Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
1 травня
Завантажити ще

Ракети «Скальп» вже в Україні, «Тауруси» – у перспективі

Ракети «Скальп» вже в Україні, «Тауруси» – у перспективі
Фото: REUTERS

Україна продовжує отримувати від своїх союзників сучасну зброю. Так, до нашої країни вже прибула нова партія далекобійних ракет SCALP, які надала Франція. Вперше ракети цього типу показав президент Володимир Зеленський у відео з нагоди Дня Повітряних Сил України.

"Скальпи" б'ють на 250 кілометрів...

Президент України особисто підписав одну із ракет SCALP-EG. На боєприпасі Зеленський написав "Слава Україні!" і поставив свій підпис.

Крилата ракета SCALP створена на основі ракети Apach, яка розроблялася фірмою Matra BAe Dynamics з 1984 року і зовні мало відрізняється від неї. Назва SCALP-EG (Systeme de Croisiere conventionnel Autonome a Longue portee Precis – Emploi General purpose) перекладається як «багатоцільова високоточна крилата ракета великої дальності з автономним наведенням».

Ракета SCALP-EG – французький аналог британської ракети Storm Shadow. У конструкції ракети SCALP застосували заходи, націлені зниження її радіолокаційної помітності. Зниженню ймовірності виявлення ракети в польоті сприяє і те, що всю маршову ділянку траєкторії вона проходить на висоті 100-150 м, а перед атакою призначеного об'єкта знижується ще нижче - до 50 м.

Щоб ще більше зменшити радіолокаційну помітність ракети, її корпус утворений перетином плоских поверхонь, що не мають гострих кромок у місцях сполучення, і покритий матеріалом, що поглинає радіо. Лопатки турбіни двигуна екрануються від візування наземними станціями радіолокації (РЛС) викривленим повітроводним каналом і т.п.

У ВМС Франції крилатими ракетами SCALP оснащують винищувачі-бомбардувальники Rafale, Mirage 2000, Eurofighter та в перспективі багатоцільові атомні підводні човни нового покоління. Найважливіша відмінність ракети SCALP від ​​прототипу полягає у складі системи наведення та дальності дії. У SCALP вона становить 250 км і в перспективі має бути доведена до 400 км.

Характеристики ракети

  • Дальність стрілянини, км - 250.
  • Швидкість польоту ракети, км/година - 1050.
  • Стартова вага ракети (без твердопаливних прискорювачів), кг - 1230.
  • Довжина корпусу, мм - 5100.
  • Ширина корпусу, мм – 630 мм.
  • Висота корпусу, мм – 480 мм.

Ракета SCALP-EG є французьким аналогом британської ракети Storm Shadow. Фото: David Monniaux/commons.wikimedia.org

Ракета SCALP-EG є французьким аналогом британської ракети Storm Shadow. Фото: David Monniaux/commons.wikimedia.org

…«Таурус» «дістає» вдвічі далі

Також депутат німецького парламенту від правлячої Соціал-демократичної партії та доповідач з питань оборонного бюджету у бюджетному комітеті Бундестагу Андреас Шварц закликав передати Україні далекобійні ракети Taurus.

За його словами, "контрнаступ пробуксовує, і Україна не має значних військово-повітряних сил для його підтримки", тому, переконаний він, "залишаються тільки керовані ракети, такі як Taurus, за допомогою яких українська армія могла б подолати мінні поля, встановлені росіянами., та відвоювати свою територію".

"Я бачу, що на нас чекає дежавю. Як і в питанні з танками, ми зараз відмовляємося від передачі важливого обладнання, яке, ймовірно, все одно передадуть", – додав Шварц.

Депутат від СДПН також відкинув аргумент про те, що українська армія може завдати цими ракетами удару по території Росії, нагадавши, що "навіть із уже поставленими артилерійськими системами MARS та HIMARS українці можуть досягти російської території, чого досі вдавалося уникати". "Ми хочемо, щоб Україна була в змозі якнайшвидше виграти війну. Для цього їй потрібні Taurus класу "повітря-земля"", - резюмував Шварц.

Глава постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв повідомив, що ключові парламентські фракції Бундестагу досягли консенсусу щодо передачі Україні далекобійних ракет Taurus. "Довгий час ми працювали з німецькими парламентаріями, щоб сформувати групу підтримки, і ось, нарешті, крига скресла", - зазначив Чернєв.

Ракета Taurus – це авіаційна крилата ракета класу «повітря-земля», призначена для високоточних ударів та ураження високозахищених та поглиблених цілей. Taurus є прямим конкурентом крилатої ракети Storm Shadow та SCALP, спільної англо-французької розробки. Обидва види ракет можна використовувати дуже гнучко, але дальність дії Taurus трохи більша.

Ракета знаходиться на озброєнні Бундесверу з 2005 року та має дальність поразки 500 км. Базові ракети Taurus оснащені тандемною бетонобійною бойовою частиною типу MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator, High Sophisticated and Target Optimised). Заряд бойової частини - кумулятивний, основний заряд - фугасний, розміщений у міцному корпусі. Форма бойової частини ракети розроблена для пробивання бетону та важких порід ґрунту.

Дальнобійна крилата ракета має комбіновану систему наведення, що складається з трьох підсистем:

  • IBN – навігація заснована на зображенні,
  • TRN – навігація по еталону ландшафту,
  • MIL-GPS – глобальна система позиціонування.

Використання комбінованої системи наведення дозволяє ракеті літати на великі відстані без підтримки GPS. При цьому висока точність наведення забезпечується автономною інерційною системою навігації, яка періодично коригується в польоті за даними від РЛС.

На підльоті до мети включається інфрачервона головка самонаведення, яка забезпечує наведення ракети на кінцевій ділянці польоту. На ракеті встановлено турбореактивний двигун Williams International P8300-15.

Характеристики ракети

  • Вага фугасного заряду разом із корпусом - 400 кг.
  • Загальна вага бойової частини – 480 кг.
  • Дальність дії – 500 км.
  • Вага – 1400 кг.
  • Довжина – 5 метрів.
  • Швидкість польоту – 0,6-0,95 Маха (до 1163 кілометрів на годину).

Ракета Taurus – авіаційна крилата ракета класу повітря-земля. Фото: commons.wikimedia.org

Ракета Taurus – авіаційна крилата ракета класу повітря-земля. Фото: commons.wikimedia.org