20 сiчня
Завантажити ще
back icon

Комариний сезон: які види зустрічаються в Україні та які з них небезпечні

Комариний сезон: які види зустрічаються в Україні та які з них небезпечні
Фото: faunistics.com

Одна з головних неприємностей теплого сезону, яка заважає людям радіти, що нарешті прийшло літо, – комарі. Без репеленту хоч на вулицю не виходь, та й вдома комахи теж докучають – у теплі дні вечорами у відчинені вікна та балкони так і летять цілі зграї.

Які види комарів існують в Україні, чим вони загрожують та чи відрізняються укуси різних комарів - у матеріалі Коротко про.

Жертву шукають за запахом

Ентомолог Володимир Різун. Фото: science.smnh.org

Ентомолог Володимир Різун. Фото: science.smnh.org

В Україні мешкає близько 50 видів комарів. Найчастіше це комахи коричневого, сірого чи жовтого кольору. Основний мисливець на людей - комар звичайний (він же пискун).
І хоча ходять версії, що у різних регіонах України укуси комарів відрізняються, навряд чи це так. Принаймні ентомологи заперечують таку ймовірність. Як пояснив Коротко про ентомолог, старший науковий співробітник Державного природознавчого музею НАН України Володимир Різун, у всіх таких комах ротовий апарат однаковий, відповідно, робити укуси та пити кров по-різному у них навряд чи вийде.
- П'ють кров тільки самки комарів - вона потрібна їм для розмноження, - зазначають фахівці. – Це не тільки кров людини, а й тварин та навіть амфібій. Що більше крові вони зможуть випити, то більше зможуть відкласти яєць. У середньому відкладають від пари десятків до півтори сотні яєць, але самки малярійних комарів можуть відкласти під три сотні. Самці воліють харчуватися виключно соками рослин.

Вишукують жертву комарі за запахом, реагуючи на молочну кислоту, яка міститься в поту, а також на тепло, рухи і вуглекислий газ, що видихається. Саме ймовірну «жертву» імітують пастки для комарів, які ставлять у квартирах.

Знеболюють місце укусу

У місці проколу комари впорскують слину з антикоагулянтами, які деякий час не дають крові згортатися, а також надають знеболювальну дію, щоб жертва не зігнала комара до моменту його насичення. Набряк у місці укусу і свербіж - це алергічна реакція саме на секрет, який виділяє комаха.

Як відомо, найбільше комарів можна зустріти у вологих лісистих місцях та біля води. Недарма Шацькі озера на Поліссі давно набули слави одного з найкомариніших місць відпочинку в країні.

– Личинки комарів розмножуються у воді, але для їхнього розвитку води треба дуже мало, – зазначає ентомолог Володимир Різун. – Невеликі калюжі води можуть бути, і у дуплах, у підвалах, де вода є. Вони швидко розвиваються. Але в лісах та вологих місцях їх буде більше.

Шлях до дорослої особини від личинки у комарів займає лише тиждень. Розвиваються вони у стоячій воді – біля бурхливих гірських річок комарів буде менше. Час активності – увечері. Жертву самки комарів вишукують у слабко освітлених місцях. Зустрічі з ними в Україні відбуваються в теплу пору з середини весни до середини осені, але ці строки можуть зміщуватися залежно від погоди.

За словами фахівців, комахи, що мешкають в Україні, цілком здатні переносити ту ж малярію. Ентомологи жартують, що найстрашнішим звіром на планеті можна вважати не тигрів, ведмедів чи акул, а комарів, які переносять цю хворобу, яка останніми роками випередила за рівнем смертності пневмонію і туберкульоз і вийшла на перше місце. У 2022 році зафіксували майже 250 мільйонів випадків зараження малярією та понад 600 тисяч смертей від неї у 85 країнах. На щастя, в Україну хвороба попадає рідко – лише разом із туристами. У нашому кліматі збуднику малярії вижити складно, тож і від комарів її підхопити малоймовірно.

А в Україні комарі можуть заразити дирофіляріозом. Це круглий хробак до 20-25 см у довжину, що живе під шкірою, часто – в районі очей. Такі випадки є, і переносником може бути будь-який комар, який живиться кров'ю. Захворювання зазвичай передається у вигляді комариного укусу від хворих тварин.

Які види комарів живуть в Україні?

Пискун, або комар звичайний

Піскун чи комар звичайний. Фото: wikimedia.org

Піскун чи комар звичайний. Фото: wikimedia.org

Це ті комарі, які не дають влітку заснути. Вони живуть повсюдно на планеті, і в деяких місцях можуть бути справді небезпечними, оскільки є переносниками інфекційних захворювань: енцефаліту, гарячки Західного Нілу, пташиної малярії, гельмінтозів та інших хвороб. В Україні можуть переносити інфекцію екземи та вірус менінгіту. Самки харчуються кров'ю та соком рослин, самці – лише соком рослин. У місці укусу з'являється невеликий набряк.

В Україні живуть у лісах, лісостепу та степовій зоні, поширені у містах. Рідко зростають до одного сантиметра.

Комарі-довгоніжки

Комар довгоніжка. Фото: wikimedia.org

Комар довгоніжка. Фото: wikimedia.org

Це мешканці виключно вологих місць – їх багато біля боліт, ставків, водойм. Ці комарі, на відміну від пискунів, можуть доростати аж до восьми сантиметрів. Середній розмір – сантиметри чотири. Своїм розміром лякають людей – дехто вважає їх малярійними. Але довгоніжки не становлять для людини жодної небезпеки – вони не кровопивці і обідають виключно нектаром та рослинними соками. Щоправда, можуть докучати фермерам – личинки цих комарів харчуються молодими рослинами.

Комарі-дергуни

Комар дергун. Фото: wikimedia.org

Комар дергун. Фото: wikimedia.org

Відрізняються досить довгими ногами, якими смикають, якщо сідають на якусь поверхню – від цього й походить назва. Другу назву, комарі-дзвінці, отримали через дзвінкий звук, який супроводжує їх під час польоту – його викликає велика частота помахів крил. Для людини та тварин загрози не несуть – дорослі особини харчуються нектаром та соками рослин. Личинки комара живуть у придонному мулі. Основою їх раціону є мікроорганізми та органіка. Зустрічаються повсюдно, збираються біля води чи біля джерела світла.

Личинки комара-дергуна, як довели дослідження, здатні виживати після висихання. В рамках експерименту їх на рік відправили до космосу у висушеному вигляді, при цьому 80% личинок вижили.

Цих комарів вчені використовують для визначення рівня забруднення річок і озер – їх личинки очищають воду і навіть переробляють органічні речовини в мінеральні. Такий лікувальний бруд є в лиманах Азовського моря. 2007 року в Бердянську комареві-дзвінцю навіть встановили пам'ятник.

Новини по темі: Комахи Хвороби комарі