Завантажити ще

Обираємо сонцезахисні окуляри: ступень захисту, колір і пластик чи скло

Обираємо сонцезахисні окуляри: ступень захисту, колір і пластик чи скло
Фото: white-wilson.com

Все ще вважаєте окуляри від сонця іміджевим аксесуаром? А насправді вони виконують важливу роботу: захищають очі від шкідливих УФ-променів. Про прадавні сонцезахисні окуляри, про те, який ступінь захисту повинні мати лінзи, а також що краще, скло чи пластик, - у матеріалі Коротко про.

Агресивний ультрафіолет

Яскраве електричне чи сонячне світло, чи навіть розсіяне світло від телевізора чи комп’ютера у темній кімнаті неабияк подразнює сітківку ока. Тому в контакті зі світлом наша зіниця різко звужується. Але й цього буває замало. І тоді очам необхідні сонцезахисні окуляри.

Історики стверджують, що багато століть тому саме жителі Крайньої Півночі придумали щось схоже на нинішні окуляри. Щоправда, замість скла були смужки усього, що можна було відшукати у тих місцях (кора, деревина, шкіра, кістки), з вузькими прорізами. Розуміємо тамтешніх жителів: спробуйте в погожий день поглянути на блискучий сніг - очі одразу наливаються сльозами.

Південні народи також прагнули захистити очі від палючого сонця і використовували усілякі пов’язки. А вже за часів Наполеона Бонапарта окуляри так-сяк виготовляли промислово. Звісно, про якісні лінзи навіть не йшлося: тоді скло затемнювали сажею та темною фарбою. Але це був лише початок ери популярності сонцезахисних окулярів. Шалений успіх цей аксесуар отримав у 1937-му, коли компанія Bausch & Lomb презентувала торгову марку Ray-Ban - ті самі знамениті «авіатори».

Сьогодні сонцезахисні окуляри не тільки корисний аксесуар, а й значна частина нашого іміджу. Хоча офтальмологи постійно нагадують про їхню важливість для здоров’я.

- Сонцезахисні окуляри недаремно так і називаються, це захист ваших очей від променів сонця і, насамперед, від агресивного ультрафіолетового випромінювання, - розказує Коротко про лікар-офтальмолог Тетяна Зарічна. – А такі промені спричиняють масу захворювань очей.

На жаль, не всі затемнені лінзи мають таку опцію. Якщо в погожий сонячний день надіти сонцезахисні окуляри без захисту від ультрафіолету, то через розширену зіницю (а за темною лінзою вона розширюється) можна отримати таку кількість випромінювання, що й до опіку сітківки недалеко.

Тому, перш ніж купувати окуляри, уважно перечитайте інформацію на етикетці: виробник обов’язково має вказати, який ступінь захисту у лінз.

- Мінімальний показник – це UV-400 або UV-protection, - пояснює лікар Зарічна. – Де UV-захист (ultraviolet protection) – захист від ультрафіолету. Або ж шукайте позначку СЕ на внутрішній стороні дужок. Це європейський сертифікат, який гарантує захист від ультрафіолетових променів. Тобто такі сонцезахисні окуляри відповідають стандартам безпеки та захисту Європейського Союзу.

Для короткочасного носіння можна обирати окуляри з будь-яким забарвленням лінз, хоч рожеві чи жовті. Фото: nowtoronto.com

Для короткочасного носіння можна обирати окуляри з будь-яким забарвленням лінз, хоч рожеві чи жовті. Фото: nowtoronto.com

Чотири категорії затемнення

Із захистом від ультрафіолетових променів зрозуміло. Але й це ще не все. Наступний етап – категорія затемнення лінзи, тобто наскільки вона пропускає світло. Їх існує чотири:

  • Категорія 0-1 (зазвичай їх розглядають разом). Іміджеві окуляри з прозорими лінзами або ж такими, які мають легкий відтінок. Такі окуляри краще використовувати у вечірній час або у погоду, коли сонце неактивне.
  • Окуляри третьої категорії можна використовувати за яскравого сонця. Тут лінзи на 85% тоновані. До речі, саме окуляри 3-ї категорії найбільш популярні.
  • І четверта категорія захисту. Це окуляри з екстремально темним фільтром, підходять для гір, пляжу чи пустелі, тобто для надзвичайно сонячних умов.

Здавалося б, усе просто: купуєш окуляри з 4-ю категорією - і проблем не буде. А от і ні! Такі окуляри не підходять для щоденного носіння, вони надто затемнюють все навколо, з часом навіть може з’явитися надмірна чутливість очей до світла.

- Для міста та для поїздки у гори мають бути різні сонцезахисні окуляри, - пояснює Коротко про лікар-офтальмолог Андрій Романишин. – А на море я раджу брати лінзи с поляризаційним фільтром, який знівелює відблиски води. Але запам’ятайте: поляризована лінза може й не захищати від ультрафіолету.

А ось щодо кольору лінз, то тут офтальмологи в один голос кажуть: найкращі – коричневі, коричнево-зелені, темно-сірі, які не дратують нервову систему. Хоча суто для іміджу та короткочасного носіння у місті можна обирати будь-які, хоч рожеві чи жовті. Але краще, аби ці лінзи були зроблені зі спеціального пластику. Лікарі кажуть, що скло – це вже минуле століття. Пластик - легший, комфортний у носінні, безпечний для очей. Щоправда є і мінус: такі окуляри легко подряпати.

Якісні сонцезахисні окуляри завжди мають інформацію (етикетку, сертифікат) з вказаним ступенем захисту від ультрафіолетових променів. Фото: health.osu.edu

Якісні сонцезахисні окуляри завжди мають інформацію (етикетку, сертифікат) з вказаним ступенем захисту від ультрафіолетових променів. Фото: health.osu.edu

Як довго можна носити окуляри?

Не довше трьох годин підряд. Потім треба зробити перерву хвилин на 10-15, щоб очі звикли до природного світла.

Як доглядати за окулярами?

Тут усе банально: окуляри краще носити у чохлі, протирати спеціальними серветками, ретельно промивати від морської води, не залишати їх на панелі автомобіля, тому що лінза перегріється та деформується.

Чи існує термін придатності сонцезахисних окулярів?

Існує, це в середньому 3 роки. Але треба зважати на їхній стан. Якщо лінзи потерті, у подряпинах чи, навпаки, на перший погляд виглядають пристойно, але очам дискомфортно – не зволікайте, змінюйте аксесуар.

На море краще брати окуляри, в яких лінзи мають поляризаційний фільтр від відблисків води. Фото: jimhaloeyewear.com

На море краще брати окуляри, в яких лінзи мають поляризаційний фільтр від відблисків води. Фото: jimhaloeyewear.com

Новини по темі: Сонце захист Очі