23 листопада
Завантажити ще

Лікар про сезон грипу та ковід: Організм може боротися з будь-якою хворобою. Головне - не заважати

Лікар про сезон грипу та ковід: Організм може боротися з будь-якою хворобою. Головне - не заважати
Фото: Thorsten Frenzel із сайту Pixabay

Осінь – традиційна пора застуд. Цього року тепла погода трохи відсунула період, коли всі масово почнуть чхати і кашляти, але в МОЗ уже прогнозують, які нові штами грипу на нас чекають, а в Європі тим часом повідомляють, що почастішали випадки захворювання на коронавірус. На жаль, також різко зросла кількість хворих на ковід і на Львівщині.

Що робити для профілактики вірусних хвороб? Як зрозуміти, що ти і твої близькі підхопили вірусні захворювання? Чи можна без теста відрізнити грип від корони? І що робити, якщо все-таки підхопили застуду, грип чи гірше? Про це KP.UA поговорила із терапевтом Русланом Івановичем Добровольським.

“Дотримуйтесь здорового способу життя і добре спіть”

- Руслане Івановичу, як зараз справи із вірусними інфекціями? Чи варто їх боятися?

Руслан Добровольський. Фото: facebook.com/rusiw

Руслан Добровольський. Фото: facebook.com/rusiw

– Зараз у нас є така тенденція – лякати людей хворобами. До великої війни всіх лякали ковідом, але коли вона почалася, проблема ковіда раптово зникла з інформаційного поля – і нічого не сталося. Якщо не лякатися, життя триває і все йде своєю чергою.

Безперечно, восени в результаті зміни клімату, вологості, світлових режимів збільшується кількість простудних захворювань - так наш імунітет пристосовується до умов середовища, що змінюється, виробляє імунітет проти інфекцій. І цього року також є віруси, які вражають верхні дихальні шляхи.

У моєму колективі випадків захворювань на респіраторні вірусні інфекції немає: зараз я служу в армії. Коронавірусу тут теж немає. В інших колективах його діагностують ще вчорашніми тестами. Однак є ймовірність, що новий штам коронавірусу дуже зміниться - тоді будуть потрібні вже нові тести. Поки що всі користуються старими.

Наш організм пристосований до того, щоб успішно боротися з усіма вірусами, що потрапляють до нього. Головне - йому не заважати. І якщо сталося захворіти, залишається лише допомогти організму подолати інфекцію.

- Як ви вважаєте, чи треба робити щеплення?

- З щепленням я б не поспішав, ставлюся до них з обережністю. Тим більше, коли йдеться про нові щеплення: ми поки не знаємо їхніх властивостей, короткочасних та довготривалих наслідків для організму, які вони можуть спричинити. Тому щодо рекомендацій утримаюся, щоб не прославитися антивакцинатором.

Відносно грипу, наскільки мені відомо, нових рекомендацій щодо вакцинації не надходило.

У моєму оточенні люди щепилися вакцинами минулого року. Усі бажаючі прищепилися влітку і, відповідно, повинні мати імунітет на осінній період. Поки невідомо, чи співпаде стара вакцина з тим типом грипу, який цього року прийде. Проте жодних критичних ситуацій із респіраторно-вірусними захворюваннями нині у моєму оточенні не було.

- Тобто не треба поспішати з новими щепленнями?

- Судячи з моїх пацієнтів та оточення, із щепленням поспішати не варто. Втім, це дискусійна тема. У нас із колегами був щодо цього диспут. Моя позиція така: зараз у медицині переважає реклама та просування запитів будь-яких фірм. Не завжди щеплення "працюють", та й довгострокові наслідки від них невідомі.

Сьогодні виробляють вакцини, які мають фрагменти вірусів та бактерій. З одного боку, вони безпечні, оскільки мають лише фрагмент бактерії. З іншого - організм виробляє імунітет проти введеної в організм людини частки інфекції. В результаті щеплені люди можуть переносити хворобу безсимптомно, стаючи носіями вірусу.

Що в цей час відбуватиметься із нещепленими людьми? Вони активно перехворіють із соплями та температурою, проведуть вдома тижнів зо два - і знову будуть у строю. Щеплені ж “носитимуть” вірус із собою, тому що у них не буде нормальної імунної відповіді. Більш того, бактерії будуть пристосовуватися до ситуації, що склалася в організмі.

