Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Правило «двох стін»: чи можна вибрати укриття в квартирі і де чатує небезпека

Правило «двох стін»: чи можна вибрати укриття в квартирі і де чатує небезпека
Фото: ДСНС України

Скільки разів за два роки повномасштабного вторгнення кожен з нас чув сигнали повітряної тривоги, скільки разів біг стрімголов у найближче бомбосховище або у підвал власного будинку? А скільки чули від близьких: «Тривога, «бахи», швидко за дві стіни!»? Горезвісні «дві стіни» стали звичним буденним терміном. Журналіст Коротко про вивчав нюанси цього правила.

У чому принцип правила "двох стін"?

Перша стіна покликана взяти на себе всю силу вибуху і відбити удар вибухової хвилі. Навіть якщо удар буде дуже потужним і стіна зруйнується, то вона все одно спрацює своєрідним "хвилерізом" і приглушить руйнівну силу.

Друга - повинна прийняти на себе уламки та інші наслідки руйнувань, захистивши людей, які перебувають за нею. Важливо – цей принцип має бути забезпечений у всіх напрямках можливого удару. Крім зовнішньої лицьової частини будівлі (фасаду), потрібно бути захищеним з боку даху та тильного боку. Якщо ви живете на останньому поверсі, така загроза стане особливо реальною. Так само як і ризики, якщо житло кутове. У таких випадках варто подумати про перехід усередину будівлі або спуститися на кілька поверхів униз.

Де знайти найкраще місце?

Якщо у вашій оселі є кілька місць, що знаходяться під прикриттям двох або навіть краще трьох стін, то при виборі позиції слід пам'ятати ще про кілька факторів.

По-перше, доступність води та гарна вентиляція. У разі обвалу будівлі це життєво необхідне.

По-друге, наближеність до вхідних дверей. Якщо доведеться оперативно залишати приміщення, це буде важливо.

По-третє, враховувати кількість загроз та ризиків уже за стінами. У цьому великий мінус ванної кімнати, де можна поранитися від осколків дзеркал або кахлю. Навіть бойлер, що висить над головою, у цьому разі становить небезпеку. З побоюванням варто поставитися і до вбиральні (є такі кімнати в будинках з покращеним плануванням). У ній є ризик недостатньої вентиляції. Віддайте перевагу коридору або міжквартирному тамбуру. Додатково вивчіть планування під'їзду. Там можуть бути місця, більш придатні для укриття, ніж у квартирі. Наприклад, внутрішній коридор та ліфтовий хол на поверсі.

Які стіни міцніші?

Самі стіни також відрізняються за своєю стійкістю і міцністю. Будівельники ділять їх на три типи залежно від прийняття навантажень: несучі, самонесучі та ненесучі. Перші – опора та основа всієї будівлі. В ідеалі саме така має бути однією з тих, за якими ви ховаєтеся. Вони не тільки найміцніші, але й ті, що мають найбільші шанси вистояти, якщо інші впадуть.

Другі – зовнішні конструкції, що захищають будинок від впливів довкілля та передають своєю вагою навантаження на фундамент.

Треті – у нашому випадку найпідступніші. Вони можуть відігравати роль декоративних, що поділяють житлову площу на приміщення і бути менш міцними. А вже в нинішні часи гіпсокартону взагалі не мають ніякої міцності. Переконуєте себе, що ховаєтеся за стіною, а вона скоріше обманка. Картонка загалом, а не перешкода для вибухової хвилі.

Зображення: @bezdomnie.ua

Зображення: @bezdomnie.ua

Про що потрібно пам'ятати, перебуваючи за двома стінами?

Завжди потрібно планувати свої дії, якщо вибух відбудеться і ваш будинок постраждає. Місце, де ви перечікуєте тривогу, у пріоритеті, має знаходитися поряд з виходом з квартири. Заздалегідь переведіть замок дверей у положення «відкрито», а ще краще - прочиніть самі двері. У разі деформації будівлі їх може заклинити.

Тут же (при виході) поставте ємність із водою. Місця багато не займає, але може стати в нагоді, якщо виникне пожежа. Вибігаючи на сходову клітку, краще облити себе водою. Зайвою така обережність точно не буде. Вогнегасник (якщо ви маєте) також варто розмістити поруч. І не забувайте про «тривожну валізку», її також слід постійно тримати на відстані витягнутої руки.

Що може врятувати?

Найкраще та відносно безпечне укриття – це, безумовно, бомбосховище. «Правило двох стін» - лише можливість частково убезпечити себе, якщо ви не встигаєте добігти до повноцінного укриття і змушені ховатися вдома. Про це треба пам'ятати постійно. «Стіни» не врятують у разі прямого влучення в будівлю ракети або масштабної пожежі, що виникла після атаки. Так само у цьому разі мало допоможуть і спеціальні пропозиції, такі як « Капсула життя ». Користь від укриття за двома стінами є при слабкій (далекій) вибуховій хвилі та захисті від осколків скла вікон, що вилетіли. І якщо станеться позаштатна ситуація, то у людини, яка потрапила в біду, завжди має бути план подальших дій.

До речі

Вивчіть основи тактичної медицини

Поранення можна отримати навіть за двома стінами. Тому обов'язково потрібно мати вдома аптечку та вміти нею користуватися.

- Вивчіть самостійно матеріали з тактичної медицини. Нині такого багато у відкритих джерелах. А краще підіть на курси. Це забере у вас години 3-4. Але навчить, як надати першу допомогу собі чи комусь із ваших близьких. Ми живемо в такий час, що хоча б турнікет та гемостатичний бинт має освоїти кожен. Щоб усі могли, за гострої потреби, зупинити критичну кровотечу, – радить читачам київський пожежник-рятівник Михайло.

Чому так? Тому що в зоні поразки у багатоквартирній забудові, як правило, багато постраждалих одночасно. І у надзвичайних служб не завжди вистачає сил та засобів оперативно надати допомогу за лічені хвилини всім. А у разі сильної кровотечі рахунок йде на хвилини.