В соцмережах є розповідь про жінку, яка подала оголошення про пошук роботи, вказавши, що має інвалідність, а отримала кілька десятків пропозицій... руки та серця. На вагу золота сьогодні навіть психічно хворі наречені (аби тільки була встановлена група) та самотні жінки з трьома та більше дітьми.
Укладання фіктивних шлюбів задля виїзду за кордон або звільнення від мобілізації сьогодні є однією з найпопулярніших схем ухиляння від військового обов’язку. По всіх куточках України нишпорять тіньові свахи, вишукуючи “провідниць” для своїх замовників, і непогано заробляють на таких оборудках.
Схема працює з перших місяців війни, проте зараз вже намагаються шукати протиотруту. В Єдиному державному реєстрі судових рішень можна знайти вирок дівчині із Житомира, яку судили за участь у незаконному переправленні особи через державний кордон шляхом укладання фіктивного шлюбу.
Втім, це не прецедент, а рідкісний випадок у судовій практиці. Юристи сумніваються, що вона може бути поширеною.
Наталка (ім’я вигадане. – Ред.) саме з тих дівчат, за якими полюють новостворені “шлюбні агенції”. Дівчина має інвалідність І групи, минулого літа закінчила другий курс вишу і, напевне, потребувала грошей. Її розшукала людина, яка в судовому вироку іменується ОСОБА_2, на замовлення ОСОБИ_1, до якої звернувся клієнт. "Руку" Наталки оцінили не так щоб високо - $1500, але вона погодилась (середні розцінки на фіктивний шлюб стартують від $2000 і можуть сягати $10 000. – Ред.).
2 серпня 2022 року ОСОБА_1 остаточно погодила з Наталкою суму та умови передачі грошей: першу частку вона отримає в Україні, другу – після перетину кордону. І вже 4-го числа шлюб був зареєстрований.
Перший транш - $800 - Наталка отримала від новоспеченого чоловіка 16 вересня. Власне, на цьому її подружнє життя і завершилося. До автомобіля, де відбувалася зустріч, зазирнули працівники поліції з санкцією на обшук і все задокументували.
Можна уявити стан дівчини, коли вона дізналась, що проходить підозрюваною по справі за ч. 3 ст. 332 Кримінального кодексу, яка передбачає від 7 до 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Порятунком стала угода про визнання провини, яку суд затвердив через рік після вищеописаних подій. Дівчині присудили п’ять років умовно з іспитовим строком у два роки.
З судового рішення випливає, що Наталка стала невільною учасницею поліцейської спецоперації. Наречений, а все на те схоже, був підставною особою.
Звісно, правоохоронці полювали не на студентку, а на організаторів фіктивних шлюбів (проти ОСОБИ_1 - і це також є в судовому вироку - кримінальна справа виділена в окреме виробництво).
Наталка не перша, кого покарали хоч і не прямо, але по факту за сприяння в ухилянні від військового обов’язку. Подібний вирок – 3 роки умовно - нещодавно отримала 25-річна жінка зі Львівщини з інвалідністю ІІІ групи, яка уклала фіктивний шлюб зі своїм 20-річним родичем. Жительці Івано-Франківщини була вручена схожа підозра. Організаторку “шлюбної агенції” затримали на Одещині.
Тобто поліція активізувалася, і прикордонники також. Тільки в цьому листопаді на державному кордоні розвернули п’ять пар з ознаками фіктивного шлюбу.
- Я не можу розголошувати, як виявляються ці ознаки, щоб не давати підстав обійти контроль, - прокоментував для KP.UA речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко. – Але можу запевнити, що аналізується дуже великий обсяг інформації.
Однак юристи вважають, що масово «наречені» та організатори покарані не будуть.
- Рішення прикордонників про непропуск можна оскаржувати, бо визнати шлюб фіктивним може тільки суд, - каже адвокат Олександр Кудрявцев. – А довести фіктивність в суді дуже важко, бо треба доводити суб’єктивну сторону. Рішення Житомирского суду базувалося на не зовсім стандартних обставинах – була підставна ситуація, було визнання дівчиною своїх намірів. Якби вона нічого не сказала, то довести умисел фактично неможливо. І за мирних часів чоловіки брали шлюб з жінками з інвалідністю. А якщо через кільки днів після РАЦСу пара поїхала за кордон, то завжди були і шлюбні подорожі.
Тобто ключову роль відіграє зізнання однієї зі сторін, каже адвокат.
- Можна припускати, що шлюб фіктивний, можна навіть бути в цьому переконаним, але зібрати докази дуже важко. Навіть якщо пара не має спільного проживання та інтимних стосунків, це нічого не значить, бо держава не може регулювати приватне життя. Шлюб укладений в державному органі, внесений в реєстр, видане свідоцтво державного зразка. Все законно.
