояла в мультиварці. Або випили сирі яйця, придбані на стихійному ринку. Спека сама по собі збільшує ризик інфекцій, а з відключеннями додається ще один чинник.
- Буває так, що одні й ті самі консерви або в’ялену рибу їли троє людей, а захворіли лише двоє. Може бути стійкість організму до отруєння ботулізмом?
- Будь-який інфекційний процес має три складові: збудник, шлях передачі і організм, що вживає. Захворіє чи не захворіє людина, важче чи легше буде перебіг хвороби, залежить від кількості збудника і реакції на нього імунної системи. Коли йдеться про кишкові інфекції, то ще й грає роль кислотність шлункового тракту. Люди зі зниженим рівнем мають більший ризик підхопити інфекцію.
Якщо говорити про ботулізм і рибку, то має значення, яку її частину спожили учасники застілля. Більша кількість токсинів накопичується біля голови, особливо, якщо рибу перед в’яленням не патрали.
- Якщо вже ботулізмом перехворів, чи можна захворіти вдруге?
- Так, і втретє. Для всіх кишкових інфекцій пожиттєвого імунітету немає. Тому культура харчування – це дуже важливо.
- У наш час пропонується багато вакцин, чому їх немає від ботулізму?
- Від ботулізму немає вакцини, бо збудником хвороби є не сам мікроорганізм, а токсин, який він виробляє. Захворіти можна навіть від косметичної процедури, коли для омолодження шкіри використовується ботулотоксин з порушенням дозування.
- Припустимо, що біда сталася, людина відчуває перші симптоми і кидається до домашньої аптечки. Що з неї можна взяти для превентивної самодопомоги?
- В аптечці, і це особливо актуально влітку, мають бути ентеросорбенти. Це ліки, які всотують в себе токсини, їх треба прийняти обов’язково. Також треба пити багато води, бажано мінеральної підсоленої. В аптеках продається спеціальна вода, що полегшує стан при отруєннях. Або у звичайній воді треба розчинити регідрон – це порошок.
Чого категорично не можна – це ковтати антибіотики і препарати на кшталт імодіуму. Ці ліки приймаються тільки за рекомендацією лікаря.