21 листопада
Завантажити ще

Помідор із насінини: як виростити міцну, загартовану та врожайну розсаду томатів

Помідор із насінини: як виростити міцну, загартовану та врожайну розсаду томатів
Фото: epicgardening.com

Досвідчені городники вже готують контейнери для майбутньої розсади. У березні саме час висівати томати, адже тоді до кінця травня матимете рослини, які можна буде висаджувати у відкритий ґрунт. Про секрети вирощування сеньйора-помідора з насінини, а також про те, який контейнер обрати та чому не варто брати ґрунт з городу, а насіння - "з рук", читайте у матеріалі Коротко про.

Примхлива та вимоглива

Для себе чи на продаж вирощувати томати з насінини легко лише на перший погляд. Розсада доволі примхлива: на краплю більше вологи, прохолодний вітерець з вікна та забагато чи, навпаки, замало сонячного світла – і все, ніжна зелень загине. Тому журналіст Коротко про дізнавалась правила вирощування розсади.

Яке насіння обрати?

А ви куштували томати іншого кольору, крім традиційного червоного? Фото: https://wavesinthekitchen.com/

А ви куштували томати іншого кольору, крім традиційного червоного? Фото: https://wavesinthekitchen.com/

Перш за все, свіже. Запам’ятайте: зернятам має бути не більше 4 років. А ось інші параметри насіннєвого матеріалу підбирайте за смаком. Наприклад, сорт. Експерти радять вирощувати розсаду гібридних сортів томатів (більш стійкі до хвороб та ненажерливих комах, це результат схрещування спеціально підібраних рослин різних сортів.), але таке насіння дорожче за звичайне сортове (яке отримують після багаторічного відбору і розмноження найбільш врожайних і стійких рослин). Також звертайте увагу на те, коли достигатиме врожай: ранній, середньостиглий чи пізній сорт. А колір? Хтось полюбляє «малинівку», комусь до вподоби «чорний принц» або «лимон» чи традиційно червоні, як «Ріо Фуего».
Купуйте насіннєвий матеріал тільки у перевірених продавців. Звісно, з рук бабусі на ринку дешевше. Але відомо, що скупий платить двічі: бабусине насіння може банально не прорости. Хоча й у магазині ризикуємо натрапити на брак. Тому обирайте насіння, яке вже пройшло знезараження, покрите живильним шаром з мікроелементів. В іншому разі треба буде поморочити собі голову: знезаразити зернята засобами, які продаються у спеціалізованих магазинах, попередньо проростити їх.

Чи ростиме розсада в квартирних умовах, а може, краще одразу будувати теплицю?

Нарешті розвіємо міф про чудодійну силу теплиць: і в квартирі можна виростити відмінну розсаду, яка восени тішитиме гарним врожаєм. Щоправда, кущиків 20-50. Для більшої кількості все ж доведеться будувати теплицю.

Який горщик обрати?

Розсаду зручно вирощувати у спеціальних «касетах» з клітинками. Фото: igrowtomatoes.com

Розсаду зручно вирощувати у спеціальних «касетах» з клітинками. Фото: igrowtomatoes.com

Наші бабусі та мами вирощували розсаду у всіляких паперових або пластикових стаканчиках, обрізаних коробках з-під соку чи молока, у жерстяних консервних банках. Екологічна свідомість? Ні, відсутність вибору на ринку господарських товарів.

На щастя, зараз у будь-якому спеціалізованому магазині можна придбати торф’яні стаканчики, зручні «касети» для розсади або навіть мініпарники за доступною ціною. Залежно від кількості «клітинок», вартість «касети» стартує від 50 грн. У таких контейнерах обов'язково мають бути отвори для стікання зайвої вологи. Самі клітинки – 6-7 см в ширину і у висоту.

Деякі господарі економлять і вирощують розсаду в одному великому горщику. Можна й так. Але тоді слід чітко дотримуватимуся правил посіву (про них трохи нижче). І в майбутньому доведеться ще й пересаджувати делікатні рослини в окремі ємності.

