Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Чому ракета «Циркон» небезпечніша за «Кинджал» і чим її можна збити

Чому ракета «Циркон» небезпечніша за «Кинджал» і чим її можна збити
Фото: slovoidilo.ua

У Силах оборони України заявили, що Росія може завдавати з окупованого Криму точкового удару ракетами підвищеної дальності " Циркон ".

"Ми маємо розуміти, що кілька десятків подібних ракет («Циркон») у ворога є. І він може продовжувати час від часу точковий терор з акцентом, у тому числі і на столицю", - повідомила керівник об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк.

Чим так небезпечна ракета «Циркон» - у нашому матеріалі.

З Криму до Києва долітає за 3-6 хвилин

Гіперзвукова крилата ракета «Циркон» – це маневруюча протикорабельна ракета з повітряно-ракетним двигуном. Призначена для ураження кораблів (фрегатів, авіаносців) та наземних об'єктів.

Вона має дальність польоту понад 1 тис. км та розвиває швидкість до 9 Махів (10 тис. км/год, або 3 км/с). Ракета піднімається на велику висоту і падає на ціль. Як заявляють у РФ, завдяки тому, що вона розвиває гіперзвукову швидкість, її на низхідній траєкторії начебто неможливо перехопити. За деякими даними, ракета огортається плазмою, крізь яку не можуть пробитися хвилі радара, і він її не бачить.

Заявлено, що висота польоту "Циркона" становить 30-40 км. Маса бойової частини –300-400 кг. Довжина ракети – 8-9,5 м.

Як повідомляє військово-аналітичний ресурс Defense Express, схема пуску "Циркона" виглядає так. Після "мінометного" старту та виходу ракети з шахти починає працювати розгінний щабель, що забезпечує виведення "Циркона" на значну висоту та його першочерговий розгін до швидкостей, на яких може почати працювати гіперзвуковий реактивний двигун. Із Криму до Києва «Циркон» може долетіти за 3-6 хвилин.

Відстежити важче, ніж «Кинджал»

Завдяки гіперзвуковому реактивному двигуну "Циркон", який здійснює політ на висоті кілька десятків кілометрів, досягає на маршевій ділянці польоту швидкості до 5,5 Маха.

Але швидкість 5,5 Маха для "Циркона" не максимальна, тому що в районі цілі він починає пікірування і короткочасно розганяється до 7,5 Маха. У той же час ближче до землі швидкість "Циркона" вже не гіперзвукова, хоч і надвисока - 4,5 Маха.

Таким чином, "Циркон" не розвиває гіперзвукової швидкості на кінцевій ділянці. Але використання гіперзвукового прямоточного двигуна відрізняє його від Х-47 "Кинджал", де ракета просто прискорюється. Через те, що "Циркон" запускається і з землі, і з кораблів, його важче відстежити. Наприклад, інша швидкісна російська ракета "Кинджал" запускається лише з літака МіГ-31К. Інформацію про його виліт з аеродрому Україна отримує заздалегідь.

Збивати можна

Протикорабельні ракети «Циркон» розроблялися насамперед як зброя для російських важких атомних ракетних крейсерів, таких як «Петро Великий», та фрегатів проєкту 22350 «Адмірал Горшков», атомних підводних човнів та перспективних кораблів ворожого військово-морського флоту. Оскільки таких носіїв у Чорному морі немає, то ракети запускають із наземних універсальних вертикальних пускових контейнерів. За припущеннями українських експертів, у Росії зараз є від 10 до 15 таких ракет.

У Росії стверджують, що цю ракету не може збити жодна система ППО. Але українські військові повністю дезавуювали цю заяву, збивши відразу дві ракети «Циркон», якими 25 березня намагалися атакувати Київ. Для цього було використано протиракетні американські комплекси Patriot.

Думка експерта

Валерій Романенко, авіаексперт:

- «Циркон» - справді гіперзвукова ракета, її маршрутна швидкість становить 5,5 Маха, або близько 6 тисяч км/година. Але перед ціллю вона знижує свою швидкість до 4,5 тис. км/год. Що дозволяє їх збивати "Патріотами". Наразі вони запускаються з Криму із наземних пускових установок. З півострова, наприклад з мису Тарханкут, до Києва долетить десь за 6 хвилин. Зараз у росіян залишилося близько 10 ракет «Циркон», але невідомо, скільки вони передали до військ. Адже цю ракету так і не прийнято на озброєння в російській армії. Стріляючи по Україні, вони зараз проводять її випробування.