Показовою є історія, яка в 2017 році прогриміла на всю Україну. 22-річний хлопець одружився з 80-річною жінкою – власною бабусею, щоб уникнути призову від армії. Шоковані воєнкоми звернулися в поліцію, але звідти написали, що порушень не вбачають, шлюб чинний.
Звісно, на шлюб, укладений з корисливих мотивів, не чекає довга та щаслива доля. Опинившись у безпеці, втікачі від мобілізації прагнуть якомога швидше скинути із себе пута Гіменея. Тим паче, що сьогодні, перебуваючи за кордоном, можна легко розірвати укладений в Україні шлюб.
- До мене звертаються і жінки, і чоловіки, які одружилися, а вже через тиждень хочуть розлучитися. Я їм пояснюю: так не можна, бо це буде вказувати на фіктивний шлюб. Ідуть відмовки: ми жили п’ять років разом, все було добре, а як розписалися, то не зійшлися характерами, - ділиться юрист Анна Стрижкова. – От навіть учора з-за кордону звернуся чоловік, який “прожив” з дружиною всього місяць.
Анна каже, що потенційний клієнт обіцяв будь-які гроші, аби його бажання якнайшвидше збулося.
- Він завів ту ж пісню: жили разом пів року, а коли розписалися, то вона зрадила... Я дослідила соцмережі. За шість місяців цей чоловік обнімався на фото з двома іншими жінками, а у його дружини теж, судячи по фото, був інший хлопець. Коли я відіслала ті фото і сказала, що ваш шлюб фіктивний, клієнт брудно вилаявся і мене заблокував. Я б могла взяти цю справу, могла б просто взяти гроші, але певні моменти завадили це зробити.
До речі, фіктивний шлюб має не тільки свої якісь вигоди, а й ризики. Поки він не розірваний, не варто купувати якісь коштовні речі, бо то все ділитиметься навпіл. Жінка з інвалідністю навіть до розлучення може подати позов до офіційного чоловіка на аліменти, мотивуючи це тим, що він їй не допомагає.
В соцмережах можна зустріти чимало оголошень про пошук наречених з інвалідністю. Пишуть не тільки ухилянти, а й втомлені хлопці з фронту. От що нам розповіла адміністраторка групи Клуб знайомств людей з інвалідністю "Сила духу" Іванна Божук:
- Оголошення про фіктивні шлюби почали надходити в нашу групу з травня 2022 року. Спочатку ми з колегами (в групі 4 адміністратори) не зрозуміли, що це таке, бо все було замасковане під пропозицію допомоги дівчатам з І групою інвалідності з виїздом за кордон. Особисто я навіть не знала, що таке можливо - ухилитися від мобілізації, одружившись із людиною з інвалідністю.
Зрозумівши нарешті, що криється під такими завуальованими пропозиціями, ми вирішили, що подібні оголошення пропускати не будемо. Як тоді сказала одна із колег: "Ми не знаємо, скільки дівчат, погодившись на такі шлюби, вже плачуть десь покинуті напризволяще".
Згодом оголошення про фіктивні шлюби почали писали прямим текстом, відкрито пропонуючи житло чи виїзд за кордон, утримання, гроші. Якщо в групі на стадії публікування можна було відхилити допис і заблокувати учасника, то прилітало в особисті ще цікавіше.
Писали молоді хлопці від 23 років прямо з фронту, зі шпиталів. З одним у мене склалася розмова, йому було психологічно важко. Ми продовжували говорити навіть тоді, коли я пояснила своє негативне ставлення до порушення законодавства України, а для мене, перш за все, фіктивний шлюб є злочином, бо моральні якості і поняття порядності у всіх свої, а закон один для всіх. Отже, навіть після всіх пояснень він писав, що просто не може більше бути там. І я розумію: не кожному дано бути героєм, не у кожного психіка витримує війну. І хочеться, щоб всі повернулись додому.
А ще писали мами, сестри... Найшокуюче повідомлення було від жінки, яка шукала фіктивну наречену з інвалідністю для свого чоловіка... Вона була у відчаї.
Як емпатичній людині мені усіх шкода. Але ніхто не думає, як дівчатам і жінкам читати такі пропозиції, оголошення... наче про пошук товару. Це ображає, принижує і розчаровує. Перш за все, що про тебе можуть подумати, мовляв, ти ладна за гроші покинути звичне життя, ніби воно вкрай пусте. І настільки дурна, щоб довірити свою фізичну залежність абсолютно чужій людині.
У нашій групі я не зустрічала дівчат, що схвально ставилися до пропозицій фіктивних шлюбів. У нас за статистикою середній вік учасників 34-44 роки, а шукають переважно молодших. Є навіть спеціальні групи саме для такого пошуку, там відверті торги. Там жах...
Якщо підсумувати коротко: ми проти таких оголошень, але за особисті листування відповідальності не несемо. Серед наших знайомих немає таких шлюбів.
Є випадки, коли люди з інвалідністю за власним бажанням служать в ЗСУ. Але це інша історія.