28 травня
Завантажити ще

Додаткова сесія НМТ: особливості проведення та подальшого вступу до вузів

Додаткова сесія НМТ: особливості проведення та подальшого вступу до вузів
Фото: insights.gostudent.org

З 11 по 24 липня відбувається додаткова сесія національного мультипредметного тестування ( НМТ ) в Україні та за кордоном. Розповідаємо про особливості її проведення.

Хто бере участь у додатковій сесії НМТ?

Це щонайменше близько 550 абітурієнтів, які не змогли здати НМТ під час основної сесії через повітряні тривоги. Найчастіше сирени звучали 15 та 16 червня. За словами заступника міністра освіти та науки Михайла Вінницького, в деяких екзаменаційних центрах, наприклад, в університеті ім. Каразіна взагалі не змогли приступити до тестування.

Загалом на додаткову сесію зареєструвалося близько 3500 осіб

Це ті, хто спочатку заявив про те, що має намір проходити НМТ у період додаткової сесії (стосується лише іноземних пунктів проведення НМТ). А також ті, хто не зміг брати участь в основній сесії з поважних причин: наприклад, хворів, складав держіспити, брав участь у міжнародних олімпіадах, змаганнях, турнірах тощо під егідою Міносвіти та Мінкультури. Звичайно, під всі ці причини мають бути документи, що підтверджують.

Крім того, якщо абітурієнт зареєструвався, але не потрапив на основну сесію НМТ, він міг подати документи для участі у додатковій. Цей варіант залишили для тих, хто потрапив під вплив обставин непереборної сили: не тільки хвороба в день проведення НМТ, а й, наприклад, крадіжка одного з документів, необхідних для допуску до пункту тестування (якщо вона сталася до проведення НМТ) або смерть кровних або шлюбних родичів, яка сталася не раніше ніж за 7 днів до проведення НМТ, інші форс-мажорні обставини. І знову-таки – на всі ці причини мають бути документи, що це підтверджують, з лікарні, поліції тощо.

Як проходитиме додаткова сесія?

Так само, як і основна. На особистих сторінках учасників НМТ за кілька днів з'явилися запрошення, в яких вказано дати, час (по Києву) та місця проведення НМТ. З метою безпеки учасників та інструкторів пункти НМТ не розголошувалися до останнього. Тестування відбувається у дві зміни: о 10:00 та о 15:00 за київським часом у всіх країнах, окрім США.

Щоб потрапити до екзаменаційного центру, абітурієнт має пред'явити сертифікат учасника НМТ та оригінал документа, що підтверджує особу або його цифровий аналог у додатку «Дія». Якщо є можливість, запрошення на НМТ краще роздрукувати.

У яких країнах проводяться додаткові сесії?

Екзаменаційні центри НМТ-2023 були відкриті у 23 країнах ще з перших днів основної сесії. Додаткові абітурієнти проходитимуть у Грузії (Тбілісі), Італії (Мілан), Іспанії (Валенсія), Польщі (Бидгощ, Варшава, Вроцлав, Краків, Люблін), Німеччині (Берлін, Лейпциг, Мюнхен), Чехії (Брно, Прага).

Які предмети абітурієнти на НМТ найчастіше обирають?

В Українському центрі оцінювання якості освіти підрахували, що найчастіше абітурієнти обирають із необов'язкових предметів історію України. На другому місці – іноземна мова, на третьому – біологія.

Коли буде відомо про результати додаткової сесії НМТ?

Інформація про результати за шкалою 100-200 балів з'явиться у персональних кабінетах учасників тестування не пізніше 29 липня 2023 року.

Якщо не набрав прохідного бала на тестуванні, що робити?

Перездати будь-який предмет НМТ після завершення тестування неможливо. Якщо для вступу на обрану спеціальність результат з третього предмета НМТ необхідний, абітурієнт, на жаль, втратить можливість бути зачисленим на бюджет.

На деякі спеціальності за контрактом можна буде поступити без результатів НМТ.

А чи можна взагалі не здавати НМТ – ні в основну сесію, ні в додаткову?

Якщо випускник школи не планує вступати до вишу у 2023 році, він може не складати національне мультипредметне тестування. Без НМТ прийматимуть на навчання у коледжі. А за кордоном у всіх навчальних закладах своя політика щодо складання іспитів за межами країни.

Також результати вступного тестування не потрібні тим абітурієнтам, які обирають ті спеціальності, яким надається особлива підтримка держави. У 2023 році у цьому списку значиться 64 спеціальності у кількох галузях знань. На ці спеціальності абітурієнти можуть бути зараховані для навчання за контрактом без результатів іспитів.

Галузі знань:

 • Шкільна та дошкільна освіта.
 • Природні науки.
 • Математика та статистика.
 • Механічна інженерія
 • Електрична інженерія.
 • Автоматизація та приладобудування.
 • Хімічна та біоінженерія.
 • Електроніка та телекомунікації.
 • Виробництво та технології.
 • Архітектура та будівництво.
 • Аграрні науки та продовольство.
 • Військові науки, національна безпека, безпека державного кордону.
 • Громадянська безпека.
 • Транспорт.

Тобто результати НМТ необхідні лише тим, хто планує вступати на бакалаврат на всі спеціальності, окрім культурних та спортивних. А для вступу на ці спеціальності абітурієнти проходять творчий конкурс чи складають спортивні нормативи.

Тож нічого страшного не станеться, якщо випускник школи не планує вступати до вишу цього року. Можна це зробити наступного. Обмежень за віком для вступу до вузів немає (щоправда, безкоштовну освіту можна здобути лише один раз). На комерційній основі можна здобувати вищу освіту скільки завгодно раз у будь-якому віці. А результати НМТ чи ЗНО дійсні три роки – так, 2023-го документи подавали учасники з результатами випробувань за 2020, 2021 та 2022 роки.

Новини по темі: ЗНО Іспити випускники