Завантажити ще

Жіноча прикраса з Прикарпаття потрапила до переліку нематеріальної культурної спадщини України

Жіноча прикраса з Прикарпаття потрапила до переліку нематеріальної культурної спадщини України
Фото: Олег Петрів/wikimedia.org

Традиційні жіночі прикраси з бісеру - ґердани, які виготовляють на Прикарпатті, потрапили до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

Виготовлення ґердана – це традиційне народне ремесло, яким займалося місцеве населення Прикарпаття впродовж століть. Це шийна бісерна жіноча прикраса у вигляді вузької стрічки, виготовленої з різноколірних намистин, нанизаних на нитяну чи волосяну основу, що утворюють строкатий геометричний, а часом рослинний орнамент. Орнаментика ґерданів символізує незнищенну пам’ять роду, безперервний рух із вічним оновленням, сонячну енергію розвитку, несе гармонію, добро і захист.

Характерною особливістю ґерданів Прикарпаття є поліхромність, соковитість та багатобарвність. Кольорові акценти у своєрідній динаміці символізують: червоний - життєдайність Божої енергії, синій - велику таємницю і незбагненність неба, зелений - відродження життя і волю, жовтий - світло і Боже благословення, білий - чистоту помислів, свіжість колориту. Орнаментальні мотиви і колористика ґерданів є естетичною формою молитви до вищих сил, оберегом від зла, запорукою доброї волі.

Кожне село Гуцульщини має давні традиції виготовлення ґердана, локальні художньо-стильові особливості, кольорову гаму, різні варіанти поділу на орнаментальні площини поміж розмаїття гуцульських ґерданів. Один зі способів виготовлення ґерданів є зовсім не складним, таким, що не потребує особливих пристроїв, він передбачає лише точний рахунок пацьорок та переплетінь ниток.

Упродовж історичного поступу мистецтво творення, виготовлення ґерданів краю зазнавало піднесень і спадів. На сучасному етапі воно переживає своєрідне відродження зі значним оновленням традиційних форм.