Завантажити ще

Нашестя мухоловок: чому їх не можна вбивати і яка від них користь

Нашестя мухоловок: чому їх не можна вбивати і яка від них користь
Фото: faunistics.com

Разом із сезонним напливом звичних для українців комах, таких як комарі і кліщі, цього літа все частіше говорять про нашестя сороконіжок, або ж мухоловок. Соцмережі заповнені фотографіями страшної довгої істоти з великою кількістю ніжок і незрозумілим місцем розташування голови - чи то ззаду, чи спереду. І якщо сільські жителі з дитинства знайомі з мухоловками, то "міські" лякаються і запитують: що з нею робити? А ось вчені радіють, що мухоловка, яка ще недавно перебувала на межі зникнення в Україні, справді змогла вижити і розмножитися до стану повноцінної популяції.

Мухоловка звичайна (вона ж – скутігера хатня) – теплолюбна синантропна багатоніжка, зараз зустрічається майже на всій території України. Детальніше про неї читачам Коротко про розповіла кандидат біологічних наук, науковий співробітник Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України Євгенія Яніш.

- У природі мухоловки мешкають в опалому листі, під камінням і в скелях. На холодний період року тварина шукає затишне місце, де може перезимувати, і часто це – будівлі. Мухоловка виглядає незвично, нагадуючи одночасно павука, багатоніжку і якусь комаху. Дехто вважає їх небезпечними і при зустрічі винищує, що є неправильним. У 2009 році мухоловка числилася у Червоній книзі України як вид, якому загрожує вимирання. На сьогодні чисельність мухоловки відновилася, і з Червоної книги її вилучили у 2021 році, - каже зоологиня Євгенія Яніш.

Впорається навіть із тарганом

Ця цікава багатоніжка – хижак, який активно полює на комах та інших невеликих членистоногих (мух, тарганів, павуків, кліщів, бліх, комарів). Робить вона це переважно вночі, вдень же намагається сховатися в прохолодних вологих місцях.

- Саме тому, якщо мухоловка вже оселилася у вашому будинку і є вашою сусідкою, її часто зустрічають у ванних кімнатах, на кухнях або в туалетах. Як і павуки, вона вбиває здобич за допомогою отрути, а потім з’їдає. Але у неї нема зовнішнього травлення, як у павуків, які впорскують в жертву травні соки. Скутігера також добре розрізняє, на кого саме вона полює, і намагається не нападати на отруйні види, - продовжує зоологиня.

Полює вона зазвичай ночами, і тому часто люди її не помічають. І до того ж, ще й швидка яка - вона "розганяється" до 40 метрів за секунду (а це - 144 км/год!). Пристойна швидкість навіть для автомобіля. Звичайно, так швидко комаха може рухатися всього кілька секунд, але для вдалого полювання цього достатньо.

Інколи мухоловка дійсно може спробувати вкусити людину або свійську тварину, але виключно для самозахисту. Та в більшості випадків вона і не може прокусити шкіру, тому вважається безпечною.

- Хоча у дуже рідкісних випадках, якщо їй все ж вдалося прокусити шкіру і впорскнути отруту, можливі алергічні реакції, і навіть сильні, які становлять небезпеку для деяких людей, - каже Яніш.

Доросла комаха може вирости до 6 сантиметрів у довжину. Фото: faunistics.com

Доросла комаха може вирости до 6 сантиметрів у довжину. Фото: faunistics.com

У деяких країнах перебуває під охороною

Оскільки мухоловка полює на комах-кровососів, у деяких країнах її охороняють. На думку Євгенії Яніш, в Україні також було б добре популяризувати цю інформацію, щоб люди не боялися сороконіжку і не вбивали її при зустрічі.

- Мені неодноразово доводилося зустрічатися зі скутігерами, зокрема в південних експедиціях – наприклад, в Національному археологічному заповіднику "Ольвія", де ми з ними мешкали в одному будиночку, або під час експедицій в Крим до російського вторгнення, - згадує Євгенія Яніш.

Мухоловка – досить велика багатоніжка, до 6 см, забарвлення може дещо варіювати, але переважно жовтувато-сіре, з темними смужками вздовж тулуба та на кінцівках. Доросла особина має 15 пар ніг, причому чим далі від голови, тим ніжки довші, а у самки остання пара ніг може бути вдвічі довша за її тулуб.

- Відповідно не завжди люди одразу можуть зрозуміти, де у тварини передня частина, а де задня. Період розмноження припадає на кінець весни – початок літа. З яйця виходить молода особина (личинка), яка має всього 4 пари ніг, і з кожною линькою їхня кількість збільшується, поки не досягне максимальної для її виду. Доросла особина може розвивати швидкість до 40 см/с, що допомагає їй вдало полювати на інші, досить швидкі види, - каже зоологиня.

Мухоловка є довгожителем у світі комах. За зручних умов може проіснувати до 7 років. І опинившись у сприятливому для себе середовищі, намагається його не залишати. Вчені резонно відзначають, якщо у вас у квартирі завелася така багатоніжка, шукайте у цьому позитив, адже вона полюватиме на тих комах, які псують всім життя.

Останнім часом чисельність мухоловки звичайної в Україні збільшилася, але все одно залишається загроза для виду, у першу чергу – через скорочення біотопів. І хоча деякі любителі екзотики тримають цей вид у тераріумах, інформації щодо успішного його розмноження в неволі немає.

Мухоловки - це хижаки, тому харчуються всіма доступними комахами, на яких можуть полювати. Фото: faunistics.com

Мухоловки - це хижаки, тому харчуються всіма доступними комахами, на яких можуть полювати. Фото: faunistics.com