28 грудня
Завантажити ще

Полотнищ багато, а символ – єдиний. Чому не варто перейматись через пошкоджений вітром прапор

Полотнищ багато, а символ – єдиний. Чому не варто перейматись через пошкоджений вітром прапор
Фото: Нікіта Галка/ suspilne.media

Над Дніпровськими схилами у Києві знову майорить синьо-жовтий прапор. Полотнище, навпіл розірване вітром вночі 27 листопада, столична влада оперативно замінила на нове.

Тим часом соцмережами ширяться чутки, що роздертий “головний” прапор держави – це, мовляв, недобрий знак.

Чому не треба надавати уваги таким речам і чи може бути в Україні головний чи другорядний прапор, з’ясовувала KP.UA.

Підгледів у Баку

Полотнище розміром 16 на 24 метра на території Національного музею історії України у Другій світовій війні підняли увечері 22 серпня 2020 року, приурочивши подію до Дня державного прапора. Вистота флагштока - 90 метрів, вага – 32 тонни. Це був найвищий і найбільший стаціонарно встановлений прапор на всю країну. Таким він залишається і донині.

Як і будь-який проєкт, споруда мала своїх поціновувачів і критиків, які оголосили її “прапором Кличка”, натякаючи на піар-проєкт столичного мера. Ідея дійсно належала йому, але була не стільки авторська, скільки запозичена. У 2017 році Кличко відвідав Баку - столицю Азербайджану - і оцінив 162-метровий флагшток з прапором 70 на 35 метрів, який встановлений на площі Державного прапора. Під час зустрічі з мером Баку Гаджібалой Абуталибовим київський голова сказав, що давно хоче у Києві щось подібне.

В середині грудня того ж року КМДА офіційно оголосила, що гігантський флагшток державного прапора України встановлять на вул Лаврській, 27. В систему закупівель Prozorro була закладена стартова вартість робіт в сумі 47,5 мільйона гривень.

Віталій Кличко пообіцяв, що "головний, найбільший прапор нашої держави" піднімуть до 23 серпня 2018 року. Флагшток планувався висотою 75 метрів, розмір полотна - 12,5 на 19 метрів.

Найвищий прапор в Україні підняли 22 серпня 2020 рік. Фото: kyivcity.gov.ua

Найвищий прапор в Україні підняли 22 серпня 2020 рік. Фото: kyivcity.gov.ua

Змагання флагштоків

Та сталося трохи не так, як гадалося. Суспільство, яке завжди вміло добре рахувати гроші, обурила сумма, яку чиновники збиралися витратити на “головний і найбільший”. Активісти навіть вирахували, що прапор у Дніпрі, який на той час планувався як найвищий, має флагшток у 72 метри, а вартість його споруждення вшестеро дешевша за київський проєкт.

Противники марнотрацтва звинувачували команду Кличка в показушності, тяжінні до тоталітарної гігантоманії, бажанні привласнити кошти. Навіть порушувалося питання, що нове будівництво на території уже діючого музею і тим паче біля Києво-Печерської лаври є незаконним.

У лютому 2018 року КМДА під тиском критиків скасувала скандальний тендер, але мер від свого не відступився. Тим більше, що в серпні того ж року в Дніпрі підняли синьо-жовте полотнище розміром 12 на 18 метрів на 72-метровий флагшток, і це було зафіксовано в Книзі рекордів України як "найбільший державний прапор".

В кінці лютого 2020 року перший заступник голови КМДА Микола Поворозник офіційно повідомив, що постійна комісія Київміськдержадміністрації підтримала проєкт спорудження флагштока на території меморіального комплексу Національного музею історії України у Другій світовій війні за рахунок благодійників. Меценатом виступив фонд "Майбутній Київ", бенефіціарами якого були Віталій Кличко та його експерший заступник Ігор Ніконов, який входив у топ-100 найбагатших людей України 2021 року, за версією журналу “Фокус”.

