Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Міні-ківі з Гімалаїв: актинідія боїться котів, а вітаміну С містить більше, ніж лимон

Міні-ківі з Гімалаїв: актинідія боїться котів, а вітаміну С містить більше, ніж лимон
Фото: wikipedia.org

Екзотична рослина вподобала наш клімат. Актинідія прекрасно переносить українські зими і тішить своїм гарним зовнішнім виглядом. А ще дає багатий врожай смачних ягід. Тому все частіше цю рослину можна побачити у садах по всій Україні.

Що ж це за дивна ліана, які умови необхідні, аби виростити антинідію на своїй ділянці, та чим корисні її ягоди – дізнавалася KP.UA.

Квіти – наче жасмин, а смак плодів – як у інжиру

Рослина – загадка! Не дерево і не кущ, схожа одночасно і на ківі, і на аґрус. Це і є актинідія. Потужна ліана, яка може виростати до 10 метрів. Існує твердження, що її назва походить від латинського слова actis - зірка. Родом з Гімалаїв та Південно-Східної Азії, актинідія добре почувається  в українському кліматі. Існує майже 80 видів цієї рослини.

- Актинідія швидко обвиває альтанки, перголи, сітки, і цікаво те, що стебло закручується проти годинникової стрілки, - розказав KP.UA менеджер агрогосподарства «ВолСад» Іван Кухаренко. – Актинідію безпечно садити біля будівель, але найчастіше її висаджують саме біля альтанок. Рослину можна підв’язувати, стебла направляти туди, куди треба: ліана гнучка і піддається формуванню.

Актинідія любить напівтінь, тому краще висаджувати її на західному, північно-східному та північно-західному боці, і у слабкокислі ґрунти. Загалом, рослина не вибаглива. Але важливо слідкувати, аби корені її занадто не підмокали, бо почнуть гнити. І бережіть від котів! Ці тваринки полюбляють актинідію, як валеріану, тому можуть обгризати молоді пагони.

- Ще важливий момент: на ділянці обов’язково треба висаджувати і «жіночі», і «чоловічі» види рослини, - каже Іван Кухаренко. - Квітки на чоловічих ліанах – це суцвіття. А от на жіночих – поодинокі. Квітне актинідія дуже гарно, квіти молочного або жовтого кольору, з приємним ароматом. Трохи нагадують жасмин.

Хочете ласувати смачними і корисними плодами? Тоді хоча б двічі на рік треба підживлювати рослину. Садівники підкреслюють, що актинідія дійсно близький родич ківі. Рослину інколи так і називають – міні-ківі. При цьому її плоди одночасно нагадують і аґрус: невеликі (до 4 см) та соковиті ягоди можуть бути і зеленого, і жовтого, і темно-червоного кольору. А смак взагалі залежить від сорту рослини. Комусь нагадують той же аґрус, іншим – ананас, а хтось каже, що ці ягоди, наче інжир. Зазвичай достигають в період з серпня аж до середини жовтня. А от плодоносити актинідія починає на 3-4-й рік після посадки.

Садівники кажуть, що актинідія - це близький родич ківі. Фото: soncesad.com

Садівники кажуть, що актинідія - це близький родич ківі. Фото: soncesad.com

«Воює» з хвороботворними вірусами

У східній медицині актинідію шанують. Тамтешні знахарі використовують для лікування різноманітних хвороб усі частини рослини: листя, плоди, пагони і навіть кору. Наші ж лікарі підкреслюють: плоди актинідії дійсно корисні, адже містять таку велику дозу вітаміну С, що залишають далеко позаду чорну смородину та цитрусові.

А ще у міні-ківі є:

  • провітамін А,
  • вітаміни Р, К, Е,
  • калій,
  • кальцій,
  • йод,
  • марганець.

Перш за все, актинідія допомагає у процесах травлення. Також допомагає імунній системі людини «воювати» проти вірусів та бактерій.

- З’їжте лише кілька ягідок актинідії на день – і ваша імунна система буде вам вдячна, - каже KP.UA дієтолог Наталія Воробій. – Додавайте плоди актинідії у раціон - і не матимете проблем зі сном, почуватиметесь енергійно, сповненими сил. Ще ці ягоди – справжня знахідка для тих, хто хоче схуднути, адже в 100 грамах актинідії всього 47 калорій.

Плоди актинідії схожі і на аґрус, але їхній колір може бути різноманітним: від зеленого до пурпурового. Фото: ekomalina.com.ua

Плоди актинідії схожі і на аґрус, але їхній колір може бути різноманітним: від зеленого до пурпурового. Фото: ekomalina.com.ua

Також плоди актинідії у щоденному раціоні здатні допомогти:

  • у боротьбі з печією,
  • знижують артеріальний тиск,
  • регулюють обмінні процеси в організмі,
  • допомагають позбутися закрепів,
  • нормалізують рівець цукру у крові.

Треба з обережністю ласувати актинідією алергікам. І узагалі відмовитися від цього екзота тим, хто страждає на розширення вен, підвищене згортання крові. А якщо переїсти ягід, то можна отримати харчове отруєння з усіма неприємними наслідками. Здоровій людині на день достатньо з’їдати до 100 грамів ягід.

Квіти актинідії трохи схожі на жасмин, і також мають приємний аромат. Фото: wikipedia.org

Квіти актинідії трохи схожі на жасмин, і також мають приємний аромат. Фото: wikipedia.org

Як зберігати актинідію

Вчені стверджують, що всі біологічно активні речовини зберігаються у плодах актинідії і при сушці, і при заморожуванні, і навіть при консервації. Тому сміливо можна готувати з ягід джеми, варення, мармелад.

Якщо надаєте перевагу свіжим плодам, то краще зберігати їх у холодильнику. Там ягоди можуть пролежати свіжими аж до двох місяців.

Потужна ліана швидко обвиває альтанки, перголи, сітки. Фото: posadka.com.ua

Потужна ліана швидко обвиває альтанки, перголи, сітки. Фото: posadka.com.ua

Що приготувати

Мармелад! Але такий, який зберігається у банках, і його можна додавати до млинців, у каші, а також смакувати з чаєм.

Інгредієнти:

  • Ягоди актинідії – 1 кг
  • Цукор – 500 грамів
  • Вода – 1 склянка

Ягоди актинідії помити та перебрати. Засипати в каструлю, додати воду і варити на невеликому вогні доти, доки плоди не стануть м’якими. Трохи охолодити, ретельно перетерти блендером або через сито. Утворену суміш засипати цукром і знову варити хвилин 30-40 на помірному вогні, постійно помішуючи. Маса має загуснути. Гарячий мармелад розлити у заздалегідь підготовлені банки. Можна зберігати у прохолодному та сухому місці протягом усієї зими.

Всі корисні речовини актинідії зберігаються навіть при консервації, тому з ягід можна сміливо готувати корисні джеми та мармелад. Фото: cdn.vegetariantimes.com

Всі корисні речовини актинідії зберігаються навіть при консервації, тому з ягід можна сміливо готувати корисні джеми та мармелад. Фото: cdn.vegetariantimes.com