Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
1 травня
Завантажити ще

Пенсійний блеф по-кремлівськи: людям похилого віку в окупації продовжують обіцяти великі гроші

Пенсійний блеф по-кремлівськи: людям похилого віку в окупації продовжують обіцяти великі гроші
Фото: REUTERS

Повільно, але прозрівають ті донецькі пенсіонери, хто повірив росіянам і пристрасно хотів «жити в Росії», «отримувати російські пенсії» і згадувати СРСР як зразок безхмарного та благополучного життя на межі процвітання. З російськими пенсіями на окупованих територіях зараз відбувається неймовірний казус, ставлення до якого шанувальники «російських весен» висловлюють здивованим: «Ой, невже нас обдурили?».

Отримання пенсій на непідконтрольних територіях України зараз тема №2 після обстрілів по обговорюваності. Усі роки починаючи з 2014 року людям похилого віку йшло нарахування з Пенсійного фонду України (хоч і отримати ці гроші було проблематично) і видавалася фінансова допомога так званих «ЛНР» та «ДНР» (ці суми за бажання можна було оформлювати). Нині ситуація змінилася. Після того як у РФ назвали ці території своїми «новими регіонами», була запущена процедура переоформлення пенсій за російською системою. Звичайно, за наявності паспорта з «двоголовим птахом», який так чи інакше відсікає людину від українських виплат.

Бюрократична машина запустилася з 1 березня 2023 року і на даний момент мала досягти піку, а при перерахунку платежів кожен донецький (мелітопольський, бердянський) пенсіонер мав побачити на своєму рахунку гідну суму. Так обіцялося.

Середня температура по лікарні

Адекватні діти та онуки з 2014 року намагаються пояснити своїм старикам, що Росія не може в принципі дати нічого доброго звичайній людині, яка не має зв'язків у верхах або зухвалого цинізму, набутого в 90-ті. І тим більше пенсіонерам, які розглядалися в цій країні як прикрий тягар до бюджету.

Але якщо вже окупували - платіть. І ось Росія оголошує про нарахування пенсій людям похилого віку на окупованих територіях з березня 2023 року. Пенсіонерів переповнюють емоції – довгоочікувані гроші, які не поміщатимуться в гаманець, стають дедалі ближчими. Білозубим американським пенсіонерам, які подорожують по всіх усюдах, вже ніхто не заздрить. Скоро самі поїдемо куди захочемо, кажуть донецькі бабусі та дідусі.

Напередодні раптового збагачення людей похилого віку донецькі та луганські торговці піднімають ціни на все – від свинячих хвостів до антикварних меблів. Адже незабаром товар змітатиметься з прилавків «новими росіянами»! За торговцями комунальники підняли тарифи на електроенергію.

У березні сплески пенсійної радості переходять у невдоволене булькання.

По-перше, з'ясовується, що для подання документів на перерахунок російської пенсії потрібно стати в чергу. А перед цим – стати в чергу на отримання талона, щоб стати в чергу на подання документів. У квітні талони видавалися на жовтень, зараз – на квітень наступного року.

По-друге, перші «ластівки», які отримали нову російську пенсію, принесли на крильцях новину, що чутки про величезні російські пенсії, м'яко кажучи, перебільшені. Що 20 000 – 30 000 рублів (7200 – 10 900 грн), може, хтось і отримуватиме, але це явно не колишні вчителі, лікарі, інженери і навіть не шахтарі. Мінімальна пенсія у «Л/ДНР» становила 10 000 рублів (3600 грн). Після перерахунку вона збільшилась у середньому на 200 (72 грн), 300 (109 грн), 500 рублів (181 грн).

– Дивіться: Пушилін нещодавно заявив, що середня пенсія у «ДНР» – 19 170 рублів (6975 грн). Моя мама отримує 10 000 рублів (3600 грн), і багато моїх знайомих теж отримують 10 000. А хтось отримує 30 000 рублів (10 900 грн), але навіть не уявляю, хто це може бути. Напевно, якісь депутати чи мери міст. У середньому виходить симпатична сума. За фактом – велика частина людей похилого віку живе в натуральних злиднях, - розповів анонімно один із мешканців окупованого міста.

