Завантажити ще

Львівські медики зробили унікальну операцію на серці немовляті

Львівські медики зробили унікальну операцію на серці немовляті
Фото: facebook.com/1tmolviv

У львівській лікарні Святого Миколая вперше в історії української медицини зробили унікальну операцію на серці немовляті. Дитина народилася з однією з найважчих і украй рідкісних вроджених вад серця. Малюкові зробили операцію з подвійного переміщення артеріальних коренів. Таке втручання у світі вважається технічно одним з найскладніших в дитячій кардіохірургії, повідомили у Першому медичному об'єднанні Львова.

Ніколь із Тернополя народилася із дуже рідкісною патологією, яка зустрічається лише у 0,15% дітей з вадами серця. Одразу після народження лікарі почули шуми в серці немовляти.  Єдиний шанс на порятунок таких малюків -  операція  у перші дні життя.

- Діагноз звучить складно: транспозиція, тобто неправильне положення, магістральних судин з дефектом міжшлуночкової перегородки та стенозом, тобто звуженням, легеневої артерії. Її клапан був зменшений та неправильно сформований. Ба більше - під ним була аномально вузька зона у вигляді м‘язового кільця. Це заважало крові надходити до легень в необхідному об‘ємі. Тож в Ніколь стрімко розвинувся ціаноз - синюшність шкірних покривів та кисневе голодування, - йдеться у повідомленні медиків.

Аби врятувати Ніколь, якій лише три дні від народження, її екстрено доправляють каретою швидкої до Львова - в Лікарню Святого Миколая. Та через замалу вагу і надто високі ризики в такому віці проводити радикальну операцію, яка виправить ваду - було неможливо. Утім, і без втручання немовля не вижило б. Тож кардіохірурги виконують паліативне втручання - за допомогою штучного протеза створюють додаткове джерело кровотоку в легеневу артерію. Мета - полегшити симптоми та дати Ніколь шанс набрати вагу і дожити до головної операції. 

У вісім місяців Ніколь важила вже 8 кг - оптимальні для проведення радикального втручання. Кардіохірурги вирішують оперувати дитину за допомогою методики DRT - Double root translocation, що значить подвійне переміщення коренів. Донині такі операції в Україні ще не виконували. Цей метод водночас вважається найскладнішим в дитячій кардіохірургії.  

- Перевага методу в тому, що він дає найбільшу анатомічну вигоду після корекції. Ми не просто міняємо судини місцями, а фактично повністю висікаємо з серця корінь кожної артеріальної судини - з її рідним клапаном. Потому міняємо їх місцями: корінь аорти пришиваємо до лівого шлуночка, а корінь легеневої - до правого - так, як це має бути в нормі. Це означає, що кожна з артеріальних судин буде зі своїм клапаном, і вони будуть рости разом з дитиною, що найважливіше в дитячій кардіохірургії, - розповідає про унікальність методу завідувач відділення дитячої кардіохірургії Олександр Ячнік.

Оперували Ніколь понад 14 годин. Складність полягала в тому, що серце дитини надто маленьке і критично важливі структури знаходяться дуже близько одна до одної. Були великі ризики пошкодити провідну систему серця, мітральний клапан та коронарні артерії. Тож працювати треба було вкрай обережно.

Попри всі складнощі, операція пройшла успішно. Вже на третій день дівчинка була переведена на самостійне дихання. Післяопераційний період минув без ускладнень. І за три тижні крихітку Ніколь виписали з лікарні. 

Фото
Фото
08 Серпня 202311:41