23 листопада
Завантажити ще

В Україні собак та кішок зроблять повноправними пасажирами залізниці. Майже

В Україні собак та кішок зроблять повноправними пасажирами залізниці. Майже
Фото: instagram.com/ukrainianrailways

Українці складають іспит на людяність: «Укрзалізниця» запропонувала на суд громадськості нові правила перевезення домашніх тварин у поїздах. Вихованці не їздитимуть у клітках, розташованих у кінцях поїзда, окремо від господарів, не сидітимуть у жорстких переносках, де й поворухнутися складно. Хороші ці правила чи пасажирам, які уникають контакту з тваринами, буде дискомфортно? У цьому намагається розібратися адміністрація залізничного транспорту.

Коли твій господар із тобою

Резонансні новини про те, як у потяг чи автобус не пустили військового з його чотирилапим напарником чи пасажира зняли з рейсу через кота у «неправильній» переносці, з'являються останнім часом із неприємною частотою.

Тобто коли кудлатий «колега» пса Патрона шукає людей під завалами чи допомагає виявити вибухівку – то він герой, і йому буквально цілують лапи. А коли він їде з господарем додому – йому (причому за законом!) кажуть «фу» і вимагають вивести тварину до тамбуру. Звичайно, разом ним стоячи їде і втомлений господар. Історії про те, як власників собак і кішок виганяли з автобуса і з вагона, як висаджували в лютий мороз або в дику спеку вихованців, що втекли з перенесок, не можуть не торкнутися душі українців, які традиційно люблять тварин. Тому нові правила на залізниці й розробили, тож і запропонували громадянам обговорити: чи все враховано?

Пропонується таке:

  • переноски для тварин можуть бути не у вигляді «жорсткої конструкції»: можна пристосувати спецрюкзак для тварин, головне, щоб у нього було водонепроникне абсорбуюче дно, щоб уникнути мокрих неприємностей;
  • невелика тварина розміром до 45 см у загривку можна буде тимчасово перебувати під час поїздки на полиці купе без переноски - щоб тварина поспала або в міру поактивничала;
  • собакам понад 45 сантиметрів дозволять їздити у вагонах СВ та RIC-вагонах (міжнародного сполучення), але господар повинен повністю викупити купе;
  • для перевезення великих собак в Інтерсіті+ викуповуються всі місця єдиного блоку у ряду;
  • службові собаки представників Сил оборони зможуть безкоштовно їхати у всіх типах вагонів - із намордником та повідцем.
  • В «Укрзалізниці» наголошують: якщо решта пасажирів відчуватиме дискомфорт чи алергічну реакцію, їм будуть надані альтернативні місця.

А от у пса Патрона привілеї може навіть на столі сидіти. Щоправда, лише під час лекції з безпеки для юних залізничників. Фото: instagram.com/ukrainianrailways

А от у пса Патрона привілеї може навіть на столі сидіти. Щоправда, лише під час лекції з безпеки для юних залізничників. Фото: instagram.com/ukrainianrailways

"Наші собаки рятують людей - але для транспорту це не аргумент"

Керівниця Павлоградського спеціального рятувального загону « Антарес » Лариса Борисенко із гіркотою згадує свої попередні поїздки із собаками-рятувальниками у громадському транспорті. І стверджує: довкола дуже багато людської байдужості, що межує з жорстокістю, і це виявлялося не раз під час присутності тварин у поїздках.

– Наші службові собаки рятують людей, шукають останки, роблять дуже багато великих справ. Але для транспорту це, на жаль, не є аргументом. У мене була ситуація, коли я везла команду дітей до Одеси, і на Павлоградському вокзалі провідники почали кричати, що не видадуть нам багажних квитанцій, нічого. Хоча у нас було повністю викуплено купе. У дітей майже у всіх були маленькі собаки, усі були з боксами – і все одно. Для мене тепер підійти із собакою до громадського транспорту – це вже якийсь ПТСР… У громадському транспорті ми почуваємося не пасажирами, а людьми якогось другого чи третього ґатунку. Багато залежить і від пасажирів. Коли моїх дівчаток не пускали у маршрутку та били, людська байдужість зіграла тоді не останню роль, - розповіла керівниця рятувальної служби.

На її думку, все можна легко перебудувати. При покупці квитків вказувати, що їде людина з твариною, і якщо у когось алергія, вона може просто купити квиток на інше місце. Наявність тварин не має викликати негативних реакцій.

У лютому-березні 2022 року багато українців виїжджали у безпечні місця зі своїми улюбленцями. І продовжують їхати. Фото: instagram.com/ukrainianrailways

У лютому-березні 2022 року багато українців виїжджали у безпечні місця зі своїми улюбленцями. І продовжують їхати. Фото: instagram.com/ukrainianrailways

Людянішими треба бути

Справді, ми якось спокійно ставимося до нетверезих пасажирів, що хропуть на весь вагон, любителів голосно послухати музику на телефоні о першій ночі, до гурманів, що жують копчену ковбасу або рибу при сорокаградусній спеці. То чому у багатьох така стійка ворожість до собак і кішок, які їдуть у намордниках і на повідках, більшу частину часу проводять на підлозі чи переносках?

Якщо Україна стала на рейки, які ведуть до Європи, то європеїзуватись можна вже зараз. Наприклад, змінювати своє ставлення до свійських тварин – причому це завдання як сторонніх спостерігачів, так і господарів.

Першим варто навчитися поважати права власників тварин і розуміти, що вони не просто так вирішили покататися добу поїздом – отже, на те є поважна причина. А другим слід навчити своїх вихованців поводитись у поїздці неагресивно та тихо, не гавкати і не кусатися. Алергіки можуть обирати квитки на сайтах купівлі-продажу подалі від місць, де є тварини. І зрештою, і провідники, і пасажири повинні стати терпимішими один до одного – все-таки ми доброзичлива нація, яка проходить непросту перевірку на свою дружелюбність та людяність.

Тільки цифри
  • 150 службових собак працюють в «Укрзалізниці» та допомагають підтримувати безпеку інфраструктури;
  • 112 185 тварин було перевезено залізницею за перші 6 місяців 2024 року (саме стільки квитків на домашніх улюбленців було продано онлайн).

На українських залізницях служать 150 собак. Фото: ТГ канал «Укразалізниці»

На українських залізницях служать 150 собак. Фото: ТГ канал «Укразалізниці»