Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
1 травня
Завантажити ще

У 2025 році християни відсвяткують Великдень в один день. А далі?

У 2025 році християни відсвяткують Великдень в один день. А далі?
Фото: Папа Франциск та Патріарх Константинопольський Варфоломій Фото: vaticannews.va

Вселенський патріарх Варфоломій I закликав християн східного та західного обрядів відзначати Світле Христове Воскресіння – Великдень – в один день. Це вже не перше звернення патріарха щодо єдиної дати - дискусія про єдиний Великдень для католиків і православних триває щонайменше десять років у новій історії та понад півтори тисячі років – з Нікейського собору у 325 році, де дата святкування і була встановлена.

Про історію великоднього питання дізнавались журналісти Коротко про.

Що важливіше – дата чи подія?

Наступного року дати православного та католицького Великодня збігатимуться – 20 квітня. У цьому немає нічого унікального: за останні роки дати святкування Світлого Христового Воскресіння співпадали у 2014-му (20 квітня) та у 2017-му (16 квітня), а потім збіг дат намічено на вже згаданий 2025 рік, 2028-й (16 квітня), 2031-й (13 квітня) тощо.

У решту років католицька і православна Пасхи розведені в часі, і різниця між ними може становити більше місяця. Наприклад, цього року католики вже відзначили Воскресіння Христове 31 березня, а православні зроблять це аж 5 травня (аналогічні дати були 2013 року).

- Це скандал - святкувати окремо унікальну подію єдиного Воскресіння єдиного Господа, - сказав у нещодавній проповіді Патріарх Варфоломій I. - Ми молимо Господа слави, щоб майбутнє святкування Великодня наступного року було не просто випадковою подією, а радше початком єдиної дати її святкування як східним, так і західним християнством.

Скандал не скандал, але щось безглузде в цьому є, хоча, звичайно, всі вже звикли – скільки років, наприклад, Різдво Христа святкували двічі на рік? А Папа Римський навіть пожартував на цю тему:

– Християни можуть сказати один одному: «Коли Христос воскрес із мертвих? Мій Христос воскрес сьогодні, а твій наступного тижня».

Зрештою, важлива сама подія, а не дата. Просто дати тут - не просто камені спотикання, а цілі валуни неприступності. І розібратися в цій необізнаній у релігійних справах людині непросто. Та що там – на Нікейському соборі, де зібралися церковні авторитети, обговорення дати Великодня тривало два місяці. 2025 року церква відзначить 1700-річчя скликання Першого Вселенського синоду в Нікеї, до цієї дати і хочуть приурочити єдиний день святкування Великодня.

Відв'язалися від Песаха

Різниця між датами Великодня у східній та західній традиціях пов'язана з різницею у обчисленні весняного рівнодення. Зі шкільної програми ми пам'ятаємо, що цей день завжди один – 21 березня (дуже рідко – 20-те). У церковній науці день весняного рівнодення обчислюється не астрономічно, а за іншими формулами, виведеними з 19-річного місячного циклу, дат повного місяця і рівнодення та інших церковних і біблійних вказівок.

Але за часів Нікейського собору (325 року) цей день все ще випадав на 21 березня. І Собор ухвалив, що Великдень має завжди святкуватись після дня весняного рівнодення. До цього християнський Великдень був прив'язаний до святкування аналогічного іудейського дня – Песах. Але часто Песах випадав на день рівнодення, тому від прив'язки до цього дня швидко відмовилися.

Було вирішено відзначати Світле свято в першу неділю після настання повного місяця, що випадає на період після весняного рівнодення. І при цьому відзначати треба завжди пізніше за Песах. Якщо трапляється збіг, то правила наказували перейти до повні наступного місяця. Цей момент ті, хто зібрався на Соборі, називали найважливішим, і навіть пішли на те, щоб головне християнське свято було пересувним за календарем.

Постанова про дату святкування Великодня не збереглася, але згадується в 1-му Посланні отців Собору до Олександрійської Церкви:

- Усі східні брати, які раніше святкували Великдень разом з іудеями, відтепер святкуватимуть його згідно з римлянами, з нами і з усіма, які з давніх-давен зберігають її по-нашому.

Було б чудово

У V столітті всі християни, як на Сході, так і Заході, святкували Великдень у один день. Тривала ця єдність до XVI століття, допоки не стався розкол східних і західних християн «завдяки» новому календарю, запропонованому Папою Римським Григорієм XIII. Його відкинула православна церква, оскільки зсув уперед на десять днів ламав усі графіки Пасхалій (розрахунків дат Великодня). Звичайно, після календарної реформи була і пасхальна реформа.

У результаті вийшло те, що ми бачимо зараз: католицька Пасха часто святкується раніше за іудейську, що суворо забороняється церковними канонами, прийнятими ще на Нікейському соборі. Східна ж церква зберегла колишній, юліанський, календар, і навіть спроба в 1923-му перевести її на новоюліанський календар не увінчалася особливим успіхом.

Водночас григоріанський календар прийнятий здебільшого як стандартний календар, який більш точно враховує дати і пори року. Тому питання, за яким календарем відзначатиметься єдиний Великдень, у разі ухвалення такого рішення не стоїть. По григоріанському.

Зрозуміло, що частина церков східного спрямування не сприймуть новий календар і новий єдиний Великдень, відзначаючи його за старими канонами.

З Варфоломієм погоджується і Папа Римський Франциск, який майже щороку закликає християн усіх конфесій об'єднатися у питанні святкування Великодня.

- Як було б чудово, якби це (загальний Великдень у 2025 році. – Авт.) стало конкретним початком завжди спільного святкування Великодня! Сьогодні завдання богословів - поширювати нові і дивовижні проблиски вічного Світла Христа в домі Церкви та в темряві світу, - сказав Папа на зустрічі з богословами у грудні минулого року.

З 1 вересня 2023 року Українська греко-католицька церква перейшла на новий стиль для нерухомих свят із збереженням чинної Пасхалії. Православна церква України також надала можливість окремим парафіям та монастирям переходити на новий стиль для нерухомих свят. Добрий намір запровадити новий великодній календар є – запевняють і Папа Римський, і Вселенський патріарх.