13 листопада
Завантажити ще

Куди долітають дрони: чому в РФ горять нафтобази, металургійні та авіаційні заводи

Куди долітають дрони: чому в РФ горять нафтобази, металургійні та авіаційні заводи
Фото: соцмережі

Росія з подивом і незадоволенням поступово усвідомлює, що в цю гру грають двоє. І «проведення спеціальної військової операції на території України» зовсім не виключає ходів України у відповідь. Останніми днями в Росії чомусь стало дуже спекотно. Схоже, хтось вирішив дати з повітря відсіч агресору, приділяючи особливу увагу стратегічним точкам: нафтопереробним заводам, військовим таборам, базам, складам, управлінням ФСБ тощо, виявляючи та послаблюючи російське ППО. Українські це БПЛА чи чиїсь інші – ми достовірно сказати не можемо. Але те, що вони роблять, нам подобається.

Пожежі та аварії щодня і на всій території

Лише за 13 березня новини із Росії більше нагадували військові зведення.

- Сили ППО РФ за ніч знищили понад 30 українських БПЛА над територією Воронезької області. Є незначні пошкодження інфраструктури та житла, – повідомив голова регіону Олександр Гусєв. Також атаки БПЛА зазнав Бутурлінівський район Воронезької області.

Воронежу випав «нещасливий» жереб перебувати надто близько до українського кордону. Ціллю БПЛА був військовий аеродром «Бутурлінівка», де базується 899-й гвардійський штурмовий авіаційний полк.

- Шебекіне в Білгородській області потрапило під обстріл з боку ЗСУ, три населені пункти залишилися без світла, - про це повідомив губернатор регіону В'ячеслав Гладков. Якийсь БПЛА впав у промзоні і трошки зламав електропідстанцію, тепер 45 тисяч людей без світла. Шість кілометрів до українського кордону – можна уявити, скільки у місті російських вояків, яких готують «звільняти» Україну від нормального життя. Посидять у темряві, подумають про життя.

- Влада отримує інформацію про можливі прильоти безпілотників у Липецьку та Липецькому районі, - каже губернатор Липецької області Ігор Артамонов. Отже, українські безпілотники легко долають 400 кілометрів від кордону до Липецька, чому ні?

- Пожежа сталася на території нафтозаводу в Рязанській області, ведеться її гасіння. Імовірною причиною НП стало падіння БПЛА, – це вже інформація служби МНС РФ. Місцеві жителі повідомляють про три удари БПЛА та біжать запасатися бензином. При цьому, за їхніми словами, в новинах про пожежу практично не говорять, тільки про перемоги над «українськими бойовиками» та про те, як пекти млинці на Масницю.

– Внаслідок роботи чергових систем РЕБ (радіоелектронної боротьби) БПЛА впали на територію Новошахтинського заводу нафтопродуктів. Загиблих та поранених немає. Технологічні об'єкти підприємства зупинено. Наслідки уточнюються, – повідомляє губернатор Ростовської області Голубєв. Там теж зараз народ бігає по заправках з каністрами.

– Безпілотний літальний апарат літакового типу збитий у Кірішському районі Ленінградської області, – повідомив губернатор регіону Олександр Дрозденко. Це дуже цікаво: як безпілотники безпроблемно змогли долетіти з України до Ленінградської області? Ми запропонували б пошукати точки пуску десь ближче, але не будемо. Просто згадаємо минулорічний першотравень у Москві і дрони над Кремлем.

Наразі відомо, що в аеропорту "Пулково" в Санкт-Петербурзі було введено план «Килим», літаки не приймаються і не випускаються. А пожежа на складі в районі Південної ТЕЦ неподалік – просто збіг.

10 березня. Пожежа в аеропорту Пулково на півдні Санкт-Петербурга. Скрін відео твіттер/Пан Пачковський

10 березня. Пожежа в аеропорту Пулково на півдні Санкт-Петербурга. Скрін відео твіттер/Пан Пачковський

«СВО» для всіх, а не лише для одного

Вранці 13 березня у центрі Білгорода пролунали вибухи. На бульварі Першого Салюту у багатоповерхівці вилетіли шибки. Виявляється, безпілотник намагався атакувати будинок регіонального управління ФСБ на сусідній вулиці. Обмежилося все вибитими вікнами та пошкодженим фасадом.

Невідомо, чий це був безпілотник. Наприклад, відразу ж зі спільною заявою виступили легіон «Свобода Росії», РДК та Сибірський батальйон.

– Ми змушені завдати вогневої поразки по військових позиціях у Білгороді та Курську, – сказали військові, які легко взяли під контроль село в Курській області.

У Білгороді «жорстко» відповіли на атаку БПЛА: влада вирішила не проводити масових гулянь на Масницю. Не менш агресивно відреагували і в Курській області: влада регіону заборонила поширювати фото та відео з пересуванням армії, військовою інфраструктурою та критично важливими об'єктами. А масово йти на перевибори Путіна не заборонили!

За добу до цього безпілотник здійснив візит до адміністрації Білгорода, вибивши там шибки та двері. Не така вже й значна подія, однак якщо вже «СВО» - то для всіх «СВО».

