Завантажити ще

Ментальне здоров'я: досвід світу на допомогу Україні

Ментальне здоров'я: досвід світу на допомогу Україні
Фото: ApekshaJain29 із сайту Pixabay​ (ілюстративне)

6 вересня у Києві відбудеться саміт перших леді та джентльменів. Присвячений він буде ментальному здоров'ю та проблемам їх вирішення.

Найпопулярнішою ментальною проблемою лікарі називають тривожність і депресивні розлади. На жаль, причин для них в українців - хоч греблю гати. Спершу нашу душевну рівновагу підкосила пандемія COVID-19. Пандемія ще не закінчилася, коли почалася повномасштабна війна. Проблем стало ще більше і зовсім іншої якості.

В інших країнах - свої ментальні проблеми, не такі радикальні, як у нас, але вони є, і вирішенню цих проблем там приділяють увагу на державному рівні.

Швеція

Вже кілька років Швеція вважається найпозитивнішою країною щодо ментального здоров'я громадян. Простіше кажучи – всі щасливі та при своєму розумі. Але так буо не завжди. Ще в минулому десятилітті шведська медицина займалася виключно двома напрямками: по-перше, дітьми і молоддю, і по-друге, пацієнтами, які страждають на серйозні розлади психіки.

Потім Швеція зрозуміла, що з різних причин нерви здають у всіх, і психіка ламається - і у літніх, і у здорових. Були розроблені стратегії, створені задля психічного здоров'я всього населення. Наприклад, із 2008 року у Швеції діє нацпрограма для профілактики суїцидів серед населення. Для медпрацівників проводять лекції, для решти населення розпочали боротьбу зі стереотипами про психічні захворювання, розширили доступ до послуг психотерапевтів.

У Стокгольмі працює «швидка допомога психічного здоров'я»: зовні – звичайна швидка, усередині – як кабінет психолога. Вся медична бригада – дві медсестри та фельдшер. Вони виїжджають на виклики людей, які перебувають у маніакальному стані та не усвідомлюють цього. Або їдуть до людини, яка протягом тривалого часу не приймала призначені ліки та погіршила свій стан.

А ще шведи називають однією із причин своєї психостабільності – зелень. За величезною кількістю зелених насаджень із Швецією може конкурувати лише Фінляндія. І всі називають ліси та доли найдоступнішим і безкоштовним способом зняти стрес. У Стокгольмі найбільша частка зелених насаджень припадає на ліси, за якими йдуть природні заповідники та парки.

Німеччина

Німеччина також давно займається ментальним здоров'ям співгромадян, надаючи всім стражденним велику підтримку. Крім лекцій у школах та на підприємствах, у Німеччині поширені заходи, що заохочують відвідування психологів, та тестування на психічні захворювання. Уряд розробив велику програму, щоб пацієнти клінік ментального здоров'я не зазнавали відчуження в суспільстві, а змогли нормально в нього вбудуватися після курсу лікування. До речі, існує окрема програма адаптації.

Також у Німеччині є держпрограми, за якими психічно хворі люди можуть знайти роботу – ту, яку здатні виконувати без шкоди для себе та оточуючих. Взагалі Німеччина посідає третє місце після Франції та Норвегії за державними витратами на послуги психіатричної допомоги.

Франція

Французький уряд після коронавірусної пандемії визнав помилку: приділяли надто багато уваги фізичному здоров'ю громадян і дуже мало – ментальному. Після того як Франція пережила карантинні обмеження, служби психологічної допомоги та психіатри не змогли впоратися з валом різноманітних розладів психіки.

Франція оголосила про безкоштовні сеанси терапії для дітей та молоді та пообіцяла поширити їх на всіх мешканців країни. Також витрати на ментальне здоров'я відтепер частково покриваються страховою страховкою.

Будучи третьою найбагатшою країною Європи, Франція також має найвищий рівень видатків на охорону здоров'я. Медичні психологічні центри надають безкоштовні послуги, що покриваються програмою медичного страхування.

Нідерланди

У Нідерландах одна з найкращих систем охорони здоров'я у Європі. Уряд Нідерландів заявляє, що психічне здоров'я інтегроване до системи охорони здоров'я країни. Психіатрична допомога тут доступна цілодобово.

Людям з тяжкими психічними розладами та тим, хто потребує тривалої госпіталізації, уряд покриває перші три роки лікування. Якщо стан пацієнта тяжкий, але не вимагає домашнього лікування, страховка покриє більшу частину витрат на вторинну допомогу. Існує також національна програма психічного здоров'я Dare to Ask Foundation, метою якої є відверте спілкування про психічне здоров'я з молоддю, щоб вона не соромилася звертатися за допомогою до фахівців із розладів душі.

Італія

2000 року в Італії було закрито останню психіатричну лікарню в країні. Так набув чинності закон, за яким психічно хворі могли отримувати таке ж лікування, як будь-які інші пацієнти, в лікарнях.

