25 грудня
Завантажити ще

Вертикальний город своїми руками: кашпо пластикові і міцна стіна або стелаж

Вертикальний город своїми руками: кашпо пластикові і міцна стіна або стелаж
Фото: hexagro.io

Виявляється, і на квадратному метрі вільної площі можна виростити кілька кілограмів томатів, полуниці, з десяток салатних пучків, а ще квіти. Дивина? Ні, вертикальне садівництво! Розповідаємо переваги та недоліки такого методу вирощування.

Вирощені без сонячного світла та пестицидів

Експерти-агрономи затято сперечаються щодо вирощування рослин таким способом. Хтось каже, що за цим методом майбутнє, а інші наголошують, що такий врожай надто дороговартісний.

У вертикального садівництва, дійсно, є неабиякі переваги. Перш за все, це зменшення витрат води на утримання земельної ділянки і незалежність від погодних умов.

Поки ви читаєте цей матеріал, у країнах Перської затоки, де багато нафти, а ще піску та палючого сонця, вертикальні ферми на піку популярності. Тамтешні споживачі стверджують, що вирощені таким чином овочі, зелень, ягоди за смаковими якостями нічим не відрізняються від тих, які росли традиційно. Прихильники вертикального садівництва наголошують, що на таких фермах узагалі не використовують пестициди. І нагадують, що населення Землі стрімко зростає, а усі необхідні природні ресурси для землеробства є лише на невеликій частині нашої планети (на щастя, Україна теж у цьому списку).

Вертикальна клумба тішитиме око. Фото: zelenasadyba.com.ua

Вертикальна клумба тішитиме око. Фото: zelenasadyba.com.ua

Та є і недолік. На великих вертикальних фермах рослини вирощують лише на штучному освітленні: спеціальні лампи освітлюють стелажі з рослинами цілодобово. Це ж зі скількома нулями буде рахунок за електроенергію! Тому такі ферми популярні в країнах з дешевою електроенергією. Але все одно вартість капусти, вирощеної вертикально, буде в рази вищою від вартості за її посестру, вирощену традиційно.

- Вертикальні ферми – це ферми майбутнього: там є певне освітлення, контроль температури і вологості, системи поливу та харчування рослин, - розповідає Коротко про агроном, менеджер компанії «АгроВік» Валентин Михальченко. – Використовують і різні технології вертикального землеробства: гідропоніка, аеропоніка тощо. В результаті на одній і тій же площі вертикальний город дасть більше врожаю, ніж традиційний.

Горщики для рослин можна прикріпити на стіну або сітку. Фото: zelenasadyba.com.ua

Горщики для рослин можна прикріпити на стіну або сітку. Фото: zelenasadyba.com.ua

Горщики на стіні або ж на стелажі

Та все ж вертикальне городництво – вдала ідея для людей, які мріють про власноруч вирощений врожай, маючи лише балкон або одну-єдину грядку. Якщо прикласти трохи зусиль, "включити" фантазію, а ще прочитати цей текст до кінця, можна зекономити й отримати гарний «вертикальний» врожай. До того ж, зелень на балконі чи терасі поглинатиме спеку, створюватиме затишок, візуально з’явиться більше простору. І ще один важливий факт: не доведеться гнути спину, прополюючи бур’ян.

Отож, з чого почати? Перш за все необхідно придбати горщики для рослин. Можна одразу купити спеціальну модульну систему, зручну та стильну, з певного пластику, з додатковими резервуарами для води, зі спеціальними насосами для зрошування. Щоправда, ціна – від 1500 грн/м2. Дорого? Тоді «вмикайте» фантазію і самостійно кріпіть горщики до вільної стіни. До речі, стіна має бути міцною, щоб витримати усю цю конструкцію, з землею, рослинами, плодами. Не забувайте і про вільне місце біля поруччя. Інший варіант: розташувати горщики з рослинами на стелажі.

«Вмикайте» фантазію і самостійно кріпіть горщики до вільної стіни. Фото: gardenstead.com

«Вмикайте» фантазію і самостійно кріпіть горщики до вільної стіни. Фото: gardenstead.com

Самі кашпо мають бути місткістю від 3 літрів. І краще обрати горщики світлого кольору (волога повільніше випаровується з ґрунту), і лише пластикові (керамічні чи кам’яні будуть надто важкими).

Щодо ґрунту, то тут не треба економити. Придбайте спеціальний субстрат у магазині. Там же варто купити насіння чи розсаду. Важливий пункт: які ж рослини обрати? Все ж не всі культури зможуть успішно вирости у такому саду. Плантацію картоплі не висадите, та й пшеницю не посієте. Натомість з вертикального городу можна зібрати щедрий врожай листової зелені, ароматних трав. Також добре ростуть помідори, перець, огірки, брюссельська та цвітна капуста, полуниця. І, звісно, квіти!

Догляд за вертикальним городом такий же, як і за традиційним. Рослини треба регулярно підливати, підживлювати спеціальним добривом. А ще можна покрити ґрунт захисним шаром мульчі. Це можуть бути відходи з деревини, солома, сушена трава. Така мульча захищає рослини від пересихання, бур’янів, та й виглядає естетично.

З вертикального городу можна зібрати щедрий врожай листової зелені, ароматних трав. Фото: samotuzhky.com.ua

З вертикального городу можна зібрати щедрий врожай листової зелені, ароматних трав. Фото: samotuzhky.com.ua

Тим часом

Город у трубі

Вертикальний город – це не лише величезна ферма з усіма сучасними «наворотами». До прикладу, в Європі та США вже кілька років шаленою популярністю користується так званий сад-вежа Agrotonomy. Власники компанії активно ведуть сторінки у соцмережах, показують неймовірні врожаї капусти, перцю, кабачків, салатів всіх видів та ароматних трав, вирощених в такій собі невеличкій пластиковій трубі. Але, виявляється, і тут є певний секрет. Покупцям доводиться купувати не лише саму пластикову вежу для вирощування рослин, а й кілька пляшок спеціального іонного розчину для підгодівлі зелені. Звісно, склад розчину тримають у таємниці. Зате відома ціна за все вище назване – від 700 євро.

А це врожай помідорів, які вирощені у пластиковій «трубі» Agrotonomy. Фото: ФБ Agrotonomy Tower Farms

А це врожай помідорів, які вирощені у пластиковій «трубі» Agrotonomy. Фото: ФБ Agrotonomy Tower Farms

Новини по темі: Овочі фермерство Агрогород