25 травня
Завантажити ще

У 2024 році в Україні почнуть вводити програму поширення української мови – що вона передбачає

У 2024 році в Україні почнуть вводити програму поширення української мови – що вона передбачає

В уряді розроблена державна цільова програма розвитку та поширення української мови, яку планується ввести з наступного року.  Як розказав агенції «Укрінформ» т.в.о міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв, відповідно до цієї програми будуть  реалізовуватись заходи, пов'язані з популяризацією, вивченням української мови. 

- Хтось може вільно спілкуватись українською, хтось ще переходить. Але українська мова вже опанувала майже повністю публічний простір, люди переходять на українську і в побутовому спілкуванні, і в бізнесі. Міністерством розроблена і незабаром буде прийнята урядом державна цільова програма розвитку та поширення української мови. Вона діятиме з наступного року. Відповідно до цієї програми ми будемо реалізовувати заходи, пов'язані з популяризацією, вивченням української мови, - зазначив Карандєєв.

За його словами, існує програма для вивчення української мови для ветеранів війни, а також для інших категорій, зокрема переселенців з південних і східних регіонів, де значною мірою була поширена російська як мова побутового, приватного спілкування.

- Ці люди не мають достатньо розмовної практики, чудово розуміючи українську. Але їм важливо відчути свою спроможність нею спілкуватись. Тому ми плануємо створення розмовних клубів, запуск мовних курсів, професійних у тому числі. Розробку різного роду словників, вузькопрофільної термінології, - пояснив т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України.

Він додав, що мета уряду та міністерства -  пропаганда й популяризація української мови «як інструменту не просто комунікації, а й фіксування і виявлення своєї національної ідентичності і демонстрації свого внутрішнього опору ворогу, для якого російська мова є рідною». 

Щодо скандалу, що стався з колишньою народною депутаткою Іриною Фаріон, то Карандєєв наголосив, що мовознавиця «не заслуговує на те, щоб бути людиною, яка може створити розкол у суспільстві».

- Лише зважаючи на епатажність цього її виклику на нього взагалі звернули увагу.  Насправді ніхто не насмілювався навіть порушувати це питання під час війни. Наразі україномовні українці й ті, хто ще спілкується в побуті російською мовою, всі однозначно об'єднуються в опорі ворогу, - наголосив Карандєєв.

Скандал виник після інтерв'ю Фаріон Яніні Соколовій від 4 листопада. Мовознавиця заявила, що "немає російськомовного населення, є українці і є кацапи". Вона також заявила, що «категорично не приймає» і "не може назвати українцями” бійців, які говорять російською мовою.

Слова мовознавці обурили багатьох українців. 14 листопада студенти «Львівської політехніки», де працювала Фаріон, вийшли на мітинг з вимогою звільнити її.  15 листопада СБУ відкрила справу проти екснардепки за чотирма кримінальними статтями - порушення рівноправності громадян, образа честі й гідності військовослужбовця, порушення таємниці листування та порушення недоторканності приватного життя.

16 листопада стало відомо про звільнення Фаріон. Вона заявила, що буде подавати в суд.