21 грудня
Завантажити ще

Завдяки "Ноосфері" українські полярники змогли досліджувати рідкісні організми Антарктики

Завдяки
Фото: facebook.com/AntarcticCenter?locale=ko_KR

Під час цьогорічної сезонної експедиції, яка тривала із січня по квітень, науковцям вдалося розширити дослідження наземних організмів Антарктики завдяки використанню судна “Ноосфера”. Про це розповіли у Національному антарктичному науковому центрі.

Більшість досліджень в Антарктиці обмежена районом розташування станції. Наприклад, станція українських полярників “Академік Вернадський” знаходиться на о. Галіндез, і вченим для роботи доступні лише навколишні острови та частина материка, куди можна дістатися моторним човном (максимальна віддаленість 20-30 км). Завдяки ж використанню криголама та яхт українські науковці змогли вивчити поширення організмів та відібрати зразки для порівняння на віддаленіших островах вздовж Антарктичного півострова.

Так, на острові Десепшен, утворений антарктичним вулканом, вчені відділу біології та екології досліджували поширення судинних рослин, яких в Антарктиці лише дві: щучник та перлинниця. У січні відбувся перший у цьому сезоні візит на острів яхтами для вивчення ймовірних залишків флори, що росла тут ще до виверження вулкана. Вдруге біологи приїхали на Десепшен в березні на “Ноосфері”, щоб дослідити нові території, які були порожніми після виверження.

Ще одна локація - в районі американської станції “Палмер”. Тут ще 2018 року наші вчені заклали дослідницький полігон для вивчення мікроклімату в місці поширення судинних рослин. Цього сезону біологи досягли “Палмера” спершу яхтами на початку лютого, а повернулися вже в квітні на “Ноосфері” для нового списання даних та перевірки роботи обладнання.

Також у цьому ж рейсі криголама вчені висадилися на острові Крістін, де зібрали зразки прісноводних ракоподібних. Вони важливі для порівняльних досліджень: за цими пробами можна прослідкувати особливості поширення згаданих організмів у регіоні.

Усі зібрані матеріали тепер аналізуватимуть в лабораторіях. Ці дослідження допоможуть більше дізнатися про живий світ крижаного континенту та його реакції на різні навколишні чинники.

  • Під час одного з нещодавніх виходів в океан українських полярників  їхній човен оточили представники двох різних незвичайних видів китоподібних. Одна група складалася з традиційних для цього району горбатих китів. В ній було до 8 дорослих тварин. 
  • Українські вчені також розповіли, що проводять геологічні дослідження, які допоможуть дізнатися, як змінювався клімат протягом останніх 20 тисяч років. Вони серед іншого дозволять оцінити, чого чекати від клімату в майбутньому. 
Новини по темі: Вернадський Антарктида