На Тернопільщині у селі Підгайчики місцевий житель Василь Романчак на власній присадибній ділянці вирощує 20 тисяч кал. Є серед них і унікальні. Чоловік каже, усе почалося 15 років тому, коли він вперше побачив цю квітку і буквально закохався в неї, пише SEEDS. Спершу купив одну цибулину і висадив на городі, потім дві, а далі пішло-поїхало.
На восьми сотках Василя Романчака квітнуть рослини семи кольорів: бордові, рожеві, жовті, помаранчеві, білі, чорні та червоні. Є у квітковій колекції чоловіка і незвичайні кали. Вони змінюють колір впродовж цвітіння - спершу вони мають білий колір, потім жовтіють і врешті стають червоними.
- За цей час вдалося самостійно розмножити 20 тисяч цибулин. Помітив, що найкраще розмножуються бордові кали. А загалом всі мої “підопічні” невибагливі в догляді та довго милують око - квітнуть з червня і приблизно до кінця серпня, - розповів 60-річний Василь Романчак.
За словами господаря, кали, розростаючись, нарощують маленькі цибулинки, які слід відділяти і саджати окремо. Щоб рослина квітла, потрібно, аби цибулина виросла до 4 сантиметрів у діаметрі. Щороку на зиму, у жовтні, Василь Романчак викопує цибулини кал. У травні, щойно земля добре прогріється, господар висаджує їх в ґрунт.
- Кали люблять напівтінь і напівкислий ґрунт, - ділиться досвідом чоловік. - Під час садіння сиплю у землю попіл і комплексне мінеральне добриво. За моїми спостереженнями, органіку кали сприймають гірше. Цибулини цих квітів - отруйні, тож їх не їдять шкідники.
Чоловік зізнається, що буквально відпочиває на своєму квітковому полі. Він охоче запрошує всіх помилуватися його екзотичними квітами та дарує їх друзям.
Юлія Михлюченко із села Овідіополь на Одещині близько десяти років вирощує іриси. За цей період дівчина зібрала близько 350 сортів, серед яких є колекційні види.