Одяг до церкви має бути, перш за все, скромним. Так кажуть священники. Обтислі сукні, височезні підбори, мікроскопічні шорти та сумки, вартістю як крило літака, залиште для іншої оказії. Про церковний дрес-код, про те, що краще одягти на Великдень та чи можна йти до храму у кросівках - у матеріалі Коротко про.
Не так стоїть, неправильно хреститься і, найстрашніше, не такий одяг. Впевнені, що усі, хто відвідував церкву, хоча б раз чули у свій бік таку критику. І чомусь найчастіше православні дорікають один одному саме за одяг. До чоловічих уборів більш лояльні: прийшов до церкви у штанях, а не в шортах, і в футболці-поло, а не в майці-"алкоголічці" - вже молодець. А от до жіночих нарядів ставляться набагато суворіше.
- Церква – це не показ мод, майте скромність і в душі, і у зовнішньому вигляді, - кажуть священнослужителі.
Пояснюють: має бути певна доречність. Все ж ми прискіпливо підбираємо образ у ресторан, в театр, на святковий прийом чи весілля. То чому до церкви дозволяємо собі прийти аби в чому?
- Має бути повага до місця, куди ти йдеш, - пояснює Коротко про секретар-референт Львівської єпархії ПЦУ Руслан Матвієнко. - Одяг є різний, але, безумовно, образ у храмі має бути скромним, щоб не привертати зайву увагу та не хвалитися дорогим вбранням. Буває, що жінки, дівчата одягають занадто обтислий одяг. Таке спокусливе вбрання недоречне.
І знову усі вимоги до жіноцтва! Але священники пояснюють, що сильна стать більш консервативна і не так чепуриться до церкви.
- У шапці в храмі ніхто з чоловіків стояти не буде, - підкреслює священнослужитель Роман.
До речі, про головні убори. Виявляється, жінкам необов’язково покривати голову хусткою. Цей аксесуар пов’язуєте за власним бажанням. Про це ще раніше наголошував митрополит Православної церкви України Епіфаній.
Зараз хустка для жінок не обов’язкова, але краще вдягтись скромно і не привертати до себе уваги одягом. Фото: velychlviv.com
Але є храми, куди, на жаль, дотепер не дозволять зайти жінці без тієї ж хустини та довгої тканини, замотаної на кшталт спідниці, якщо замість останньої, приміром, джинси. Це часто вимагали у монастирях УПЦ (МП). А ще такі неписані суворі правила діють у Почаївській Лаврі. І хоча у самому храмі від коментарів відмовилися, відвідувачі Лаври підтверджують, що тамтешніх прихожанок можуть навіть попросити вийти з храму, якщо їх одяг не сподобається комусь із духівництва. Оголені руки й ноги, не покрита хусткою голова, штани у жінок? Готуйтеся отримати анафему. Насправді такий суворий дрес-код – пережиток минулого.
В УГКЦ та ПЦУ, як кажуть самі священники, все більш лояльно. Перевіримо? Після 8-годинного робочого дня, повертаючись додому, автор цієї статті завітала до відомого у Львові храму святого Андрія (УГКЦ). Так, того самого, де свій скандальний кліп знімала Христина Соловій.
Ось так, у джинсах, куртці-бомбері та яскравих кросівках помолилася, посиділа у благодатній тиші, поставила свічку за здоров’я та світлу пам’ять тих, хто вже в іншому світі. За ці пів години не почула у свій бік ні критики, ні зауваження щодо зовнішнього вигляду. Більш того, особливої уваги ніхто і не звертав. До храму постійно заходили люди: і туристи, і прихожани. Багато військових у формі. Усі щиро молилися, а не оцінювали стиль один одного.
Зате у неділю, на великі християнські свята в українських церквах ой як барвисто (як, напевно, буде і на Великдень). Вишито! Тому що все частіше віруючі вбираються до храму у вишиті сорочки та сукні. Новий церковний тренд?
- Я теж помітив таку закономірність, і, щиро кажучи, це тішить, адже так ми бережемо свої традиції, підкреслюємо те, що ми українці, - каже секретар-референт Львівської єпархії ПЦУ Руслан Матвієнко.
У вишиванці чи у джинсах, у класичних туфлях чи кросівках, до церкви людина має йти за покликом серця, за щирою розмовою з Богом. А не хвалитися своїм вбранням та не критикувати-оцінювати одяг інших. А от охайність та певна стриманість у зовнішньому вигляді завжди доречна і в повсякденному житті, і в храмі.
Навіть митрополит Епіфаній для служіння може надіти ризи з елементами вишивки. Фото: https://pik.net.ua/