21 листопада
Завантажити ще

На роботу не візьмуть, одружитися не дозволять: 10 питань про військовий квиток

На роботу не візьмуть, одружитися не дозволять: 10 питань про військовий квиток
Фото: ​armyinform.com.ua​

“Будь ласка, ваші документи, ваш військовий квиток!” – з такою вимогою може зіткнутися сьогодні кожен чоловік від 18 до 60 років, причому в інстанціях, де геть не очікуєш такого запитання. Наскільки це законнно під час війни? Наскільки військовозобов’язані зараз залежать від документів, що їм видають у військкоматі?

KP.UA проаналізувала, де законно під час воєнного стану вимагати військовий квиток, чи треба чоловікам його носити постійно.

1. Які існують види військово-облікових документів?

Військово-облікові документи поділяються на три види:

  • Посвідчення про приписку або приписне посвідчення. Цей документ посвідчує взяття військовозобов’язаного на облік у територіальному центрі комплектації та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Видається допризовникам, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Зазвичай приписка проводиться протягом січня – березня. Приписне посвідчення діє до 27 років. Опісля його треба міняти на військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаних.
  • Тимчасове посвідчення військовозобов'язаних. Цей документ запроваджено з 2017 року. Для тих, хто не проходив строкову службу в армії, він визначає належність до виконання військового обов’язку.
  • Військовий квиток. Видається при призові на дійсну військову службу, зарахуванні на контракт, а також при виведенні військового у запас чи резерв.

2. Чи треба носити при собі цей документ під час воєнного стану?

Під час воєнного стану громадяни, виходячи за межі власного помешкання, повинні мати при собі документи, за якими їх можна ідентифікувати. Це паспорт, посвідчення водія або "єДокумент" у "Дії”. В ТЦК наполягають, що чоловіки призивного віку мусять носити також військовий квиток або посвідчення.

- Військово-облікові документи не входять в перелік тих, які посвідчують особу. Поліція, СБУ та інші правоохоронні органи не повинні їх вимагати. А працівники ТЦК взагалі не мають права вимагати документи, - каже адвокат Катерина Жегестовська. - Але на практиці це відбувається, бувають спроби складання адміністративних протоколів за порушення порядку мобілізації. Такі протоколи легко оскаржуються в суді.

Отже, це питання на власний розсуд – носити військово-обліковий документ при собі чи наражатися на можливий конфлікт.

3. Чи можна без військового квитка (приписного посвідчення) вступити до вишу, влаштуватися на роботу?

Офіційно – ні. Кодекс законів про працю передбачає обов’язкову наявність військово-облікового документа або документа про звільнення від військової служби при укладанні трудового договору. У березні 2021 року був прийнятий закон, який зобов’язує роботодавця вимагати такий документ і вести військовий облік на підприємстві або в установі.

Що стосується вступу до вишу, то за останнім роз’ясненням Міністерства освіти та науки кожен вищий навчальний заклад розробляє свої Правила прийому, однак порядок надання військово-облікових документів в них має бути прописаний.

Деякі юристи називають такі вимоги дискримінаційними, але факт є факт. Порушувати правила можуть приватні підприємства та виші, однак за це їм загрожує штраф від 5100 до 8500 гривень.

4. Чи візьмуть без квитка на біржу праці?

Також ні. Умови, прописані у пункті 17-му Порядку реєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, вимагають наявність військово-облікового документа або документа про звільнення від військового обов’язку.

Розраховувати на грошову допомогу по безробіттю без цих документів не можна. Максимум, у центрі зайнятості вас можуть проконсультувати про наявність вакансій.

5. Чи можно змінювати сімейний стан?

У роз’ясненнях Мін’юсту про особливості укладання шлюбу під час війни, зокрема, зазначається, що в заяві про державну реєстрацію стосунків є обов’язкова для заповнення графа «Відношення до військової служби». Те саме – у заяві про розірвання шлюбу.

Заявник мусить вказати, де саме перебуває на військовому обліку, серію та номер облікового документа, інші запитані дані. Це пов’язано з тим, що органи реєстрації актів цивільного стану зобов’язані в семиденний термін надати мобілізаційним центрам відомості про шлюб чи розірвання шлюбу.

- Така вимога була завжди, просто до війни нею могли нехтувати, і графа залишалася чистою, - каже адвокат Олексій Сиротін. – Я вважаю, що відмовляти в укладанні шлюбу без військового документа РАЦСи не мають права. Однак вони мусять повідомити про “клієнта” у ТЦК, і "свіжоодружений" чи розлучений може отримати повістку та направлення на військово-лікарську комісію.

6. Чи можна без квитка зареєструвати ФОП або підприємство?

У вимогах на реєстрацію фізичної особи - підприємця або юридичної особи в умовах воєнного стану жодної згадки про військово-облікові документи немає. Це підтвердили нам у юридичній фірмі, яка займається оформленням бізнесу “під ключ”.

- Різниця в тім, що фізичні особи не зобов’язані вести у себе військовий облік, такі рекомендації від Генштабу є, але зобов’язань і відповідальності немає. Юридичні особи мусять, - пояснив консультант.

7. Чи можуть відмовити в операції, укладанні декларації з лікарем?

В Департаменті охорони здоров’я Київської міської адміністрації нам повідомили, що жодні військово-облікові документи ніяк не пов’язані з наданням медичної допомоги – як невідкладної, так і планової: консультацій, обстежень, операцій. Такі документи також жодним чином не згадані в умовах укладання чи переукладання декларації з сімейним лікарем.

Тим часом відомі випадки, коли в деяких областях у чоловіків призовного віку вимагали військові квитки перед проведенням операцій. А на Івано-Фраківщині намагалися заборонити планові операції без дозволу ТЦК.

- Це протизаконна самодіяльність на місцях. Не існує жодного урядового документа, який би пов’язував проблеми мобілізації з цивільною медициною, - каже адвокат Олексій Сиротін.

8. Чи випустять без квитка за кордон, коли є дозвіл на виїзд?

Для чоловіків призовного віку, які мають право на виїзд за сімейним станом, у робоче чи творче відрядження тощо, достатньо наявності паспорта та дозвільних документів. Пред’являти на кордоні військово-облікові документи не потрібно, пояснили в Державній прикордонній службі.

9. Чи можна вступити в спадщину?

З військовим обліком ця цивільна процедура не пов’язана. Серед документів, які збирає нотаріус, військово-облікові дані не значаться.

10. Яка відповідальність за те, що не став на військовий облік?

Чинне законодавство передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення військового обліку.

Перша тягне на штраф у розмірі від 510 до 850 грн. Повторне порушення – від 850 до 1700 грн.

Кримінальна відповідальність може настати, коли призовник, військовозобов’язаний або резервіст отримав попередження від ТЦК, але не виконав вказівок. Це штраф від 5100 до 8500 грн або виправні роботи (відрахування відсотків із заробітку) на термін до року.

В тему

А якщо загубив чи вкрали квиток?

Адміністративна відповідальність передбачена, якщо військовий квиток був умисно зіпсований чи зберігався в умовах, які призвели до його непридатності. Це штраф у розмірі від 510 до 850 грн.

Санкції не накладаються, якщо документ було викрадено, знищено під час стихійного лиха або треба виписати повторний квиток через зміну прізвища, імені та по батькові його власника.