Завантажити ще
back icon

Захищаємо шкіру від сонця: допоможуть оверсайз у шафі та броколі у холодильнику

Захищаємо шкіру від сонця: допоможуть оверсайз у шафі та броколі у холодильнику
Фото: vistaresidences.com.ph

Напередодні літнього сезону лікарі знову нагадують про шкоду ультрафіолету. Та чи дійсно UV-промені такі страшні, як їх «малюють»? Усе про ці компоненти сонячного світла, а також про те, як обрати дієвий санскрін та чи врятує влітку лляна сорочка з довгим рукавом від гіперпігментації шкіри - у матеріалі Коротко про.

Шоколадна засмага і ризик меланоми

Сонячні промені – основа життя на Землі. І разом з тим, сонячне світло може згубно впливати на людське здоров’я. Ось такий парадокс.

- Серотонін, або гормон радості, а ще відомий всім вітамін Д виробляються в організмі під впливом сонячного світла, - розповідає Коротко про лікар-дерматолог Олена Масляк. – Але при цьому ультрафіолетові промені додають чимало проблем нашому здоров’ю. Їх ви помітите не одразу: вплив UV-променів на шкіру має накопичувальний характер. Тобто одна чи навіть кілька 15-хвилинних сонячних ван без санскріна подарують шоколадну засмагу і, разом з цим, ризики розвитку меланоми (раку шкіри) та передчасного старіння шкіри.

Вчені давно довели, що ультрафіолетові промені є трьох видів: UV-А, UV-В і UV-С. До поверхні Землі досягають перші два види. UVA-промені відповідають за засмагу, та при цьому «б’ють» по клітинах нашої шкіри: руйнують колаген, який відповідає за пружність та еластичність шкіри. А от UVB-промені коротші і вражають лише верхні шари шкіри. Але й це мало тішить, тому що від дози такого світла з 10 ранку до 16-ї дня можна отримати сонячний опік.

Крім цього, ультрафіолетові промені обох спектрів:

  • випаровують вологу з клітин шкіри,
  • є причиною гіперпігментації,
  • руйнують структуру волосся,
  • агресивно діють на сітківку ока.

І найбільш уразливі до обох видів ультрафіолетових променів саме світлошкірі, з блакитними, сірими, зеленими очима люди. Але й усі інші, навіть афроамериканці, мають захищатися від ультрафіолетових променів, тому що ризикують отримати пошкодження клітин на глибшому рівні.

- Також особливо обережними треба бути людям із псоріазом, акне, пігментацією, розацеа, тим, у кого є післяопераційні шрами, велика кількість невусів чи, звичайно, родимок, - пояснює Олена Масляк. – Не можна перебувати на сонці без захисту після салонного та домашнього догляду з кислотами, ретинолом. Взагалі запам’ятайте: сонцезахисний крем, лосьйон чи спрей має прописатися у вашій косметичці на постійній основі.

Також лікар заспокоює фанатів засмаги. Із сонцезахисним кремом шкіра все одно засмагатиме, тільки повільніше та безпечніше. Та краще уникати прогулянок під сонцем з 10-ї до 16-ї, коли промені надто інтенсивні.

Ось така гіперпігментація – наслідок надмірної засмаги та відсутності сонцезахисту. Фото: meliorclinics.co.uk

Ось така гіперпігментація – наслідок надмірної засмаги та відсутності сонцезахисту. Фото: meliorclinics.co.uk

Усе про сонцезахист у тюбику

Та який санскрін обрати? Від асортименту в магазинах аж голова паморочиться. Дерматологи нагадують оберігати шкіру від UVA- та UVB-променів. Тобто сонцезахисний продукт повинен мати дію широкого спектра. На упаковці такого санскріну зазвичай є надпис Broad Spectrum або позначка UVA + UVB, або UVA у кружечку чи примітка PA+ поруч із індексом SPF.

До речі, про SPF. Це абревіатура, що означає sun protection factor, тобто фактор захисту від UVB-випромінювання. Число, яке значиться біля SPF, показує, яку саме кількість ультрафіолету блокує засіб. Наприклад, SPF 50 нейтралізує 98% UVB-випромінювання. Існує думка, що цифри допомагають вирахувати кількість дозволеного часу під прямими сонячними променями. Але насправді це не так, тому що треба враховувати і кількість нанесеного сонцезахисту, і частоту використання, й інтенсивність випромінювання (15-хвилинні сонячні ванни зранку та в обід мають різний ефект).