"Ой, нічого не змінилося!"

У місцевих пабликах донеччани шаленіють, мовляв, а де ж обіцяні десятки тисяч? "Моїй мамі, яка пропрацювала на шахті 27 років рукоятницею, додали до її 10 000 рублів (3600 грн) ще 618 рублів (224 грн)", - пише одна жінка.

«У нас до 10 000 додали комусь 400 (145 грн), комусь 600 (218 грн), 700 рублів (254 грн). У нас вийшло так, що хто працював – той нічого не отримав, а хто удома сидів і стажу не заробив, той у шоколаді. Дурдом якийсь!» - обурюється одна донеччанка.

«Дуже рідко хто має 20 000 – 30 000 рублів пенсії. В основному від 10 до 15 тисяч рублів», - нагадує місцевий житель, і з ним багато хто погоджується.

«Депутат їсть м'ясо, а жебрак капусту, але в середньому ми всі їмо борщ...» - резюмує один учасник обговорення.

Окремою групою стоять скривджені пенсіонери, у яких після перерахунку суми пенсії не змінилися.

«У мене батько – шахтар. Пенсія - 16 000 рублів, він працював "ГРОЗом" (гірник очисного вибою, одна з основних шахтарських професій. - Ред.) у шахті. Не змінилася пенсія», - повідомляє син одного донецького шахтаря.

"Моя шахтарська пенсія – 13 000 рублів (4730 грн). На пенсії я 10 років. Коли йшов на пенсію, у перерахунку вона була 350 доларів. Нині це 130 у перерахунку на «бакси». Перерахували зараз - пенсія залишилася незмінною. Це ж капець!" – пише колишній гірник.

Поруч із ними – одержувачі соціальної пенсії у 7300 рублів (2650 грн), яким перерахунок взагалі не загрожує. Тут ситуація інша: у когось у ході війни загубилась трудова книжка, і довести робочий стаж практично неможливо. Хтось працював без офіційного оформлення, отримуючи зарплату у конверті. А хтось з'ясував, що до 2014 року до архівів кілька років не вносилася інформація про пенсійні відрахування працівників підприємства (про це повідомляють колишні працівники великого підприємства – шахти ім. Засядька).

Надбавки не буде

Страждання донецьких пенсіонерів, котрі не отримали обіцяного, не зрозумілі навіть російським. Взагалі останнім часом велика Росія чомусь недолюблює свої «нові регіони», а якщо стосується грошей, то ненависті і не приховує. Поки офіційні ЗМІ захлинаються від захопленням, що «Ямало-Ненецький округ допоміг побудувати школу в місті Кіровське», жителі Ямало-Ненецького округу пригнічено дивляться на власну розвалену ще 20 років тому альма-матер. А вже після того, як Держдума всерйоз почала розглядати пропозицію знімати з російських пенсіонерів по 3% пенсії, щоб зібрати грошей для пенсій донецьким та луганським старикам, рівень "любові" підскочив до небес.

Грошей на пенсії бракує: Путін витрачає на війну проти України 720 млрд рублів на місяць, це приблизно 1 млрд рублів на годину. Якби просто роздав би ці гроші людям похилого віку, то кожен з 41 млн російських пенсіонерів отримав би прибавку в 17 561 рубль до пенсії. Але "великий геостратег" сучасності вирішив інакше.

А щоби пенсіонери не плакали, наступного року обіцяють пенсії проіндексувати на 7,5%, щоб компенсувати зростання інфляції. Тільки вона вже 15% у «материковій» Росії. На «диких полях» окупованих територій - всі 20-25%. Ніхто не знає, які завтра будуть ціни на хліб та молоко, тому все одно пенсії тут будуть курям на сміх. І вже зовсім не ті, про які мріяли фанати Сталіна, Брежнєва та ковбаси по 2,20. Бо всі гроші підуть на війну. Заздалегідь програшну, але таку по-путінськи "цікаву".