16 червня
Завантажити ще

Випробувано на собі. Плюси та мінуси трьох способів оновлення даних

Випробувано на собі. Плюси та мінуси трьох способів оновлення даних
Фото: informator.ua

Чоловіки 18 – 60 років та жінки з медичною чи фармацевтичною спеціальністю продовжують оновлювати свої військово-облікові дані. Закон дає на це час до 16 липня, але більшість вважає за краще поквапитися.

Працюють три варіанти подачі інформації: безпосередньо в ТЦК та СП, через мобільний додаток “Резерв+” та через ЦНАПи – центри надання адміністративних послуг. Покладаючись на досвід тих, хто вже пройшов процедуру, та на відгуки в соцмережах, журналіст Коротко про з’ясовувала плюси та мінуси всіх трьох способів.

ТЦК та СП: підтвердити відстрочку

Черги до колишніх військкоматів почали вишиковуватися ще до 18 травня. У переважній більшості сюди приходять ті, хто має бронювання, підстави для відстрочки від мобілізації, право на виїзд за кордон або медичний діагноз, з яким можуть визнати непридатним або придатним до небойових посад.

- Я пішов до районного ТЦК, щоб підтвердити відстрочку, - розповідає Ігор, студент магістратури одного з київських вишів. – Одразу після оновлення облікових даних мені дали направлення на військово-лікарську комісію.

До “плюсів” наш співбесідник відносить те, що протягом чотирьох днів йому вдалося пройти всі кабінети. З “мінусів”- черги, які довелося вистояти, і те, що підтвердження оновлення даних він не отримав.

- Сказали, що у військовий квиток вклеять ВІН-код (військовий індивідуальний номер, за яким чоловік обліковується в електронному реєстрі “Оберіг”. – Ред.). За ним треба приходити через кілька днів після висновку ВЛК. Прийшов, побачив біля кабінету небагато людей і зрадів. Але тут до мене підійшов чоловік із шкільним зошитом і повідомив, що тут запис у чергу. В ній я виявився 282-м.

Іван каже, що стояти не став, вирішив почекати, поки пристрасті трохи вщухнуть.

- ВЛК мають проходити ті, у кого від першої комісії минуло більше року. Тільки після цього можна отримати ВІН-код, який засвідчить повне оновлення даних, - інформує молодий чоловік.

В ТЦК та СП йдуть за оновленням найхоробріші. Фото: mohyliv.info

В ТЦК та СП йдуть за оновленням найхоробріші. Фото: mohyliv.info

“Резерв+”: на канапі, але треба помучитись

Якщо вірити Міноборони, сьогодні це найпопулярніший сервіс для оновлення. “Понад 1 млн успішних авторизацій в застосунку через “Резерв+” ,700 000 успішних оновлень даних онлайн...” – похвалилася заступник міністра Катерина Черногоренко. Щоправда, коментатори з цього зробили висновок, що 300 000 спроб могли бути неуспішними. І, либонь, мали рацію.

З очевидних “плюсів” – облікові дані можна оновити, не встаючи з канапи. З “мінусів” - треба добрі нерви, бо застосунок доводиться завантажувати по кілька разів, шукаючи слушний час та годину. Багатьох дратує напис “Трапилось щось дивне”, який з’являється на екрані замість полів для заповнення інформації.

- Хто рано встає, тому навіть "Резерв+" дає... Отже, "трапилось щось дивне", але мені таки вдалося оновити дані онлайн. Невеликий лайфгак - раненько встаємо, видаляємо та знову встановлюємо програму, 10 секунд клацаємо і можна досипати, - поділився своїм досвідом координатор порталу “Інформаційний спротив” Юрій Карін.

Ще один “мінус” полягає в тому, що “Оберіг” може показати ваш статус як “у розшуку”. Катерина Черногоренко пояснює це тим, що ТЦК не встиг оцифрувати дані. Треба злазити з канапи і таки йти до терцентру, щоб це з’ясовувати.

Або... вилазити з окопу? Бо такий же статус “у розшуку” виявили і деякі військові, які відкрили свою картку в “Оберегу” суто задля інтересу.

- Наші пацани зацікавилися, стали скачувати та перевіряти свої дані. Врешті головний сержант роти знайшов себе в категорії «у розшуку». Я так і знав, що він ухилянт х...в, - пожартував боєць ЗСУ Євген Шибалов. І теж поділився власним досвідом:

- Поставив “Резерв+”. Пів дня мучився, поки ця штука мене зареєструє і підтягне дані з «Оберегу». Дізнався, що я досі стою на обліку як військовозобовʼязаний у м. Покровськ Донецької області, а в армії жодного дня не служив. Видалив “Резерв+”.

У багатьох замість оновлення даних на «Резерв +» висвічувалось щось дивне. Скріншот

У багатьох замість оновлення даних на «Резерв +» висвічувалось щось дивне. Скріншот

ЦНАП: можна без обліку і без квитка

Цьому способу оновити дані цікаву рекламу зробило Мінцифри: “Навіть якщо ви не маєте військового квитка, багато років не були у військкоматі або з певних причин не оновлювали дані в ТЦК, зробіть це в ЦНАПі. Так ви виконаєте норму закону та убезпечите себе від штрафу”, - йдеться в інструкції відомства.

- Мені 58 років, теоретично придатний, у ТЦК не ходив ще з часів, коли вони звалися військкоматами, - розповідає киянин Сергій. – Але закон вирішив виконати. До районного ЦНАПу прийшов на 9.00 і побачив велику чергу. В основному немолоді чоловіки. Стоять, обговорюють той “Резерв+”, що бояться чи не знають, як ним користуватися. Ну, як і я тим електронним штукам не дуже довіряю.

Стояти довго Сергій не захотів – записався на 17.00 в електронну чергу.

- Близько другої дня приятель дзвонить – запрошує до ЦНАП за компанію. Ну, я і підхопився – не зробимо, так хоч побачимося. На диво, людей вже майже не було. Мила дівчинка на ресепшен допомогла нам взяти номерки, і вже через 20 хвилин мій висвітлився на табло. Теж дуже милій жіночці я показав свій паспорт з адресою та назвав номер мобільного телефона. Електронну пошту не сказав, бо вона не обов’язкова. Через декілька хвилин отримав папірець – витяг з “Оберегу” з печаткою ЦНАП та підписом тієї милої жіночки.

Сергій каже, що “мінусів” не побачив – самі “плюси”. Єдине порадив, щоб не всі саме ранком до центрів ходили і просто от зараз. Бо в запасі ще більше місяця.

В ЦНАПі оновити дані зручно. Якщо, звісно, не буде черги. Фото: ФБ Центр надання адміністративних послуг міста Києва

В ЦНАПі оновити дані зручно. Якщо, звісно, не буде черги. Фото: ФБ Центр надання адміністративних послуг міста Києва