В новому проєкті флагшток перевищував рекорд Дніпра уже не на 3, а на 15 метрів.

Серпень 2021 року. Найбільший державний прапор розгорнуто на фестивалі Бандерштат під Луцьком. Фото: facebook.com/praporukrainy

Серпень 2021 року. Найбільший державний прапор розгорнуто на фестивалі Бандерштат під Луцьком. Фото: facebook.com/praporukrainy

Технічна споруда

Прапор, урочисто піднятий у серпні 2020 року, і розірване полотнище 27 лютого – це не один і той самий відріз тканини. За час свого існування прапор було пошкоджено і змінено кілька разів. Крім того, його міняють з технічних міркувань. З відкритих джерел відомо, що існує чотири комплекти прапорів на різні пори року.

Коли вирує негода, прапор приспускають, про що зазвичай повідомляється на сайті КМДА. Приспустили і цього разу, однак жодна, навіть найміцніша тканина не має гарантії від пошкоджень стихією.

Флагшток і власне прапор знаходяться на балансі комунального підприємства "Спецжитлофонд". По суті, це звичайна технічна споруда, яку обслуговує спеціальна група. Спущення та підняття прапора здійснюється автоматично. Розрахунковий час - 6 – 7 хвилин. На заміну полотнища виділяється більше години.

Вперше після початку великої російської агресії прапор замінили 5 березня 2022 року, коли він також зазнав пошкоджень від вітру. Полотнище, яке зустріло війну, зараз зберігається у Національному музеї історії України у Другій світовій війні.

Не тканина, а символ

Встановлений в Києві державний прапор - найвищий в Україні, але головним називати його не можна. У нас немає головного прапора, бо це символ, який може бути втілений в безлічі образів.

- Подертий шматок тканини ніяк не може вплинути на нашу долю, бо це всього-на-всього матеріал. Конспірологія на рівні темних забобонів – дурниці, - каже відомий геральдист Олексій Руденко. – Прапор – це один із головних символів країни і народу. У нас він називається і державним, і національним. Це дуже суттєво, бо в деяких країнах між цими поняттями є різниця, а у нас її немає. У нас це одне і завжди те саме поєднання двох рівновеликих смуг – синьої та жовтої із співвідношенням сторін 2 до 3-х. Як символ єдності держави і народу. Якщо одну тканину замінять іншою, це не матиме ніякого значення, бо то суто технічна робота, яку можна виконувати хоч кожен день.

Геральдист вітає, що київська влада оперативно відновила прапор. Бо з 24 лютого цей символ набув нового змісту – віри у нашу стійкість та непереможність.

Цікаво знати

Найбільший прапор України зараз в Америці

Жовтень 2023. На Капітолійському пагорбі у Вашингтоні. Фото: facebook.com/praporukrainy

Жовтень 2023. На Капітолійському пагорбі у Вашингтоні. Фото: facebook.com/praporukrainy

Насправді прапор біля Національного музею історії війни найвищий, але не найбільший в Україні. Рекордне синьо-жовте полотнище було пошите і розгорнуте у 2012 році в Києві біля Національного університету ім. Т. Г. Шевченка. Його розміри 60 на 40 м - 2400 квадратних метрів, що було зафіксовано в Книзі рекордів України.

- Відтоді прапор об’їздив всі обласні центри та багато інших містечок України. Його розгортали на честь героїв Крут, Холодного Яру, під Бахмутом, під Маріуполем, на багатьох фестивалях та спортивних змаганнях. Він був у Кракові, інших містах Європи, - розповів виконавчий секретар громадської організації “Батьківщина молода” Василь Іванченко.

Наприкінці жовтня найбільший український прапор був розгорнутий на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні, куди його привезли представники фонду Razom for Ukraine. Зараз він знаходиться у Нью-Йорку, а ще звідти він мандруватиме світом, щоб нагадувати про Україну, показувати єдність її народу.