Того ж дня, 12 березня, безпілотник атакував «Лукойл-Нижегороднафтооргсинтез» у місті Кстово в Нижегородській області і потрапив прямо в установку перегонки нафти. На території зайнялася пожежа, з людей ніхто не постраждав, а ось із перегонкою нафти поки що перебої. Як і в Орловській області з тієї ж причини: через падіння безпілотника в Орлі спалахнув резервуар із паливом на нафтобазі.

Навчальний літак, що впав в Іваново, – на совісті самих росіян, не здатних нормально прикрутити двигун до літального апарату. Самі чудово впоралися: утилізували і апарат, і мобілізоване м'ясо.

13 березня. Удар нафтобази в Рязані. Фото: ТГ-канал 112

13 березня. Удар нафтобази в Рязані. Фото: ТГ-канал 112

Летять літаки... і печі летять

До цього в Росії теж було не нудно. Наприклад, 8 березня кілька БПЛА впали на територію арсеналу з боєприпасами у селищі Котлубань у Волгоградській області. У міноборони тоді заявили, що тільки над Волгоградською областю було збито 15 безпілотників, але як мінімум два аварійно приземлилися прямо на територію військової частини 57229/51 (великий арсенал комплексного зберігання боєприпасів). Один безпілотник після падіння вибухнув. Постраждалих, сказали, немає, але чи можна вірити офіційним особам міноборони Росії, які досі запевняють співгромадян, що у селищі Тьоткіно Курської області все тихо та спокійно?

Було знову голосно в "Пулково": вибухи в районі аеропорту та Волхонського шосе. Горів ангар площею 1000 квадратних метрів, аеропорт на якийсь час закрили, відчиталися про збиття «ворожого дрона» над Ленінградською областю.

Напередодні вночі не спав Таганрог, куди прилетіло кілька десятків "пташок". Їхньою ціллю був авіазавод, де ремонтують та модернізують «літаючі радари» - літаки А-50. За словами міноборони, над містом було збито 41 дрон. Але один БПЛА вибухнув за 900 метрів від місця, де раніше було помічено літак далекої радіолокаційної розвідки А-50. Він перебуває на ремонті після атаки на аеродромі в Мачулищах. Місцеві жителі розповіли в соцмережах, що бойові літаки стоять просто неба – «їх хіба що сліпий не помітить».

Мінус одна нафтобаза в Курську того ж дня. Мінус одна спокійна ніч у Таганрозі – над містом було збито 41 БПЛА, але не всі. Мешканці перешіптуються, що кудись безпілотники таки потрапили, але влада не говорить.

Ну і Череповець – металургійний комбінат атакували БПЛА 7 березня. Мінус одна доменна піч. Власники заводу, компанія «Северсталь», поспішно заявили, що виведення з ладу цілої печі – це лише технологічний інцидент. Повірили їм мало хто.

Не печі, але склад боєприпасів спалахнув тієї ж ночі в Луганській області, за 1,5 км від селища Мостки. Склад належав 4-й танковій дивізії, тому туди просто не міг не прилетіти HIMARS. "Постраждалих немає", – заявили комірники.

7 листопада. Вибух біля аеропорту Таганрога. Фото: ТГ-канал Петро Андрющенко

7 листопада. Вибух біля аеропорту Таганрога. Фото: ТГ-канал Петро Андрющенко

Пам'ятає Крим та Санкт-Петербург

6 березня у Курській області у місті Желєзногорську дрон атакував склад паливно-мастильних матеріалів на гірничо-збагачувальному комбінаті. Судячи з тону новин, громадяни росіяни почали звикати до того, що відбувається. Поки горів резервуар із паливом, жителі неквапливо обговорювали дві теми: перша – що ударів було два по черзі, і друга – що хвалене ППО у них у принципі відсутнє. З ними були солідарні і жителі Білгородського регіону, де удар БПЛА по Губкінській нафтобазі привів, ясна річ, до пожежі та усвідомлення того факту, що і кордон не на замку, і небо відкрите для всіх.

1 березня. Ймовірно, приліт військовою базою в Гвардійському, Крим. Фото: ТГ-канал Кримський вітер

1 березня. Ймовірно, приліт військовою базою в Гвардійському, Крим. Фото: ТГ-канал Кримський вітер

До цього з початку березня гарячі вітання всім передавав Крим. Першого дня весни повідомлялося про п'ять вибухів у Севастополі. На півострові тоді було оголошено повітряну тривогу. Через добу до Криму прилетіли з пів сотні дронів, з яких знищено було 38, а решта «приземлилася» прямо на нафтобазу під Феодосією. Рух Кримським мостом і трасою «Таврида» було перекрито, потім відновлено.

І поки Крим приходив до тями, 2 і 4 березня безпілотники кружляли над Санкт-Петербургом. Один БПЛА врізався у житловий будинок на Піскарівському проспекті, 161. Було пошкоджено п'ять квартир. Будівлю знеструмили, людей евакуювали. На запитання пітерців, навіщо треба було знищувати безпілотник над житловими будинками, звичайно, могли б відповісти українці із Сум, Кривого Рогу, Харкова… Але надамо росіянам можливості самостійно знайти відповіді на всі питання, що їх цікавлять. Може, щось та зрозуміють.

2 березня. Санкт-Петербург, Піскаревський проспект. Фото: ТГ-канал 112

2 березня. Санкт-Петербург, Піскаревський проспект. Фото: ТГ-канал 112