24 листопада
Завантажити ще

Українські полярники відповіли на закиди про витрати на антарктичну програму замість дронів

Українські полярники відповіли на закиди про витрати на антарктичну програму замість дронів
Фото: facebook.com/AntarcticCenter

Полярники відреагували на закиди, що Україна витрачає мільйони гривень на фінансування антарктичної програми замість того, щоб закупити на ці гроші дрони для армії. У Національному антарктичному науковому центрі ( НАНЦ ) запевнили, що це цілеспрямована інформаційна атака.

- Наша програма фінансується із тієї частини держбюджету, яка передбачена виключно на гуманітарні витрати. Наповнюється вона виключно коштом міжнародних партнерів саме з умовою витрачання цих коштів лише на громадянські потреби. Тобто ці гроші не можуть піти на закупівлю дронів, патронів, зарплатню бійців або будь-які інші військові потреби. Крім бюджетних коштів, програма фінансується за рахунок міжнародних проектів та співробітництва. Наприклад, Польська антарктична програма вже третій рік частково фінансує експедиції нашого наукового судна "Ноосфера", а у програмах Єврокомісії "Обрій" НАНЦ на конкурсній основі виграв фінансування вже трьох проектів, ще чотири на розгляді, - пояснили у науковому центрі.

У науковому центрі наголосили, що антарктичну програму не можна призупинити на час війни: її можна або продовжувати або ліквідувати зовсім. Безперервні спостереження світової науки мають величезну цінність саме тим, що робляться постійно. Крім того, якщо не доглядати інфраструктуру станції і поставити в "холодний відстій" криголама, станція зруйнується, а судно піде на металобрухт.

Вчені також зазначили, що Антарктична програма має не лише наукове, а й політичне значення: Україна – одна з кількох десятків країн, які мають цілорічні станції в Антарктиці та право голосу у Договорі про Антарктику. Припинення досліджень може призвести до втрати цього впливу.