19 грудня
Завантажити ще

Орнітолог про появу зелених папуг в Україні: Це погано – вони загрожують нашим птахам

Орнітолог про появу зелених папуг в Україні: Це погано – вони загрожують нашим птахам
Фото: ФБ Лариси Гамчук

Все частіше і частіше мешканці Чернівців, Львова, Харкова та Києва поряд із синичками та голубами у парках із подивом спостерігають яскраво-зелених великих папуг. Так-так, ви не помилилися - саме папуги знедавна влаштувалися в наших широтах. Хтось їх бачив і навіть підгодовує, а хтось дізнається про них тільки зараз.

Їдять сало і кидаються на котів

Відлітати дивовижні для наших широт птахи не збираються - почуваються тут цілком комфортно і, схоже, почали навіть розмножуватися. Так, у Чернівцях, наприклад, жителі говорять про невеликі зграйки у кількості від десяти і більше яскраво-зелених пернатих, що засіли на гілках одного дерева. На думку орнітологів, через кілька років – а перші такі повідомлення почали з'являтися ще у 2017-2019 роках - їх уже можна вважати місцевими представниками пташиного світу.

Сім років тому зелений екзот оселився в саду мешканки Київської області Лариси Гамчук – та успішно пережив кілька зим на салі та печиві, якими жінка його підгодовувала. І хоч спочатку, за її словами, був досить агресивним, через кілька років таку реакцію зберіг лише щодо кішок. В іншому – веде себе як звичайний вуличний птах.

Переживають морози до -20

У Чернівцях про зелених папуг у парках активно заговорили 2022 року. Тетяна Гаврилова з Чернівців півтора року спостерігала за публікаціями про них, а у березні 2023 року і сама стала свідком їхнього бенкету – пригощалися насінням каштанів. Окрім цього корму, мешканці підгодовують їх яблуками.

Професор кафедри зоології ЛНУ імені Івана Франка Андрій Бокотей. Фото: ФБ Андрія Бокотея

Професор кафедри зоології ЛНУ імені Івана Франка Андрій Бокотей. Фото: ФБ Андрія Бокотея

Звідки екзотичний птах міг з'явитися в Україні, як йому вдалося вижити взимку і чим він загрожує вітчизняним видам, Коротко про розповів учений-орнітолог, провідний науковий співробітник Державного природничого музею НАН України, професор кафедри зоології ЛНУ імені Івана Франка Андрій Бокотей.

За словами вченого, нові зелені пернаті мешканці наших парків – це прибульці з Індії, папуги Крамера. Щоправда, вони прилетіли звідти до нас не безпосередньо, а, найімовірніше, втекли з клітин або їх випустили господарі, тікаючи від війни чи з інших причин. Наприклад, через бурхливу вдачу і неприємний різкий крик, що теж може спонукати господарів відкрити клітку, а птах візьме і випурхне в кватирку.

- Папуги Крамера - це морозостійкий вид, здатний витримувати до -20 градусів, а кормів у нас для них вистачає - їхній раціон складається з насіння, горіхів, чого у нас більш ніж достатньо, - пояснює Коротко про Андрій Бокотей. – Але те, що він з'явився у нас і прижився, – це проблема. Хоча в інших країнах він оселився ще раніше – в Англії, Бельгії, Голландії, а нещодавно – й у Польщі. Це високо інвазивний вид (вид, що загрожує при поширенні біологічному різноманіттю. – Авт.), сильний і агресивний птах, який розширює ареал свого проживання. Будь-який інвазивний вид – це погано, а папуга Крамера – особливо.

Вижене дятлів і сов із дупел

Чому такий яскравий птах, який відрізняється від наших сірих і похмурих на вигляд горобців і граків, - це погано, пояснюється просто. Якщо тим же горобцям та гракам переселенець з Індії навряд чи загрожуватиме, то ось дятлам, шпакам, совам та іншим видам, які звикли селитися в закритих «квартирках» - у дуплах, доведеться нелегко.

- Папуга Крамера будує гнізда в дуплах, і будь-яка категорія наших птахів, що гніздуються у дуплах старих дерев, ризикує бути ними вигнаною, - пояснює Андрій Бокотей. – Зважаючи на те, що старих дерев, у яких і є дупла, ніде не люблять і намагаються зрізати тому, що вони найчастіше аварійні, проблема ускладнюється. Хоча саме такі дерева найбільше приваблюють птахів, комах та кажанів, внесених до Червоної книги. Тому папуга нашим птахам ще більше ускладнить життя і їх витіснятиме.

