Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
30 квiтня
Завантажити ще

Не лише «Шахеди». Що відомо про дрони ворога і які з них можемо збити

Не лише «Шахеди». Що відомо про дрони ворога і які з них можемо збити
Фото: hvylya.net

На початку вторгнення в Україну Росія мало використовувала безпілотні літальні апарати для воєнних дій. Потім з'явилися іранські « Шахеди », та й вся лінійка дронів значно розширилася. Коротко про розповідає, які БПЛА є у ворога та наскільки українські ППО вміють їх знищувати.

"Форпост" дорогий, але малоефективний

Так, буквально днями українські військові знищили російський ударно-розвідувальний безпілотний літальний апарат Росії "Форпост ". Спікер командування Повітряних сил Збройних сил України Ілля Євлаш зазначив, що безпілотник "Форпост" є одним із найдорожчих на озброєнні ЗС РФ, його вартість оцінюється у 7 мільйонів доларів.

Дорогу машину збила Одеська зенітно-ракетна бригада над акваторією Чорного моря.

«Це досить незвична ціль, але все ж таки нам вдалося її знищити. Безпілотник чимось нагадує аналог "Байрактара". Досить великий, може вести розвідку, і при цьому ще нести додаткове бойове навантаження у вигляді двох ракет або іншого озброєння, щоб вразити наземні цілі", - розповів Ілля Євлаш.

Завдяки оптичній станції, яка оснащена потужними телевізійними та тепловізійними каналами, цей дрон може розрізняти цілі, наприклад, танк на дальності близько 8 км.

БПЛА "Форпост" належить до класу тактичних дронів, здатних перебувати в повітрі близько 18 години на відстані до 250 км, а також не тільки вести розвідку, а й наводити високоточні боєприпаси на цілі лазером.

У РФ також продемонстрували версію - "Форпост-Р" з оновленим каналом зв'язку, що розширило дальність його дії до 350 км.

Це не російська, а ізраїльська технологія дрона Searcher II від Israel Aerospace Industries, ліцензію на яку Росія купила.

Характеристики "Форпост" ("Форпост-Р")

  • Довжина: 6 м
  • Розмах крила: 9,1 м
  • Крейсерська швидкість польоту: 150 км/год
  • Максимальна швидкість польоту: 200 км/год
  • Дальність керування: 250 км (350 км)
  • Максимальна висота польоту: 7 км (5-6 км)

"Форпост-Р" цілком досяжний для всіх армійських засобів поразки повітряних цілей, включаючи ПЗРК. Особливо з лазерним наведенням, таких як британські StarStreak та Martlet. І щонайменше 5 таких БПЛА збили Сили оборони України.

"Форпост" за 7 млн доларів наші збили буквально днями. Фото: wikipedia.org

"Орлан" важко помітити

Згідно з деякими повідомленнями у ЗМІ, «Орлан-10» російські військові використали під час придушення протестів у Казахстані на початку 2022 року – за його допомогою проводилося коригування дій військових сил ОДКБ.

А у травні 2022 року було представлено ударну модифікацію цього БПЛА.

"Орлан-10" призначений для розвідки та коригування вогню своєї артилерії. Це середньовисотний безпілотник великої тривалості польоту. Бортове обладнання призначене для оптико-електронної, радіолокаційної чи радіотехнічної розвідки з можливістю тривалого патрулювання у заданому районі. Передбачається встановлення до чотирьох ракет «повітря-земля». Максимальне корисне реальне навантаження становить 150-180 кг з огляду на можливість нести 6 бомб КАБ-20 чи 3  КАБ-50.

Баражуючи над позиціями, цей дрон може визначити координати цілей, а під час артнальоту здійснює коригування вогню в режимі онлайн-передачі даних. Але, наприклад, для розвідки тилових позицій "Орлан-10" може використовуватися в автономному режимі, коли дрон летить заданим маршрутом GPS-координатами і веде запис на внутрішню пам'ять.

"Орлан-10", як і будь-який малогабаритний дрон, помітити досить важко як візуально, так і на радарі. А також досить складно збити. Тому розробники по всьому світу досі перебувають у пошуках надійного засобу боротьби із дронами такого класу. Поки що використовується комбінація заходів протидії станціями радіоелектронної боротьби та вогневої поразки.