- Чи є спосіб взагалі не хворіти?

- Поради, які я можу дати, добре всім відомі - дотримуватися здорового способу життя, мати нормальне фізичне навантаження, збалансовано харчуватися, одягатися за погодою та стежити за настроєм. Дуже важливо з надією та вірою дивитися вперед.

 

"Рани переможців гояться швидше"

- Чи можна відрізнити звичайну застуду від тієї ж “корони” без тестів? В домашніх умовах.

- Ми знаємо, що особливістю коронавірусу була втрата смаку та нюху. Зараз трапляються як випадки зі втратою нюху-смаку, так і без цієї втрати. Колишня симптоматика стала менш вираженою, проте збереглися симптоми, типові для ГРВІ – слабкість, біль у суглобах, ломота в тілі, підвищення температури. Тому відрізнити коронавірус від ГРВІ без спеціальних тестів не завжди можна.

- Як краще вчинити, якщо довелося захворіти? Ходити на роботу чи краще відпочити вдома?

– Перша імунна відповідь на вірус з'являється на наших слизових оболонках – це імуноглобулін А, який захищає нас від чужорідного втручання.

Якщо він не впорався зі своєю функцією, антиген потрапляє далі в організм – починають вмикатися інші фактори імунітету. Як правило, це відбувається після п'ятого-сьомого дня з початку захворювання.
Мінімум 5-7 днів потрібно організму для того, щоб він почав активно боротися із хворобою. У цей період рекомендовано утриматися від фізичного та стресового навантаження. Найкраще залишитися вдома і просто полежати у ліжку кілька днів. Також важливо пити велику кількість рідини, щоб допомагати організму очищатися.

Не забуваємо у такі періоди про вітаміни. Щоб підвищити кількість вітаміну С, необхідного для боротьби з вірусними інфекціями, вживайте калину, малину, шипшину, лимон, кислу капусту, гранат. Звичні нам продукти допомагають боротися з інфекцією.

- Тобто не треба лякатися ГРВІ, ковіда та грипу, а краще повноцінно перехворіти, підлікуватися вдома – і знову повернутись до звичного життя.

- Так. Крім того, не слід забувати, що рани переможців гояться швидше, ніж рани переможених. Віра у свої сили та віра у життя завжди позитивно позначається на всіх сферах життя, включаючи одужання.

– Нещодавно почула від лікаря: майже на 90 відсотків перебіг хвороби залежить від емоційного стану людини. Чим він кращий, тим легше проходить хвороба. Ви погодилися б з таким сміливим твердженням?

- Складно говорити про відсотки, проте піднесений стан духу у людини викликає певний набір гормонів – вони впливають на обмін речовин. Залежно від настрою ми дихаємо інакше, постава змінюється, обмін речовин. Наш стан безпосередньо впливає на імунітет та на нашу імунну відповідь.

Щодо цього є безліч досліджень. Спостерігали за групою людей, які ходили до церкви. Похід у храм у віруючих викликав емоційне піднесення - і ми отримували меншу захворюваність. Результату можна досягти, вирушивши на концерт класичної музики - позитивні враження та емоції покращують емоційний та гормональний стан людини.

Те саме відбувається при нормальному фізичному навантаженні, ми відчуваємо емоційне піднесення - в організмі виділяються гормони і речовини, що стимулюють життєві сили організму. Поліпшується імунітет, хвороба проходить швидше.

Загалом наш організм має кілька ліній оборони. Є специфічний імунітет проти якогось вірусу, наприклад, проти грипу. А є неспецифічний імунітет – він бореться з усіма хворобами.

Наприклад, існують антибіотики, які діють проти певної групи бактерій, прицільно. Коли ми робимо щеплення проти грипу чи сказу, також отримуємо специфічний імунітет проти конкретної хвороби.

Є неспецифічний імунітет – він воює з усіма захворюваннями. Багато в чому неспецифічний імунітет залежить від нашого харчування, способу життя, нормального відпочинку, звичайного сну – всі ці фактори впливають на наше самопочуття.

Тому не треба боятися ГРВІ і навіть "корони". Зберігайте позитивний настрій. Дотримуйтесь здорового способу життя, приділіть більше часу сну. Наш організм здатний боротися із будь-якою хворобою. Головне - йому не заважати.