За словами вченого, поява та розмноження папуг в українських парках небажана, але боротися з цим навряд чи вдасться. Зелені пернаті ще із середини минулого століття активно розселяються по всій Європі. Десь їх намагаються відволікти від уже зайнятих місцевими птахами дупел за допомогою штучних, але це мало допомагає - без бою дісталося «житло» тільки сприяє їх розмноженню.

Природних ворогів, хижих птахів, у межах міст у папуг, що стали місцевими жителями, немає, так що їм ніщо не завадить будувати гнізда, створювати пари і розмножуватися.

Іноземні гості живуть у дуплах, виганяючи звідти дятлів та сов. Фото: ФБ Тетяни Гаврилової

Іноземні гості живуть у дуплах, виганяючи звідти дятлів та сов. Фото: ФБ Тетяни Гаврилової

Зелених папуг бачили біля Чорного моря у 2000-х

Папуги Крамера – перший вид папуг, що прижився в Україні. Спочатку на нашій території зелених пернатих помітили на Чорноморському узбережжі ще у 2000-х.

Якщо такий папуга уподобав дупло на сусідньому дубі – він уже звідти не полетить. За словами Андрія Бокотея, це осілі птахи, мігрувати вони будуть хіба що у разі різкого збільшення чисельності. Тоді молодняку ​​доведеться шукати нові «квартири».

Боятися, що папуги знищать урожаї яблук чи городів, поки не варто – все ж таки їх небагато. Але якщо розплодяться до розмірів справжньої пташиної армії – тоді так, цілком можливо. Хоча їм цілком може вистачити насіння кленів, ясенів, горіхів та іншого, чого в українських містах достатньо.

Годувати не треба – самі впораються

Підгодовувати їх, захоплюючись дивовижною для українських галок та сорок красою, орнітолог не рекомендує.

- Я взагалі противник підгодівлі птахів, якщо немає потреби, - зазначає Андрій Бокотей. - Якщо взимку дуже багато снігу та стоять тріскучі морози – тоді так. А в усіх інших випадках цього не слід робити. Підгодовуючи птахів, ми штучно збільшуємо чисельність тих же голубів, а у майбутньому - і папуг. Дикі птахи, повірте, самі знайдуть собі їжу - вони не потребують нашої підтримки. Навпаки, таким чином ми змінюємо їхній раціон у гірший бік, що згодом призводить до зниження у них імунітету та їхньої загибелі.

Так, за словами Андрій Бокотея, качки та лебеді на ставках у парках із задоволенням уплітають хліб, який їм кидають жалісливі городяни, але через одноманітний корм вони не отримують достатньої кількості вітамінів та мінералів. Це спричинило їхню загибель цього року у багатьох містах – не перенесли пташиний грип, занесений дикими птахами на водойми.

Незважаючи на те, що користі для наших птахів від появи зелених родичів мало, все ж таки стріляти по них з рогатки не треба. Якщо вони існують у природі – отже, за словами орнітолога, вони виконують певні важливі функції в екосистемі.

- Не можна сказати, що вони шкідники – у природі немає шкідливих видів, – наголошує Андрій Бокотей. – Ми всі міряємо собою – чи несуть людям користь ті чи інші види, а так міряти не можна. Але їхня поява в Україні, звичайно, безпосередньо пов'язана з людиною.

Поки що цей вид папуг є єдиним в Україні і, швидше за все, так і залишиться – сподіватися, що невдовзі у нас на березах та осинах кричатимуть «Полундра!» сірі жако і танцювати чубаті білі какаду не варто. Як зазначає Андрій Бокотей, більшість видів потребують специфічних умов для свого існування – це стосується температури та харчування. А папуги Крамера, скоріше, виняток із правил – вони можуть виживати за низьких температур і на різних кормах, що показує приклад їхнього підживлення салом та печивом на Київщині та яблуками у Чернівцях. Тому він тут почувається комфортно.

Аборигени наших парків (на фото – горлиця) дивляться на екзотичних гостей з недовірою. Фото: ФБ Лариси Гамчук

Аборигени наших парків (на фото – горлиця) дивляться на екзотичних гостей з недовірою. Фото: ФБ Лариси Гамчук