21 листопада
Завантажити ще

Археологи оглянули давній дерев'яний човен, знайдений біля Чернігова

Археологи оглянули давній дерев'яний човен, знайдений біля Чернігова
Фото: facebook.com/centrarcheologii.cn

Співробітники Інституту археології НАН України провели обстеження дерев'яного човна, знайденого рибалками неподалік Чернігова та замитого руслом Десни. Орієнтовний час створення рибальського човна-долбанку – ХVIII – початок ХХ століття. Про це пише Центр археології та давньої історії Північного Лівобережжя.

Археологи провели часткове розчищення човна з метою графічної та фотограмметричної фіксації об'єкта для подальшої його ідентифікації. Вони також створили креслення, зняли обміри та створили 3D-модель з ортофотопланом.

- Ми маємо справу з носовою частиною човна-долбанки з нарощеними дощатими бортами, що оголилася зі схилу на 2,7 м. Основа човна - видовбана дубова колода, що розширюється з 16 см до носового (першого) шпангоуту до 1,5 м, яка й служила кілем даного плавзасобу. По обидва боки кільової частини були нашити дошки з листяного дерева (верба, липа), які кріпилися до основи дерев'яними шкантами діаметром до 3 см. Біля носової частини виявлено 2 залізні цвяхи, що пронизали дошки. Ширина дощок у видимій частині становила 45-50 см, їх товщина - 5 см. Виявлено частину правого шпангоуту та невідому конструктивну частину. На жаль, дно плавзасобу не вдалося простежити, оскільки воно розташоване нижче за рівень річки. Над плавзасобом нависає схил до 5 м, тому подальші роботи було припинено. Після завершення фіксації човен був засипаний річковим піском, – розповіли археологи.

Експерти вважають, що човен належить до рибальських човнів-довбанок, що існували на Десні та Дніпрі від ХVIII до початку ХХ ст. Також окремо було взято проби на С14, що може допомогти з датуванням. Дані плавзасоби мали від 8 до 12 м довжини і до 2 м ширини і могли призначатися для промислового лову риби, кажуть археологи. Ознайомитися з 3D-моделлю чернігівського човна можна за посиланням https://skfb.ly/oJYKs.

Раніше мешканці Чернігова повідомили, що неподалік міста з річкового берега стирчить ніс якогось стародавнього човна, вимитого водою. Про знахідку одразу повідомили у Чернігівський історичний музей. Фахівці зазначили, що подібний вигляд мали човни з найдавніших часів, наприклад, «моноксилі» (у перекладі з грецької – однодеревки), згадані візантійським імператором Костянтином VII Багрянородним.

Наприкінці червня археологи при дослідженні затоплених територій знайшли на острові Хортиця човен-моноксил, яким може бути більше 500 років. Як повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, човен виготовлений із суцільного стовбура деревини, ймовірно, дуба. Довжина сягає 7 метрів.