Також санскріни бувають з хімічними фільтрами (проникають углиб шкіри та поглинають сонячні промені) та фізичними (відбивають сонячні промені від поверхні шкіри). Саме останній варіант лікарі радять власникам чутливої шкіри. Користуючись сонцезахистом, особливо ретельно захищайте вразливі ділянки шкіри: вуха, ніс, контур очей, губи.

Як правильно наносити сонцезахисний засіб?

Мінімум за 15 хвилин до виходу з приміщення, як завершальний етап денного догляду за шкірою.

А ще це не той засіб, який можна економити. Недостатня кількість такого крему не допоможе захистити шкіру від ультрафіолетових променів. Експерти підрахували, що, в середньому, для обличчя треба пів чайної ложки засобу, а для тіла – дві столових ложки. Також сонцезахист треба поновлювати раз на дві години або ж після контакту з водою.

Сонцезахисний крем, лосьйон чи спрей має прописатися у вашій косметичці на постійній основі. Фото: cnet.com/

Сонцезахисний крем, лосьйон чи спрей має прописатися у вашій косметичці на постійній основі. Фото: cnet.com/

Окуляри та одяг із захистом від UV

Креми і лосьйони – це, звісно, мастхев для кожного. Але є й інші засоби захисту від сонця.

Сонцезахисні окуляри

Ультрафіолетове випромінювання небезпечне для сітківки та чутливої шкіри навколо очей. Широкі сонцезахисні окуляри можуть прикрити цю делікатну зону. До речі, цікавий факт: на відміну від шкіри, очі страждають від сонячних променів, які світять на рівні очей. Тому ранок і друга половина дня – найбільш небезпечні періоди.

Одяг

Існує спеціальне вбрання з фактором захисту від ультрафіолету (UPF). Щоправда, така «розумна» футболка коштує в рази дорожче, аніж звичайна бавовняна.

Але можна підібрати сонцезахисний гардероб з того, що вже є у шафі. Перш за все, влітку краще носити вільного крою речі, той самий оверсайз, такий популярний останніми роками. Чим вільніший одяг, тим менший вплив сонячних променів. Щільні тканини, як джинс чи поліестер, пропускають менше ультрафіолетового випромінювання, аніж бавовна чи шовк. Та в джинсах чи сарафані із поліестеру навряд чи комфортно при +25...30. Тому оптимальний варіант – льон. Ця тканина дійсно має незначний охолоджувальний ефект, ще й злегка захищає від ультрафіолету. Тому лляна сорочка з довгим рукавом, такі ж штани або спідниця-максі – ідеальний комплект для виходу під палюче денне сонце.

Має значення і колір вбрання. Насичені синій, червоний, чорний краще блокують сонячні промені, аніж білий, молочний, бежевий.

Їжа

Задля здоров’я та краси треба сказати «прощавайте» цукеркам та тістечкам, а поповнити свій раціон продуктами, багатими на антиоксиданти та жирні кислоти, які захищають клітини епідермісу від пошкодження.

Отож, у холодильнику мають бути:

  • цитрусові, солодкий перець, томати, броколі, зелень – усе, що багате на вітамін С та каротин;
  • горіхи, арахіс, насіння соняшника – джерело вітаміну Е;
  • морська риба, насіння льону – містять Омега-3;
  • яловичина, брюссельська капуста – тут є фолієва кислота.

Цікаві факти про усюдисущий ультрафіолет

  • У похмурий літній день навіть через хмари може проникати до 80% ультрафіолетових променів.
  • У горах інтенсивність ультрафіолетового випромінювання вища, аніж на низині.
  • Морська вода відображає до 40% УФ-променів, пісок – до 20%.
  • Навіть під водою на глибині 1,5 метра від ультрафіолету не сховатися: туди проникає до 30% таких променів.

Влітку краще обирати продукти, багаті на антиоксиданти, які захищають клітини епідермісу від пошкодження. Фото: ymcacf.org

Влітку краще обирати продукти, багаті на антиоксиданти, які захищають клітини епідермісу від пошкодження. Фото: ymcacf.org