24 листопада
Завантажити ще

Із Сомалі, Куби, Непалу їхали до Росії на будівництво, а потрапили - на війну

Із Сомалі, Куби, Непалу їхали до Росії на будівництво, а потрапили - на війну
Фото: t.me/army_tv

Масово вербувати найманців із найбідніших країн у свою армію Росія почала після того, як у неї раптово закінчилися «солдати» з ПВК «Вагнер» і значно скоротилося "поголів'я" мобілізованих громадян, у тому числі колишніх зеків. Хоча перші спроби вербування почалися ще у березні 2022-го: Інститут вивчення війни (США) тоді знайшов заяви Кремля про «готовність прийняти 16 тисяч близькосхідних бійців, які будуть розгорнуті разом із російськими військами». Тоді на це клюнули сирійські бойовики, котрі підписали контракти на пів року. Але через два роки про завербованих сирійців у російській армії ніхто не згадує – через «утилізацію» тих самих сирійців. Тому РФ поповнює живу силу мешканцями інших країн.

Поверніть тіла непальців!

Росія вже десять років звинувачує Україну в залученні іноземних найманців, яких росіяни то бачать на танках, то чують в окопах, точно визначаючи за мовою – поляки! Або французи! Можливо, румуни, але не виключені і чехи. Про присутність у своїх лавах найманців РФ скромно мовчить. Хоча про що ми?! Там воювала заборонена її ж законами приватна військова компанія «Вагнер», що вже говорити про найманців, які ніби є, але їх ніби немає.

Після того як виявилося, що разом із російськими «мобіками» Україну намагаються «звільнити» чорношкірі громадяни вже вільної Африки та Азії, замовчувати те, що відбувається, важко. З кількох джерел відомо про щонайменше 15 тисяч громадян Непалу, завербованих Росією. Їм було обіцяно немислиму для їхньої країни «зарплату» в $2000 на місяць та отримання російського громадянства за прискореною процедурою. Для найбідніших країн світу, до яких входить і Непал, це розкішна цифра – багато хто не заробляє стільки і за рік.

Російські пропагандисти кричали «Брехня!», доки наприкінці минулого року уряд Федеративної Демократичної Республіки Непал офіційно не попросив Росію зупинити вербування їх громадян на війну. Влада Непалу заявила про щонайменше 200 своїх громадян і 13 вже вбитих, але правозахисники в країні стверджують, що ці цифри занижені в десятки разів. Опозиційний депутат та ексміністр закордонних справ Бімала Рай Паудьял заявляв, що в Росії завербовані від 14 тис. до 15 тис. непальців. Щонайменше четверо непальців уже перебувають в українському полоні. МЗС Росії, як і раніше, мовчить щодо цього питання, як і не відповідає на заклик повернути тіла загиблих непальців на батьківщину і виплатити компенсації родичам.

Прес-конференція восьми полонених найманців РФ: п'ятеро з Непалу, решта із Сомалі, Сьєрра-Леоне та Куби, березень 2024. Фото: fakty.ua

Прес-конференція восьми полонених найманців РФ: п'ятеро з Непалу, решта із Сомалі, Сьєрра-Леоне та Куби, березень 2024. Фото: fakty.ua

Їхали кубинці на будівництво

Як доказ вербування видання CNN наводить аналіз сторінок у соцмережах кількох громадян Непалу, які поїхали до Росії зі студентськими або робочими візами, але на перевірку опинилися в армії.

- CNN використовувала супутникові знімки, щоб визначити їхнє місцезнаходження. Це виявився навчальний центр "Авангард" - військова академія під Москвою. Академію було спроєктовано як молодіжний військовий навчальний центр та позиціонується як центр «патріотичного виховання». Його переобладнали в академію підготовки іноземних найманців, які вступають до лав російської армії, - пише видання.

Непальські найманці у своїх відео розповіли про товаришів-кадетів, які приїхали з усього півдня планети: з Афганістану, Індії, Конго та Єгипту. Ще одне видання ВПС говорить про 254 іноземних громадян, які воювали та загинули в Україні у складі російських формувань. Серед них є вихідці з Непалу, Іраку, Замбії, Таджикистану та інших країн.

Усі вони використовуються виключно як гарматне м'ясо у перших рядах штурмовиків. Значна частина іноземців полягла під Маріуполем і Бахмутом, і як тільки про це стало відомо, інформація про іноземних найманців швидко припинилася.