Після пандемії італійський уряд створив національну службу психічного здоров'я, яка надає безкоштовну допомогу у вигляді консультацій психоаналітиків та психологів. А ще на особливому олівці у фахівців сім'ї з низькими доходами та самотні громадяни – вважається, що вони більше схильні до ризику розвитку психічних розладів

Норвегія

За останні десятиліття у Норвегії послуги для людей із проблемами психічного здоров'я кардинально змінилися. У психіатричних установах є дуже мало пацієнтів, оскільки в усіх муніципалітетах Норвегії працюють психологи служби охорони здоров'я. Вони пропонують короткострокову терапію за місцем проживання при легких чи помірних проблемах та розладах психічного здоров'я.

Муніципальна влада пропонує велику підтримку та лікування тим, чиє ментальне здоров'я потребує відновлення. Наприклад, такі люди можуть відвідувати «Сімейний дім» – щось середнє між денним стаціонаром лікарні та кабінетом психолога, а також «Центр здорового способу життя». Скрізь допоможуть, розкажуть, скерують, вислухають.

Норвегія посідає друге місце після Франції з витрат на психічне здоров'я, інвестуючи в поліпшення послуг з психіатричної та психологічної допомоги. Наприклад, лікарі загальної практики, які використовують когнітивно-поведінкову терапію, отримують компенсацію.

Австралія

Уряд Австралії розширив послуги телемедицини, що субсидуються програмою медичного страхування Medicare. Це дозволило австралійцям отримувати доступ до медичних послуг із дому чи будь-якої установи. Все, що стосується охорони ментального здоров'я, фінансується за рахунок держави – і лікарні, і відділення невідкладної допомоги, і стаціонарні психіатричні служби, і громадські служби психіатричної допомоги.

Зусилля Австралії спрямовані, як і скрізь, на покращення фізичного здоров'я людей, які живуть із психічними захворюваннями. Влада країни займається зниженням ранньої смертності, зменшенням дискримінації щодо тих, хто страждає на розлад ментального здоров'я. Послуги психіатричної допомоги у державних лікарнях в Австралії безкоштовні.

Фінляндія

Фінляндія входить до десятки найкращих країн за найменшою кількістю співробітників, які працюють понаднормово. І знаходиться на одному рівні зі Швецією за кількістю годин, присвячених дозвіллям. У цьому вся секрет їхнього щастя.

Фінляндія пропонує послугу онлайн-терапії Mental Health Hub, яка допомагає пацієнтам із депресією, зловживанням алкоголем та широким спектром тривожних розладів. Загальнонаціональний онлайн-портал фінансується урядом та лікарняним округом Гельсінкі.

Канада

Тут свої секрети збереження душевного спокою. Наприклад, недавнє дослідження показало, що майже половині канадських співробітників подобається їхня робота. А 55% відсотків громадян віддають перевагу гібридному режиму роботи (на робочому місці/дистанційно) кар'єрному зростанню. Фактично третина респондентів зазначила, що це найважливіший крок, який роботодавець міг зробити для зміцнення свого психічного здоров'я і своїх працівників.

Також уряд Канади додатково оголосив про інвестиції в психічне здоров'я у розмірі 93 млн. доларів США для підтримки ініціатив у галузі психічного здоров'я, які були започатковані в результаті пандемії COVID-19.

До речі

Трохи статистики

  • Самогубство є причиною більш ніж однієї з кожних 100 смертей. Це головна причина смертності серед молоді.
  • Однією з головних проблем у світі є шизофренія, яка зустрічається приблизно у 1 із 200 дорослих. У гострих формах вона викликає найбільш серйозне зі всіх психічних розладів погіршення здоров'я.
  • Люди, які страждають на шизофренію або інші важкі психічні розлади, помирають в середньому на 10–20 років раніше, ніж населення в цілому, часто від соматичних захворювань.
  • Економічні наслідки психічних захворювань величезні. Витрати через втрату працездатності, зниження продуктивності та інші опосередковані витрати для суспільства часто набагато перевищують витрати на медичне обслуговування.
  • В економічному відношенні зі всіх психічних розладів найдорожче суспільству обходиться шизофренія, враховуючи витрати на одного пацієнта. Депресивні та тривожні розлади значно дешевші. Але вони поширені набагато ширше і тому становлять значну частку у загальних витратах.
  • З'явилася низка нових психічних розладів, пов'язаних із глобальними технологіями – цифрова деменція, кіберхондрія та інтернет-залежність. Проблеми зі сном, труднощі з концентрацією уваги та соціальні проблеми – основні побічні ефекти цих патологій.
  • За результатами дослідження дослідницької організації Sapien Labs, в англомовних країнах спостерігаються одні з найнижчих показників психічного здоров'я.
  • Найкращі показники психічного здоров'я були пов'язані з вищою освітою та працевлаштуванням.