21 листопада
Завантажити ще

Гендиректор музею історії України: До монтажу тризуба залучені лише українські спеціалісти

Гендиректор музею історії України: До монтажу тризуба залучені лише українські спеціалісти
Фото: facebook.com/DIAM.Ukraine

Радянський герб на монументі "Батьківщина-Мати" нарешті почали демонтувати. На ранок понеділка, 31 липня, частина герба демонтована - її обіцяють зберегти у музеї. Після демонтажу радянського спадку на щит монумента встановлять тризуб.

Незабаром виготовлення українського тризуба для «Батьківщини-Матері» буде завершено. Роботи по його установці мають закінчитись до 24 серпня, Дня Незалежності України.

Розмір нового тризуба чималий – 7,5 м на 4,5 м (загальна висота монумента з постаментом - 102 метри). Монтаж українського герба обійдеться в 28 мільйонів гривень, але не за державний кошт, а на гроші благодійників і меценатів.

KP.UA поспілкувалась із генеральним директором Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрієм Савчуком.

Демонтаж та монтаж складні у технічному виконанні

Генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук. Фото: facebook.com/yuriisavchuk

Генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук. Фото: facebook.com/yuriisavchuk

- Скільки триватимуть ремонтні роботи над монументом? І що складніше– демонтаж чи монтаж нового щита у формі тризуба?

- Ремонтні роботи розділені на декілька етапів: підготовчі, демонтаж радянського герба та монтаж тризуба. Загалом, виконання цих завдань триватиме близько півтора місяці, все потрібно закінчити до 24 серпня 2023 року.

Архітектори відмічають, що демонтаж та монтаж однаково складні у технічному виконанні.

- Скільки коштуватиме заміна символіки на монументі? Бачили в новинах, що виготовлення щита з тризубом буде за рахунок компаній спонсорів. Тож це зробить ці роботи суттєво дешевшими, ніж вони могли бути?

- За інформацією Міністерства культури та інформаційної політики, вартість проєкту - 28 млн грн. Ця цифра була озвучена на брифінгу 13 липня, що відбувся на території Музею війни. Тоді ж було повідомлено, що цю суму вдалося суттєво знизити порівняно з першими проєктними розрахунками. Це стало можливим завдяки додатковим дослідженням, залученню експертів і використанню провідних європейських технологій.

- Які складнощі є у виконанні цих робіт?

- Складнощі у втіленні проєкту обумовленні унікальністю монумента, який немає аналогів у світі. Проєктантами та підрядниками знайдено низку унікальних технічних та технологічних рішень, які були адаптовані до цього проєкту. Основний виконавець - ТОВ «ОСНОВА». Також долучені два субпідрядника – ТОВ «ПЛЕТТАК» та ТОВ «ТІСО-ПРОДАКШН».

Розмір трезуба - 7,5 метра на 4,5 метра. Фото: facebook.com/radiosvoboda.org

Розмір трезуба - 7,5 метра на 4,5 метра. Фото: facebook.com/radiosvoboda.org

Добре, що зміни відбуваються так стрімко

- В Україні є спеціалісти відповідного рівня кваліфікації і техніка, щоб виконати досить складну роботу? Чи доведеться залучати іноземних спеціалістів?

- До процесу заміни герба залучені лише українські спеціалісти. Наразі проєктною організацією ТОВ «Український інститут сталевих конструкцій ім. В. М. Шимановського» вже розроблено проєкт заміни герба СРСР на тризуб. 

Скульптор проєкту – Олексій Пергаменщик, випускник Республіканської художньої школи та Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури. Митець заснував творчу майстерню «Пергамос». Його роботи відрізняються високою майстерністю та ілюструють багату історію України.

- Особисто ви раді, що найближчим часом символіку на монументі «Батьківщина-Мати» буде змінено?

- Повномасштабне вторгнення військ Російської Федерації на територію України 24 лютого 2022 р. створило нові суспільно-політичні реалії. З перших днів війни ми побачили, як змінювалося суспільне ставлення до скульптури «Батьківщина-Мати» - унікальної пам’ятки науки та техніки.

 Змінилася і роль нашого музею. Музей зайняв активну позицію на культурно-інформаційному фронті. Він став головною локацією для проведення патріотичних заходів та місцем вшанування пам’яті полеглих бійців та жертв війни.

 Ми всі переживаємо складні історичні часи, але це і час безпрецедентної перспективи оновлення для країни, музею, держави.

 Я радий, що зміни відбуваються так стрімко. Це результат згуртування українського народу та знак, що наближається день нашої невідворотної Перемоги.

Довідка Коротко про

Скульптура «Батьківщина-мати» була відкрита у 1981 році, і вона є найвищою монументальною скульптурою в Європі.

Металевий каркас скульптури було виготовлено у Запоріжжі, на підприємствах «Дніпроспецсталь» та «Запоріжсталь». За час монтажу на скульптуру було накладено близько 30 км зварних швів.

Загальна висота з постаментом складає 102 метри.

Висота самої скульптури «Батьківщина-мати» - 62 метри.

В одній руці у неї меч розміром в 16 метрів і вагою 9 тонн, а в іншій - щит розміром 13 на 8 метрів і вагою в 13 тонн.

Загальна вага споруди – 450 тонн.