Завантажити ще

Нова спеціальність – фахівець з гуманітарного розмінування. Навчатись може кожен

Нова спеціальність – фахівець з гуманітарного розмінування. Навчатись може кожен
Фото: надано Оксаною Вовк

У КПІ ім. І. Сікорського створено Центр гуманітарного розмінування, де вже з 1 вересня 2024-го планують готувати кваліфікованих фахівців за важливим для країни напрямом – гуманітарне розмінування. На сьогодні Україна є державою з найвищим рівнем забруднення вибухонебезпечними предметами.

Водночас розмінування поділяється на два види – військове (те, що відбувається на лінії зіткнення при виконанні бойових завдань Силами оборони України) та гуманітарне (те, що відбувається на деокупованих територіях, де активні бойові дії не відбуваються, однак території залишаються небезпечними для місцевого населення).

КПІ планує бути серед тих провідних організацій, що забезпечать підготовку спеціалістів, здатних здійснювати роботи з розмінування саме у цивільному напрямку, що є дуже важливим для громад, які потерпають від забруднення територій, і в першу чергу земель сільськогосподарського призначення вибухонебезпечними речовинами.

Забруднено 156 тисяч квадратних кілометрів

Потреба у гуманітарному розмінуванні в України велика, оскільки на території Київської, Харківської, Сумської, Чернігівської і Херсонської областей, які вдалось частково звільнити від ворога, однак, ворог полишив величезну кількість мін і снарядів.

Директорка навчально-наукового Інституту енергозбереження та енергоменеджменту - Оксана Вовк. Фото: ФБ Оксаны Вовк

Директорка навчально-наукового Інституту енергозбереження та енергоменеджменту - Оксана Вовк. Фото: ФБ Оксаны Вовк

Детальніше про процес створення Центру гуманітарного розмінування на базі КПІ ім. І. Сікорського розповіла директорка навчально-наукового Інституту енергозбереження та енергоменеджменту - Оксана Вовк.

- Вся наша країна зацікавлена у гуманітарному розмінуванні через те, що станом на сьогодні 156 тисяч квадратних кілометрів території забруднено вибухонебезпечними речовинами. І ми, як провідний технічний університет, що має як необхідний людський ресурс, так і потужну наукову-дослідну базу, долучаємось до вирішення цієї непростої задачі. Тривалий час, від самого початку війни, ми концентруємось на технологіях подвійного використання та працюємо над зміцненням обороноздатності і безпеки держави, - каже Оксана Вовк.

Потреба в гуманітарному розмінуванні очевидна та нагальна. Багато аграріїв шукають таких спеціалістів зараз, але, на жаль, їх недостатньо.

- Попит саме на цю роботу буде величезний. Масштаби та варіації забруднення нашої території на сьогодні - важко уявити. В ході робіт ми знаходимо навіть вибухонебезпечні предмети ще часів Першої світової війни, не кажучи вже щодо Другої світової і, тим більш, фактично Третьої світової, як би ми не хотіли її так визначати. Роботи для фахівців з гуманітарного розмінування, на жаль, вистачить на десятки, а можливо, й сотню років. Потреба у цьому є, і є дефіцит таких фахівців. Саме тому КПІ, як один з лідерів в defence technologies, намагається на своєму майданчику об’єднати всіх тих, хто дотичний до очищення територій від ВНП.

Саме тому ми активно співпрацюємо як з приватними організаціями, так і державними установами, дотичними до розмінування, - пояснює наша співрозмовниця.

Набір необхідних інструментів сапера включає понад десяток одиниць. Фото: надано Оксаною Вовк

Набір необхідних інструментів сапера включає понад десяток одиниць. Фото: надано Оксаною Вовк

Навчатись може кожен

У КПІ ім. І. Сікорського вже тривалий час активно впроваджують технології подвійного використання, і питання гуманітарного розмінування є актуальним та перспективним як з точки зору підготовки спеціалістів, так і створення (розвиток) сучасних технологій ідентифікації та знешкодження ВНП.

- У нас два напрями підготовки. Перший – короткострокові курси, які направлені на підготовку саперів з гуманітарного розмінування. Тобто це люди, які вже мають освіту. Тут ми можемо дати можливість тим військовим, які вже не придатні до служби, але хочуть приносити користь і далі. А також інші категорії людей, які мають відповідний фах, - пояснює Оксана Вовк.

Майбутнім фахівцям важливо розумітись на тому, що буде відбуватися з територіями після їх очищення, а отже, друга категорія тих, хто навчається, здобуватиме більш ґрунтовну освіту.

- Другі – підготовка здобувачів за спеціальністю «технології захисту навколишнього середовища», які будуть вивчати не тільки аспекти технологій розмінування, а й опановувати прогнозування та зменшення ризиків для навколишнього середовища і людини від впливу військових дій. А це і вода, і ґрунти, і повітря. Тобто гуманітарне розмінування – це лише частинка глобального напряму військоої екології. І незабаром в планах відкриття такої кафедри, що допоможе якісно готувати необхідних країні спеціалістів. А зараз першочергове завдання – це розмінування сільськогосподарських земель та деокупованих територій, - підкреслює пані Оксана.

Звичайна цивільна людина, яка зацікавиться напрямом цивільного розмінування, звісно, також може отримати можливість навчатись за відповідною спеціальністю і далі працювати у цій сфері у майбутньому.

- Попередні знання не мають значення. Всі необхідні компетенції ми надамо. Це якщо говорити про короткотривале навчання. І необов’язково ми говоримо про те, що ці фахівці займатимуться суто знешкодженням цих предметів чи їх транспортуванням. В гуманітарному розмінуванні є багато опцій, які ці люди зможуть опанувати. Починаючи від інформування громад, спілкування з місцевими органами самоврядування, маркування таких територій. Це вже відбувається в Україні, - говорить Оксана Вовк.

Терміни навчання зараз намагаються максимально скоротити. Орієнтовно вони складатимуть 2 місяці. Однак, переглядаючи європейські стандарти і стандарти НАТО, у КПІ прийшли висновку, що є можливість пришвидшити навчання і скоротити термін майже вдвічі, таким чином, забезпечити ринок фахівцями з гуманітарного розмінування та операторами з протимінної діяльності.

Ворожі боєприпаси - кожен із них саперам потрібно знати

Ворожі боєприпаси - кожен із них саперам потрібно знати "в обличчя". Фото: надано Оксаною Вовк