Відомо про двох молодих кубинців, обман втягнутих у війну проти України. Минулої осені Міністерство закордонних справ Куби несподівано оголосило, що в Росії діє якась «мережа з торгівлі людьми», учасники якої змушували кубинських громадян воювати проти України. Двоє 19-річних молодих людей, Алекс Вегас та Андорф Веласкес, прилетіли до Росії працювати на будівництві та уклали контракт для «копання траншей» і будівельних робіт. В аеропорту "Шереметьєво" кубинцям, що прибули, відразу запропонували річний контракт у російській армії із зарплатою 204 тисячі рублів на місяць і російське громадянство. Кубинські паспорти в обох забрали начебто для оформлення громадянства, а самі парубки потрапили до військової частини на навчання. Після цього їх закинули в «українські ліси», вказали напрямок та запропонували йти в атаку.

Ці та інші кубинці, зрозумівши, навіщо їх привезли, відмовлялися воювати і просилися назад – за що їх побили російські солдати. Де зараз кубинці – невідомо.

19-річні кубинці Алекс Вегас та Андорф Веласкес приїхали до РФ на будівельні роботи, а опинилися на війні. Скрін: youtube.com/@ALAINPAPARAZZICUBANO

19-річні кубинці Алекс Вегас та Андорф Веласкес приїхали до РФ на будівельні роботи, а опинилися на війні. Скрін: youtube.com/@ALAINPAPARAZZICUBANO

Опинився на війні, хоча прямував до Фінляндії

Після того як Фінляндія закрила свої пункти пропуску на кордоні з Росією через різке зростання «гостей з півдня», які надто пристрасно бажали потрапити до північної країни, РФ влаштувала справжнє полювання на бідолах, які не розуміли, що відбувається. ВВС наводить історію громадянина Сомалі та його товаришів, які жили в Москві, але після закінчення терміну дії візи вирішили виїхати до Фінляндії. Дорогою до фінського прикордонного переходу їх заарештувала поліція – за ті самі прострочені візи. У центрі тимчасового утримання іноземців у Карелії сомалійцям запропонували вибір: або видворення з РФ, або робота на державу, як сказали люди у формі.

Погодилися «попрацювати» шість громадян Сомалі, п'ять арабів та один кубинець – підписали якісь документи, не читаючи (перекладача, зрозуміло, для них не знайшлося). Їх привезли до наметового табору на кордоні з Україною, де іноземці зрозуміли, що підписали військові контракти. Збунтувалися – отримали у відповідь погрози та радикальне зменшення денного раціону харчування.

- Говорили, якщо не виконуватимемо підписане, то підемо до в'язниці на 10 років. Усі налякалися, а я - ні, я відповів, що не знаю, що я там підписав, бо це не моєю мовою, - описує стратегію захисту сомалійець. - Я біженець, а не солдат».

Де він зараз і де його земляки – так само невідомо. Але не всім вдається так протистояти обманному вербуванню. Сотні азіатів та африканців мовчки пішли у солдати на чужій війні і безславно згинули. З того ж центру утримання мігрантів у карельському Петрозаводську замість депортації на війну вирушили кілька таджиків, які підписали документ і віддали паспорти людям у камуфляжі.

Найманець РФ із Сомалі Мухаммад Аділь потрапив у полон ЗСУ на початку 2024 року. Фото: news.online.ua

Найманець РФ із Сомалі Мухаммад Аділь потрапив у полон ЗСУ на початку 2024 року. Фото: news.online.ua

З берегів Слонової Кістки та з Техасу

Відомо навіть про громадянина держави Кот Д'Івуар (колишній Берег Слонової Кістки), про якого розповідав у січні 2023 року сам ватажок ПВК «Вагнер» Євген Пригожин. Іноземця видали за добровольця, який приїхав воювати разом із «російськими братами», проте на фото був упізнаний засуджений з ІЧ-7 у Мордовії на прізвисько «Бриз». Звідти його і завербували, при цьому він отримав помилування, хоч був засуджений за тяжкий злочин. Втягування іноземців у війну – ще один злочин Пригожина у списку інших.

Часто історія іноземців-найманців закінчується не просто загибеллю в «м'ясному штурмі», а набагато образливішим способом. Так, в окупованому Донецьку з 2014 перебуває американський громадянин Рассел Бентлі. Звичайно, він позиціонував себе як «військор» та волонтер, проте десять років під позивним «Техас» цей волонтер воював у складі батальйону «Схід», захоплював Донецький аеропорт. На початку квітня цього року Бентлі знімав наслідки обстрілу на околиці Донецька, коли до нього підійшли люди у камуфляжі, мабуть, вирішивши, що він шпигун. Після цього ніхто його не бачив, і донецька дружина Бентлі намагається його знайти. Якщо з'ясується, що колишнього вояка «обнулять» свої ж, це буде, як мінімум, цікаво.

Громадянин США Рассел Бентлі воював на сході України за бойовиків. Поки що кудись не зник. Фото: соцмережі

Громадянин США Рассел Бентлі воював на сході України за бойовиків. Поки що кудись не зник. Фото: соцмережі