Характеристики "Орлан-10"

  • Вага: 14/18 кг
  • Маса корисного навантаження: до 5/3 кг
  • Максимальна тривалість польоту: 16/10 год
  • Діапазон швидкостей: 70-150 км/год
  • Максимальна дальність застосування: до 120/100 км від наземної станції управління (до 600 км в автономному режимі)
  • Максимальна висота польоту: 5 км

Українські сили самооборони успішно збивають і цей російський БПЛА.

"Орлан" вміє наводити на ціль лазером. Фото: mil.in.ua

"Ланцет" створює проблеми

А ось хто створює проблеми для української армії, то це російські дрони-камікадзе «Ланцет». Ці БПЛА - одні з найбільш ефективних інструментів російських окупантів на лінії фронту: ворог використовує ці дрони для пошкодження/знищення великих цілей на кшталт артилерійських систем та засобів ППО. Випускається у важкій (12 кг, "Ланцет-3") та легкій (5 кг, "Ланцет-1") версіях. "Ланцет" працює в парі з російським розвідувальним БПЛА "Орлан". Останній має визначити ціль, яку «Ланцет» згодом вражає.

Технічні характеристики

  • Довжина – 1,65 м. Оснащений двома парами х-подібних крил, розташованих у передній та задній частинах фюзеляжу.
  • Максимальна швидкість останньої модифікації "Ланцет-3" становить 110 км/год (в умовах горизонтального польоту) та 300 км/год (при атаці на ціль).
  • Дальність польоту сягає 40-50 км.
  • Вага безпілотника становить близько 12 кг, з яких бойової осколково-фугасної частини – до 5 кг.
  • Озброєння - осколково-фугасні та кумулятивні снаряди.

Апарат може перебувати у повітрі близько години. Безпілотником може керувати екіпаж із двох осіб, а для запуску дрона потрібно катапульта.

У Росії стверджують, що перехопити або знищити ці дрони практично неможливо завдяки протилазерному захисту, проте практика показує, що «неможливо» перетворюється на «важко, але реально». Сили оборони України використовують для захисту техніки від "Ланцетів" та FPV-дронів екрани із сітки-рабиці, стрілецьку зброю, а також зенітне озброєння на кшталт Gepard, "Тунгуска", "Шилка", ПЗРК та ін.

Дрони-камікадзе «Ланцет» завдають фронту безліч неприємностей. Фото: armyinform.com.ua

Дрони-камікадзе «Ланцет» завдають фронту безліч неприємностей. Фото: armyinform.com.ua

«Куб» може роїтися

Російський високоточний ударний безпілотний літальний апарат «Куб» після запуску може баражувати у повітрі, виявляючи ціль, а потім атакувати її з верхньої півсфери вертикальним пікіруванням.

«Куб-БЛА» доставляє навантаження за координатами цілі, які задаються вручну або зі зображення з камери, крім того, дрон може використовуватися в режимі рою. Перевагами комплексу є прихований запуск, висока точність бомбометання, безшумність та простота у користуванні. Одним з недоліків "Куб-БЛА" є те, що його система наведення ускладнює використання проти цілей, що рухаються.

Технічні характеристики

  • Довжина - 1210 мм
  • Швидкість - 80-130 км/год
  • Тривалість польоту - 30 хвилин
  • Маса навантаження – 3 кг

У 2023 році Міноборони РФ нібито отримало нові дрони "Куб" підвищеної потужності. Але він також збивається українськими системами ППО. Навіть зі стрілецької зброї. Так, у 2022 році він був знешкоджений гарнізоном 24-ї окремої механізованої бригади ЗСУ імені князя Данила Галицького у Луганській області. Фахівці з радіоелектронної боротьби спрацювали ефективно, спочатку дезорієнтувавши ворожі безпілотники. Потім кількома влучними пострілами зі стрілецької зброї солдати збили апарат.

"Куб" не вміє атакувати цілі, що рухаються. Фото: wikipedia.org

ЗБИВАЄМО ВСЕ

Крім цього, Росія виробляє та використовує БПЛА "Корсар", "Іноходець" і планує випустити безпілотник "Альтаїр". У жовтні 2022 року в Україні було збито надсекретний розвідувальний БПЛА «Картограф», розроблений для потреб ФСБ РФ. Як виявилося, рухова установка зібрана з деталей німецького та японського виробництва, а електронні компоненти виготовлені в Китаї.