Звичайно, ми налякані, але намагаємося перебороти в собі страх і віримо, що нагнітання ситуації навколо вибуху Запорізької АЕС залишиться лише словами. Але в наших умовах, на жаль, готовими потрібно бути до всього. Нехай краще потім не стане в нагоді.
KP.UA зібрала основну інформацію та правила поведінки в умовах радіаційної небезпеки.
Відразу постараємося заспокоїти: ядерно-стратегічні об'єкти будуються так, щоб витримати значні фізичні ушкодження. Також на рівні всіх регіонів проводиться постійний моніторинг радіаційного фону.
Тепер розбиратися у показаннях вимірювальних приладів, якщо такі є, трохи легше.
Давайте довіримося не сусідкам-всезнайкам, а медикам, які стверджують, що йодна профілактика необхідна ТІЛЬКИ у разі аварії, що вже сталася. Цей препарат досить токсичний для організму, він не працює авансом, не накопичується "про всяк випадок". Йодід калію не захищає від радіоактивного опромінення людину, а лише щитовидну залозу – від опромінення радіоактивним йодом.
Не треба пити воду з йодом, вона також не має жодного лікувального ефекту і не впливає на щитовидну залозу. Ця речовина адсорбується зі шлунка в кров, і в результаті може розвинутись загальна токсемія із симптомами ураження центральної нервової системи, печінки, серцево-судинної системи та нирок. Ви впевнені, що це саме те, що вам у цій ситуації потрібно?
Звичайно, спочатку ви страшенно злякаєтеся і запанікуєте. Постарайтеся все-таки зловити серед шалених думок одну головну: паніка - погано, треба заспокоїтися і взяти себе в руки. І заради бога, припиніть згадувати криваві сцени ядерних вибухів із голлівудських фільмів! Це комп'ютерна графіка та фантазія режисера, а акторам заплатили мільйон доларів, щоб вони правдоподібно зобразили страх та жах. Трохи заспокоїлися? Добре, починаємо збирати найнеобхідніше на випадок, якщо оголосять евакуацію.
Усі сумки, рюкзаки та валізи обмотайте харчовою плівкою або скотчем. Це допомагає полегшити процес їхньої дезактивації на санітарних постах, якщо вони з'являться.
Тепер закриваємо підручними матеріалами – скотчем або вологою тканиною – вікна, двері та всі вентиляційні отвори. Не треба підходити до них зайвий раз, вимкніть кондиціонер або обігрівач. Одягайте на обличчя медичну маску або ватно-марлеву пов'язку.
Усі зібрали-відключили-наділи? Добре. А куди ви вже рушили? Дозвіл вийти з будівлі може дати тільки влада, яка моніторить ситуацію з радіаційним фоном. Включайте все, що веде мовлення – радіо, телевізор, комп'ютер чи смартфон з інтернетом, та стежте за офіційними (ще раз – офіційними!) повідомленнями. Там розкажуть, де розміщені пункти евакуації та які маршрути для виїзду вважаються безпечними.
Не гаючи часу, заходьте до найближчого відкритого приміщення, найкраще в укриття або підвал. Прикрийте ніс і рот рушником, хусткою або серветкою, надягніть медичну маску.
Якщо ядерний вибух застав вас у дорозі, треба відразу зупинити автомобіль (не просто кинути, де загальмували, а на безпечній ділянці дороги) та перекрити доступ повітря до салону. Вуха треба закрити навушниками, рот та ніс – маскою. Дихати – тільки через них, доки не потрапите в укриття.
Сидіти в авто та дивитися на спалахи в небі (якщо вони раптом з'являться) не треба. Насамперед, варто прийняти захисну позу: прикрити голову руками і уткнутися в коліна. Спалах - це потужне світлове випромінювання, яке може призвести до опіків не тільки очей, а й взагалі всіх відкритих частин тіла.
Поки ви знаходитесь у незручній, але більш-менш безпечній позі, подумайте, де найближче укриття.
Якщо ви прийшли з вулиці, то обережно, намагаючись не трясти, зніміть з себе верхній шар одягу, герметично запакуйте та покладіть подалі від людей та домашніх вихованців.
Якщо є можливість - вимийтеся, прийміть душ, голову вимийте з шампунем, але не використовуйте кондиціонер для волосся, щоб не закріпити радіаційний матеріал. Не дряпайте і не розчісуйте шкіру, щоб не утворилися ранки.
Якщо немає можливості прийняти душ, вимийте руки, обличчя та відкриті ділянки шкіри з милом під проточною водою. Немає води – скористайтеся вологими серветками, приділивши особливу увагу рукам, обличчю, вухам.
Переодягніться в чистий одяг. Допоможіть своїй сім'ї зробити все те саме.
Глава МВС України Ігор Клименко ще у червні запевняв, що по всій країні вже розгорнуто штаби на випадок теракту на Запорізькій АЕС. До них увійшли енергетики, представники ДСНС, поліцейські, медики. Отже, елемента несподіванки не буде, всі готові діяти. Вже навіть пройшли навчання з перекриття доріг, розгортання санітарних блокпостів тощо. Все обладнання для вимірювання радіації в Україні готове до використання.
- У разі аварії радіоактивний фон зберігатиметься приблизно добу. Вже протягом 24 годин ми зменшимо його на 80%, – наголосив Клименко. Він також додав, що всі громадяни, які мешкають у радіусі 200 км від ЗАЕС, можуть виїхати з тієї території.