Ґрунт з грядки підійде?

В землі з городу є і личинки шкідників, і збудники хвороб. Якщо такий ґрунт пропарити, проморозити або просмажити у духовці (і так роблять), а також продезинфікувати, наприклад, міцним розчином марганцівки, то можна використовувати для посіву. Очевидно, що дешевше і легше купити кілька кілограмів спеціального ґрунту для розсади. Він збалансований за структурою і кислотністю.

Як правильно висівати насіння томатів?

Насінини по одній викладають на поверхню землі на відстані 1 см між ними (якщо один загальний горщик) або одразу в індивідуальну «клітинку» ємності. Зверху присипають землею в 1 см. Опісля треба легко зволожити ґрунт, краще з обприскувача. І аж тоді закрити прозорою плівкою, склом або кришкою мініпарнику. Накривку узагалі знімають тоді, коли рослина матиме 1-2 см.

І в квартирі можна виростити відмінну розсаду, яка восени тішитиме гарним врожаєм. Фото: seattleurbanfarmco.com

І в квартирі можна виростити відмінну розсаду, яка восени тішитиме гарним врожаєм. Фото: seattleurbanfarmco.com

Якою має бути комфортна для розсади температура повітря ?

Паростки томатів з'являться приблизно через 3-10 днів, залежно від температури у домі. Головне правило: має бути тепло. Контейнер з майбутньою розсадою можна поставити біля радіатора, на теплу підлогу, навіть на грілку. Ні в якому разі не залишати біля відкритого навіть на провітрювання вікна: тендітний мікрогрін загине.

Сонячне світло: що більше, то краще?

Факт: повноцінний світловий день у 12, а то й 16 годин потрібен для нормального розвитку розсади в домашніх умовах. Ідеальним місцем для розсади будуть південні, східні і західні вікна. Та все ж треба слідкувати, щоб у сонячні дні ніжні рослини не прив’яли, тому краще прикрити їх аркушем паперу або тканиною.

Якщо сонячного світла замало, доведеться увімкнути для розсади хоча б настільну лампу.

Для себе чи на продаж вирощувати томати з насінини легко лише на перший погляд. Фото: beetbox.ca

Для себе чи на продаж вирощувати томати з насінини легко лише на перший погляд. Фото: beetbox.ca

Як часто поливати? І чи підживлювати?

Тут вже краще недолити. Томати легше впораються з посухою, аніж із зайвою вологою. Поливайте молоді культури відстояною водою, коли верхній шар ґрунту підсохне, і краще зранку. До речі, після 4 тижнів від появи сходів рослини можна підживлювати комплексним мінеральним добривом. Краще удобрювати розсаду хелатними добривами. Це мікродобрива, в яких активні речовини знаходяться в формі, що добре сприймається культурами. Аграрії стверджують, що такі добрива рослина засвоює на 90%, а традиційні – лише на 30%.

Навіщо загартовувати розсаду?

Висаджуйте рослини у відкрити ґрунт тоді, коли минула загроза нічних заморозків, та й земля вже достатньо прогрілася. Фото: thisismygarden.com

Висаджуйте рослини у відкрити ґрунт тоді, коли минула загроза нічних заморозків, та й земля вже достатньо прогрілася. Фото: thisismygarden.com

Здивовані? А розсаду, як те дитя, треба привчати до «дорослого життя» у відкритому ґрунті. Городня рослина повинна мати силу протистояти раптовому холоду, посухам чи зливам. Отож, після появи зелених паростків, відправляйте рослини «погуляти» при будь-якій можливості. У перші дні краще винести їх на свіже повітря на 10 хвилин. І поступово цей час треба збільшувати.

Коли висаджувати розсаду у відкритий ґрунт?

Тоді, коли минула загроза нічних заморозків, та й земля вже достатньо прогрілася. І до початку цвітіння розсади! Якщо не встигли - рослини цвітуть, а земля на грядці ще не достатньо прогрілася, - доведеться пересаджувати розсаду. Так, у більші, краще літрові горщики чи контейнери.