21 листопада
Завантажити ще

Права та обов'язки власників «білого квитка»: що потрібно знати

Права та обов'язки власників «білого квитка»: що потрібно знати
Фото: Армія інформ

Військовий квиток сьогодні для громадянина України – це другий документ після паспорта. По ньому українець зобов'язаний служити в армії або в ньому буде вказано підстави для неможливості служби. Таким є «білий квиток».

Чому квиток – "білий"?

Це військовий квиток для тих, хто не придатний до військової служби за станом здоров'я та/або з інших причин не служив в армії. Багато хто вважає, якщо звичайний військовий квиток червоного кольору, то квиток із позначками про непридатність до військової служби за медичними показаннями має бути білим.

Нині такого немає, всі українські «військові квитки» - зелені (червоні – це військові квитки часів СРСР). Зрозуміти, що цей військовий квиток «білий», можна лише вивчивши всі записи у ньому.

А взагалі, вираз «білий квиток» з'явився в СРСР. «Білий квиток» видавався неблагонадійним особам чи молодим людям, які за станом здоров'я підлягали призову лише до тилового ополчення. Тобто червона книжечка виконувала функції бойового посвідчення, біла книжечка – тилового.

Нерідко «білий квиток» заважав знайти власнику гідну роботу та не дозволяв брати участь у виборах. Таких не брали на державну службу чи до силових відомств, а пізніше власники «білих квитків» уже не мали права отримувати дозвіл на зброю, на водійські права тощо.

Тобто зараз «білий квиток» - це народна назва військового із записами військово-лікарської комісії в ньому про стан здоров'я та категорії придатності/непридатності.

Що за категорії придатності?

В Україні є три категорії придатності до служби, які визначаються після проходження військово-лікарської комісії та які підпадають під поняття «білий квиток»:

  • Г – тимчасова непридатність (від 6 до 12 місяців).
  • В – непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
  • Д - повна непридатність до служби й зняття з військового обліку.

З якими хворобами може бути виданий «білий квиток»?

Статус «Обмежено придатний у воєнний час» (В) надається за такими захворюваннями, як:

  • кишкові інфекційні захворювання;
  • вірусні захворювання шкіри;
  • вірусні захворювання слизової оболонки;
  • вірусні захворювання нервової системи;
  • наслідки інфекційних чи паразитарних захворювань.

Статус "Тимчасова непридатність" (Г) отримують у зв'язку з травмами, хірургічним втручанням, загостренням хронічних захворювань тощо.

Непридатність до військової служби та зняття з обліку (Д) встановлюється за тяжкими порушеннями здоров'я, серед яких:

  • захворювання очей та придаткового апарату (не призивають людей з різко вираженим зниженням зорових функцій або частими загостреннями на обох очах, глаукомою обох очей, відшаруванням та розривом сітківки, астигматизмом будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше ніж 6,0 діоптрій, з близорукістю або далекозоркістю будь-якого з меридіанів більше ніж 12,0 діоптрій);
  • захворювання органів травлення (зокрема, виразкова хвороба шлунка та/або 12-палої кишки, езофагіт, гастрит, гастродуоденіт, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, хвороба Крона тощо);
  • захворювання ендокринної системи (особливо, якщо захворювання впливає на загальний стан організму);
  • ВІЛ (чоловіки, які є носіями безсимптомного ВІЛ, вважаються придатними до служби);
  • вроджені аномалії, недостатній фізичний розвиток та травми (якщо недоліки сильно виражені та заважають нормальній життєдіяльності);
  • захворювання шкіри та кісток (атопічний дерматит, розширений ліхеніфікацією шкірного покриву, важкі форми артрозів та артритів, ревматоїдний васкуліт тощо);
  • захворювання крові (непридатними вважаються чоловіки з швидко прогресуючими та значними порушеннями функцій крові);
  • захворювання сечостатевої системи: тяжкий нефротичний синдром, хронічний інтерстиціальний нефрит, гострий пієліт, пієлонефрит тощо);
  • захворювання нервової системи (гострі менінгіти, енцефаліти, мієліти тощо).
  • захворювання органів дихання (емфізема, хронічний бронхіт, пневмоконіоз тощо);
  • захворювання системи кровообігу (зокрема, серцева недостатність ІІ-Б-ІІІ стадії, гіпертонічна хвороба ІІІ стадії, ішемічна хвороба серця із серцевою недостатністю ІІ-Б-ІІІ стадії, інфаркт головного мозку, інсульт та інші);
  • захворювання вуха (непридатні, якщо є повна глухота на обидва вуха);
  • інфекційні захворювання органів травлення та шкіри (не допускаються до служби призовники з гонококовою, трихомонадною та іншими інфекціями);
  • новоутворення (онкохворі з невиліковними діагнозами не підлягають службі);
  • розлади психіки та поведінки (не допускаються до мобілізації громадяни з вираженими стійкими розладами психіки);
  • туберкульоз;
  • гепатити (непридатні лише пацієнти з тяжкими формами вірусних гепатитів).

Чи правда, що й із «білим квитком» відправляють служити?

В умовах воєнного стану ті, хто  «непридатні до військової служби у мирний час, обмежено придатні у воєнний час», можуть служити та бути мобілізованими на службу в тилу – в частинах забезпечення, у військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

Звільняються від мобілізації лише ті громадяни, які мають «білий квиток» категорії Д – «непридатний для військової служби зі зняттям з військового обліку».

Обмежено придатні (категорія В) можуть бути відправлені на фронт, але лише за дотримання певних умов. У постанові військово-лікарської комісії про обмежену придатність мають бути зазначені види служби та посади, на яких не повинен перебувати військовослужбовець з огляду на стан його здоров'я. Посада та вид його служби мають бути пов'язані з діяльністю забезпечення військової частини. Обмежено придатну особу не можна направити для виконання робіт, пов'язаних з фізичною працею - облаштуванням бліндажів, окопів тощо.

Чи можна «білобілетникам» виїхати за кордон?

Тільки їм і можна, поки в Україні оголошено військовий стан і відбувається мобілізація. При цьому в квитку такого мандрівника має стояти лише категорія Д – непридатний до військової служби зі зняттям  з військового обліку. Обмежено придатним українцям виїзд за кордон заборонено.

Чи справді повістку можуть дати й власнику «білого квитка»?

Звісно, ​​можуть. Сама по собі повістка не означає факту мобілізації, а лише зобов'язує прийти до ТЦК (територіальний центр комплектування, колишній «військкомат») та пройти військово-лікарську комісію. Тобто повістка просто призначена для актуалізації даних про ті кадри, які можна мобілізувати. Якщо людина має показання за категорією В, Г чи Д, то ВВК їх виявить/підтвердить і видасть постанову зі списком робіт, які людина не зможе виконувати за станом здоров'я.

Де і кому потрібно пред'являти військовий квиток?

Під час воєнного стану в Україні особи чоловічої статі зобов'язані пред'являти військовий квиток у всіх державних установах, лікарнях, а також під час працевлаштування чи вступу на навчання. І державні, і приватні установи мають перевіряти всі документи військового обліку при працевлаштуванні. До речі, військовий квиток необхідний і в центрі зайнятості – без нього військовозобов'язаний не зможе набути статусу безробітного.

Військово-облікові документи повинні мати три категорії громадян. Призовники – приписне свідоцтво, військовозобов'язані – військовий квиток або тимчасове посвідчення, резервісти – військовий квиток. «Білий» чи не «білий» – значення не має.